MADRID. När Luka Modric i somras vägrade att följa med Tottenham på deras USA-turné stod det klart att den 26-årige kroaten ville lämna London-klubben. Sedan dess har alla rykten placerat honom i Real Madrid. Och nu är det också klart – även om Tottenham är tydliga om att de ville behålla kroaten.
– Luka har varit en toppenspelare för oss och, även om vi hade föredragit att behålla honom, är vi nöjda att han går till Real Madrid. En klubb som vi hädanefter ser fram emot att ha ett långt och produktivt samarbete med, säger Spurs ordförande David Levy till den officiella hemsidan.
Tottenham och Real Madrid ska i fortsättningen ha ett samarbete som Spurs beskriver enligt följande: "vi ska jobba tillsammans när det kommer till respekt för spelarna, coaching, träningsupplägg och i kommersiella syften".
Även Real Madrids president Florentino Perez Rodriguez är nöjd över samarbetet – och självklart även värvningen av Modric.
– Den starka relationen och vänskapen mellan våra två klubbar har resulterat i ett långsiktigt samarbete och en lyckad värvning av Luka Modric. Vi är mycket nöjda över att kunna välkomna Luka och ser fram mot att ha ett nära samarbete med Tottenham de kommande åren, säger Perez Rodriguez.
Enligt brittisk press betalar Real Madrid minst 315 miljoner kronor för 26-åringen.