Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Gullit tillbaka i Milans tjänst

- 11/10/2008, 13:28 -

Blir klubbens ambassadör i Nordeuropa.

Ruud Gullit är en av de största spelarna i Milans moderna historia. Han är också en av de mest utåtriktade toppspelarna som har passerat Milanello. Inte så konstigt därför att Milan nu värvar holländaren – som nyligen sparakdes som tränare för LA Galaxy – på nytt. Under fredagen hade Gullit ett långt möte med Milans VD Adriano Galliani och klubbens sportchef Arriedo Braida på klubbens kontor på via Turati i Milano. Enligt La Gazzetta dello Sport kommer Gullit bli Milans ambassadör i Nordeuropa, och hjälpa till vid värvningar, framför allt i Holland.

Se Ruud Gullit under storhetstiden i Milan:

Skrivet av: