Det var på torsdagens som det italienska fotbollsförbundets ordförande Stefano Palazzi avslöjade vilka som borde bestraffas av förbundet. Totalt handlade det om 44 personer och 13 klubbar, varav fem av dem spelar i Serie A. Och Conte var alltså en av dem som Palazzi anser borde stängas av.
Tränaren, som fick sitt hus genomsökt av polisen precis innan sommarens EM-slutspel, misstänks för att ha vetat att två matcher var uppgjorda säsongen 2010/2011. Han ska dock ha undvikit att anmäla matcherna och riskerar därför tre plus tre månaders avstängning.
Landslagsspelare indragna i härvan
Conte är dock inte den ende kända personen som är misstänkt. Även stjärnan Domenico Criscito, Simone Pepe, Marco Di Vaio är anklagade, samtidigt som Serie A-klubben Lecce riskerar tvångsdegradering.