BIRMINGHAM. Den brittiska fotbollen har skakats av en omvälvande och snabb modernisering i kölvattnet av Andy Grays och Richard Keys uttalanden om den kvinnliga linjedomaren Sian Massey.
Nu kommer näste man till rakning.
Andy Burton intervjuade Andy Gray inför matchen mellan Wolverhampton och Liverpool. Den specifika match där Massey gjorde debut i Premier Leauge.
Kvinnoförnedrande
Under intervjun avslöjar Burton för Gray att det är en kvinnlig linjedomare som kommer döma matchen. Något som direkt skapar en kvinnoförnedrande diskussion.
– En av kameramännen har avslöjat att det är en tjej som ska vara linjedomare, säger Burton under en inspelning som aldrig sändes av Sky Sports, men som dök upp på internet under måndagsnatten.
– Han säger att hon ska vara "all right", men helt ärligt kan jag inte riktigt lita på hans omdöme, fortsätter reportern.
– Det skulle inte jag heller. Det skulle jag definitivt inte göra, säger Gray.
Burton stängs nu av från Sky Sports på en ännu ej bestämd tid.
Lagkaptenen kritisk
Samtidigt börjar nu spelare lägga sig i debaclet i den engelska sportjournalistiken.
Rio Ferdinand, Manchester Uniteds mittbacksklippa, går ut i hård kritik mot de "förhistoriska uttalandena", rapporterar The Guardian.
"Jag är helt för kvinnliga domare, diskriminering är inte något som ska få existera i vår sport överhuvudtaget, och man är faktiskt förhistorisk om man tycker något annat", skriver den engelske lagkaptenen på sitt Twitterkonto.