Nyheter24
Annons

Ferguson: ”Vi visade karaktär”

Publicerad: 26 sep. 2010, kl. 20:59
Uppdaterad: 27 sep. 2010, kl. 08:43
Alex Ferguson nöjd med insatsen trots endast en poäng mot Bolton. Foto: Jon Super/AP/SCANPIX
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

MANCHESTER. När Matrin Petrov satte 2-1 till Bolton i den 67:e trodde nog de flesta att det skulle bli förlust för Manchester United. Men icke.

Knappt tio minuter senare kvitterade nämligen gästerna – för andra gången i matchen. Inhoppande Michael Owen höll sig framme och skarvade in en frispark från Nani.

– Bolton var en riktigt svår motståndare och vi skapade inte mycket chanser, men vi måste ta åt oss ära för att vi kom tillbaka igen. Det visar karaktär, berömmer tränare Sir Alex Ferguson sitt United på presskonferensen efter matchen.

”Vår insats var enastående”

Även hemmalagets tränare Owen Coyle var nöjd med sitt lags prestation.

– Vi hade ledningen två gånger och möjligheten att avgöra. Jag tycker att vår insats var enastående.

– Det finns en aning besvikelse, men jag är väldigt nöjd med hur grabbarna presterade, fortsätter Coyle.

What's up England?

Vill du läsa mer om Premier League? Följ Magnus Falks blogg på Nyheter24!

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons