Manchester Citys vänsterback Wayne Bridge, 29, vill inte längre spela med Fabio Capellos engelska landslag. Det meddelade han i ett kort uttalande på torsdagen.
- Det har alltid varit en ära att spela för England. Men hur som helst, efter noga övervägande känner jag att min position i truppen nu är ohållbar och ett potentiellt orosmoment, säger han lurigt.
Wayne Bridge fick nyligen stora rubriker tack vare landslagskollegan John Terry, till vardags i Chelsea. Detta sedan den tidigare landslagskaptenen Terry haft en otrohetsaffär med Bridges förre flickvän Vanessa Perroncel.
Terry fråntogs kaptensbindeln av förbundskapten Fabio Capello tidigare i år efter att ha varit inblandad i flera skandaler och där otroheten mot frugan var den mest uppmärksammade.