Nyheter24
Annons

Mouctar Diakhaby och Javier Guerra Moreno målskyttar när Valencia vände

Publicerad: 28 apr. 2023, kl. 08:00

Valladolid startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Cyle Larin gjorde målet, redan i sjätte minuten. Med en halvtimme kvar att spela fick Mouctar Diakhaby träff och kvitterade för Valencia.

Det matchavgörande målet kom på stopptid, när Javier Guerra Moreno slog till och gjorde 2-1 för Valencia. Därmed hade laget vänt matchen.

Båda lagen har nu två segrar, en oavgjord och två förluster på de senaste fem matcherna, Valencia med 6–6 och Valladolid med 7–12 i målskillnad. Det här var Valencias femte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Valladolids sjunde uddamålsförlust.

För Valencia gör resultatet att man nu ligger på 15:e plats i tabellen, medan Valladolid är på 14:e plats.

Nästa gång lagen spelar i serien är söndag 30 april. Då möter Valencia Cadiz på Estadio Ramon de Carranza 14.00. Valladolid tar sig an Atletico Madrid hemma 21.00.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons