Flytta eller inte flytta för Everton?

- 04/02/2010, 19:11 -
1 av 3

Scanpix

2 av 3

Scanpix

3 av 3

Scanpix

Everton har länge velat bygga en ny arena. Men nu tittar man på möjligheterna att istället renovera klassiska Goodison Park från 1892, en av världens äldsta fotbollsarenor.

Liverpoolklubben Everton har längde tittat på alternativ till Goodison Park, bland annat har man planer på en ny arena i Kirkby, ett bygge värderat till 400 miljoner pund. Men nu öppnar man för att stanna på den hemmaplan man haft sedan 1892.

Man har träffat utvecklarna och markägarna och har också bett en rekommenderad arkitekt, som inte har något att göra med Kirkby eller klubbens tidigare planer på att göra om Goodison Park, att titta på alternativ.

- Han tittar för tillfället på tidigare planer samtidigt som han utvecklar sina egna idéer, säger klubbens vd Robert Elstone enligt Sky Sports.

I över ett decennium har man tittat på alternativ till den nuvarande arenan som är en av de äldsta som byggts specifikt för fotboll.