MILANO. Milans tränare Massimiliano Allegri går nu ut i media och hyllar Zlatan Ibrahimovic efter svenskens fantastiska insatser för klubben.
Allegri menar att det inte är helt oväntat att laget står och faller med svensken.
– Vi köpte honom just för att vi behövde en spelare som kunde hjälpa laget i alla stunder. Det är sant att mycket hänger på Zlatan, men vi leder ligan och ska inte klaga över det, säger han till Footballitalia.
Supersvensken börjar bli sliten
Ibrahimovic, som efter matchen mot Auxerre hyllades som en av Europas viktigaste spelare sade efter matchen att han var rejält sliten. Samtidigt har Milans skadesituation gjort det omöjligt för svensken att ta en paus.
– Vem kunde förutspå att vi skulle få skador på både Alexander Pato och Filipo Inzaghi? Just nu kan inte Ibrahimovic vila, säger Allegri.
Att lag hamnar i situationer där de är överdrivet beroende av en spelare hör till vanligheterna, men i och med Milans situation har inte laget råd att vila supersvensken. Att slåss på tre fronter tär på krafterna.
Det fantastiska målet mot Auxerre.