1 av 3
- Foto: SCANPIX/AP
Inga mera dueller för den serbiska landslagsmannen på ett tag.
2 av 3
Inga mera dueller för den serbiska landslagsmannen på ett tag. - Foto: SCANPIX/AP
En knäskada håller Ivanovic borta från spel i en månad.
3 av 3
En knäskada håller Ivanovic borta från spel i en månad. - Foto: SCANPIX/AP

Chelseas stora avbräck: Ivanovic borta en månad

Chelsea får klara sig utan Branislav Ivanovic framöver.


Chelseas skadekris blir allt värre. Sedan tidigare är Ashley Cole och Jose Bosingwa långtidsskadade och i helgens match mot Blackburn fick Branislav Ivanovic kliva av.

Serben har genomgått en undersökning och det visar att landslagsmannen har skadat ett ligament i högerknät. Enligt BBC kommer högerbacken att bli borta i en månad.

"The Blues", som ligger fyra poäng efter ledande Manchester United, har åtta matcher kvar och serben kommer att missa fem av dem. Ivanovic missar bland annat stormötet mot Manchester United den tredje april.

/
/
Senaste nytt

Norges galna premiärkross: 43–11

United illa ute i CL – efter nytt poängtapp

2 timmar sedan
Manchester United lever farligt i Champions Leagues gruppspel. Den engelska storklubben tappade en tvåmålsledning borta mot Galatasaray. Efter 3–3 är ett avancemang nu allt längre bort.

Hagström covid-sjuk – missar Gällivare

idag 19:18
Skidstjärnorna Jonna Sundling, Linn Svahn, Frida Karlsson och William Poromaa har sedan tidigare testats positivt för covid-19.

Stjärnan missar Häckenmatchen

idag 18:24
Bayer Leverkusen-stjärnan Florian Wirtz missar Europa League-matchen mot Häcken på torsdagskvällen.

Klart: Sverige utslaget i OS-kampen

idag 18:06
Sverige är utslaget i kampen om att få vinter-OS och Paralympics 2030. Internationella olympiska kommittén (IOK) valde att gå vidare med Frankrike.

Fotbollsproffs och lagkompisar: Här är kärleksparen i handbollslandslaget

idag 17:34
En är fotbollsproffs, en är tränare och en tredje är lagkompisens bror. Här är kärleksparen i det svenska handbollslandslaget.