När det stod klart att Lars Lagerbäck lämnar landslaget lanserade Anders Svensson en ny kandidat. Henrik Larsson.
Media hakade direkt på citatet. Det slogs upp stort i tidningarna att Anders Svensson ville ha, den i tränarrollen helt oprövade, Henrik Larsson som förbundskapten. Så här sa Svensson:
– Jag tror att det hade varit väldigt bra att prova det. Fungerar det inte så gör det inte det.
– Men han har varit i Barcelona och Manchester United och tränat med de bästa spelarna i världen, med olika träningssätt och influenser. Det hade varit grymt att få in Henrik Larssons kunskaper i svensk fotboll, sa Svensson.
Men enligt landslaget var allt ett practical joke.
– Jag tror att det är någon som har dragit igång ett skämt för att testa er, säger Zlatan Ibrahimovic.
– Det var bara något som de hittade på. De vill driva med media, säger landslagets pressansvarige Thomas Saleteg till Radiosporten.
Skrivet av: