Torsdag 13 Maj
Stockholm

Ägaren: ”Starkare med Ibra än med van Basten”

Milan blir mycket starkare med Zlatan Ibrahimovic än den förre stjärnan Marco van Basten...
1 av 2
Milan blir mycket starkare med Zlatan Ibrahimovic än den förre stjärnan Marco van Basten... Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX
...tycker ägaren Silvio Berlusconi.
2 av 2
...tycker ägaren Silvio Berlusconi. Foto: Pier Paolo Cito/AP/SCANPIX

Zlatan Ibrahimovic skrev i går på för Milan. Klubbens ägare tycker att anfallet är starkare med svensken än när storklubben hade den förre storstjärnan Marco van Basten.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer
Cosa Succede?

Vill du läsa mer om Serie A? Följ Gustav Östergrens och Nicole Fältlövs blogg på Nyheter24.

MILANO. Zlatan Ibrahimovic övergång till Milan har fått klubbens supportrar att drömma om ligaguld. Förutom svensken förväntas klubben göra klart med Robinho innan transferfönstret stänger i dag. Att klubbens senaste nyförvärv har höjt temperaturen i Milano är det inget snack om. Under gårdagen sålde klubben 1000 nya säsongskort.

I och med ”Ibra” har klubben ett anfall som sätter skräck i de flesta försvaren. Anfallstrion består av Ronaldinho, Alexandre Pato och just Zlatan. Silvio Berlusconi, ägare i Milan samt Italiens premiärminister, tycker att anfallsspelarna ser mer intressanta ut nu när klubben hade den holländska stjärnan Marco van Basten ingick i trojkan längst fram.

– Med Ibra är vårt anfall till och med starkare än när vi hade (Marco) van Basten, säger han enligt Gazetta dello Sport.

Kommentera
Kopiera länk
Dela