Nyheter24
Annons

Björck glänste på nytt – Sverige tog tredje raka

Publicerad: 29 dec. 2025, kl. 21:36
Sverige tog tredje raka segern i JVM. Arkivbild. Foto: Nicole Osborne/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

3–2 mot Slovakien. 4–2 mot Schweiz.

När Tyskland stod för motståndet i gruppspelets tredje match i Minnesota, USA, passade juniorkronorna på att dra ur proppen.

En av segerorganisatörerna var, återigen, lagets yngste spelare: Viggo Björck. Två mål pangade djurgårdsspelaren in och det gjorde även hans lagkamrat i klubblaget, Anton Frondell.

”Vara pålitlig”

— Skönt att det inte blev så nervöst den här matchen. Skönt med vinst, säger Björck till SVT.

Annons

Björck har imponerat hittills under turneringen och låg bakom vändningen mot Schweiz på söndagen.

— Jag försöker spela bra över hela isen, vara pålitlig och jobba i bägge riktningarna. Det finns alltid grejer att förbättra men det var skönt att få göra mål, säger Björck.

Två mål stod även Jack Berglund (Färjestad) för. Felix Öhrqvist (Linköping) och Liam Danielsson (Örebro) satte varsitt.

”Blir tuffare”

Målet vaktades av Herman Liv, son till avlidna målvaktsikonen Stefan Liv. Det var Livs första match under turneringen, efter att barndomskompisen Love Härenstam fått förtroendet de två första matcherna.

Gruppspelet avslutas mot USA på nyårsafton. Sverige har i och med segern mot Tyskland säkrat slutspelsplats.

— Det kommer bli betydligt tuffare. Vi ska bygga vidare på det här och förväntar oss en bra match, det kommer bli kul, säger Björck.

Kvartsfinaler spelas 2–3 januari, semifinaler 4–5 januari, bronsmatch 5 januari och final 6 januari.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Viggo Björck glänste i krossen – Sverige till slutspel