Fredag 14 Maj
Stockholm

Berlusconi: ”Domaren rånade oss på tre mål”

Berlusconi var inte nöjd med gårdagens förlust.
Berlusconi var inte nöjd med gårdagens förlust. Foto: Gregorio Borgia/AP/SCANPIX

Milan torskade i går med 2-0 mot nykomlingen Cesena. Klubbens ägare Silvio Berlusconi anser att de blev rånade på tre mål.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

MILANO. Silvio Berlusconi har investerat stora pengar i Milan den här sommaren. Tidigare har ägaren fått utstå hård kritik för att inte satsa tillräckligt mycket pengar för att klubben återigen ska ta sig tillbaka till toppen.

I sommaren anlände både Zlatan Ibrahimovic och Robinho. Det har fått fansen att hoppas på att ta klubben kan ta hem Serie A den här säsongen. I går torskade topplaget mot nykomlingen Cesena med 2-0. ”Rossoneri” hade dock två bollar i mål – men de blev inte godkända. Klubbens ägare tycker att domaren rånade Milan på segern.

– Milan var olyckliga, men jag tycker att domaren rånade oss på tre mål, säger han enligt Footballitalia.

Kommentera
Kopiera länk
Dela