LONDON. Andre Villas-Boas floppade när han försökte göra Chelsea till ett spelande lag. När Roberto Di Matteo tog över återinfördes Chelseas tråkiga stil - enligt Barcelonas mittfältare.
– Med Villas Boas byggde de oftare upp spelet bakifrån, försökte hålla i bollen och ta initiativ över spelet, säger Cesc Fàbregas på presskonferensen inför matchen och fortsätter:
– Nu har de har gått tillbaka till det Chelsea som var framgångsrikt för några år sedan - kontringsspel, bollar mot en target-spelare, långbollar, tillbakadragande spel och användandet av nummer nio som utgångspunkt.
Hotet: "Han gör alltid mål"
Fàbregas, om någon vet hur tufft det är att möta Chelsea och i synnerhet Didier Drogba. När han spelade i Arsenal vann de endast tre av 16 matcher mot Chelsea. På gårdagens presskonferens varnade spanjoren för Chelsea och mindes matcherna med Arsenal.
- Vi dominerade, men efter en kontring gjorde Drogba mål. Det var nästan alltid samma historia, sa Fàbregas.
Barça har stormat fram i Champions League de senaste åren. Men på engelsk mark har det sett mörkt ut - "Blaugrana" har förlorat 13 av 21 matcher.
Och mot Chelsea är siffrorna ännu värre: katalanerna har inte vunnit något av de senaste fem mötena mot London-laget. Men å andra sidan kan det räcka med oavgjort, fråga bara Andrés Iniesta som frälste Barça med sitt 1-1-mål 2009.
Hur det går i kväll återstår att se.
Chelsea-Barcelona börjar 20:45 och sänds i TV3.
Här är laguppställningarna:
Barcelona
Victor Valdes
Dani Alves, Javier Mascherano, Carlos Puyol, Adriano Correia
Xavi, Sergio Busquets, Andres Iniesta
Alexis Sanchez, Lionel Messi, Cesc Fabregas
Bänk: Pinto, Bartra, Thiago, Pique, Pedro, Keita, Cuenca
Chelsea
Petr Cech
Branislav Ivanovic, John Terry, Gary Cahill, Ashley Cole
John Obi Mikel, Frank Lampard, Raul Meireles
Juan Mata, Didier Drogba, Ramires
Bänk: Turnbull,Essien, Malouda,Bosingwa,Torres, Kalou, Sturridge.