RANGOON. Det är inte bara vapen och ammunition som intresserar Burmas diktator Than Shwe.
Enligt uppgifter som det omtalade Wikileaks har släppt tänkte militärjuntans ledare lägga ett bud på hela 6,8 miljarder kronor för att köpa den engelska storklubben Manchester United - samtidigt som folket i det fattiga landet led av sviterna från den förödande cyklonen Nargis, som våren 2008 tros ha dödat över 138 000 personer enbart i Burma.
Guardian skriver att Shwe ska ha lagt budet i januari 2009. Men eftersom generalen kom till slutsatsen att köpet endast skulle elda på ilskan mot landet bestämde han sig för att skapa en fotbollsliga för flera miljoner dollar.
Detta trots att stora delar av den burmesiska befolkningen fortfarande levde i misär och var bostadslösa efter den katastrofala cyklonen. Flera tusentals levde utan tillgång till rent vatten eller redskap för att ordna mat.
56 procent
Som ni säkert redan vet har inte Than Shwe köpt upp United. Men om budet hade gått igenom hade han ägt runt 56 procent av klubben.
2009 blev ett guldår för United.