Nyheter24
Annons

Han blir sämst betald på tio år

Publicerad: 8 aug. 2010, kl. 11:31
Uppdaterad: 8 aug. 2010, kl. 13:18
Ian Holloway blir den sämst betalde managern på tio år. Foto: Tim Hales/AP/SCANPIX

BLACKPOOL. Den på förhand redan legendariske Blackpoolmanagern Ian Holloway har nu även tackat nej till en löneförhöjning på 6,7 miljoner kronor om året - bara för att få stanna kvar i Premier League-klubben. Enligt Mirrorfootball blir nu managern den lägst betalda tränaren i Premier League på tio år.

Holloway, som blev anställd av Blackpool innan fjolårssäsongen fick då tillsagt att han var tvungen se till att klubben blev kvar i The Championship, annars skulle han inte få förlängt kontrakt.

Resten av historien kan ni, Holloway håller sina mästerliga presskonferenser, får spelarna att spela som ett lag och lyfter Blackpool in i the Premiership.

Efter alla turer sade managern nu nej till ett lönelyft från en av klubbarna som blev kvar i den engelska andra divisionen.

Se kanske den sämsta och bästa förklaringen av en vinst genom tiderna:

Kommentarer

Annons
Annons
Annons