MANCHESTER. Spekulationerna kring Wayne Rooney och hans framtid bara fortsätter. Medan vissa uppgifter bestämt menar att han är på väg till Spanien menar andra att han bli kvar i England.
Men då inte i Manchester United.
Enligt The Sun ska den 24-årige anfallaren nämligen vara nära att skriva på ett kontrakt med Chelsea. Redan i måndags blev det klart att tränaren Carlo Ancelotti är mer än intresserad av att värva spelaren - men inte för vilket pris som helst.
Enligt tidningen tänker inte klubben erbjuda anfallaren mer än drygt 1,6 miljoner kronor i veckan. Ska man tro på The Sun så ska det dock inte vara några problem, då Rooney redan har förklarat att hans vilja att lämna United inte har med pengar att göra.
"För mig handlar allting om att vinna titlar", sade strikern i ett uttalande.
"Han skulle bli glad i Chelsea"
Skulle han skriva på för Londonklubben skulle det förmodligen innebära mindre speltid för både Didier Drogba och Nicolas Anelka. Men det hindrar inte den franske målkungen från att hylla Rooney.
– Han skulle bli väldigt glad om han kom hit. Skulle jag köpa honom? Klart att jag skulle göra det, han är en bra spelare, säger Anelka enligt The Sun.
Målfarlige Rooney