Nyheter24
Annons

Så straffas Andreas Jämtin

Publicerad: 28 nov. 2011, kl. 13:09
Uppdaterad: 28 nov. 2011, kl. 14:56
Foto: Scanpix

LINKÖPING. Han ses som en "återfallsförbrytare" och nu straffas Andreas Jämtin extra hårt för tacklingen som resulterade i en hjärnskakning för Luleås Daniel Mannberg. I dag delade disciplinnämnden ut sitt straff: Andreas Jämtin tilldelas tre matchers avstängning varav en förvandlas till böter på 20 000 kronor.

Missar matchen mot Skellefteå

I kvällens match saknas med andra ord Jämtin. Men tränaren Hans Särkijärvi är positiv inför kvällens drabbning.

- Vi har en bra spirit i gruppen och det har varit bra drag på träningarna så jag ser verkligen fram emot en härlig utmaning i morgon, säger tränaren till klubbens officiella hemsida.

Linköping - Skellefteå startar 19.00 och visas i Canal Plus Hockey. 

Jämtin - fulast i elitserien

I en enkät gjord av Canal Plus svarade 41 spelare på vem de tyckte spelade fulast i elitserien. Andreas Jämtin vann överlägset och fick 33 procent av rösterna.

Och kommentaren från en anonym spelare: "Spelar hårt, mycket slashingar och bentacklingar". Föga förvånande kom Per Ledin på andraplats med tolv procent.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons