Chicago Blackhawks fick slita hårt, men till slut lyckades det favorittyngda laget slå ut Nashville Predators ur slutspelet. I slutändan var det ett bisarrt turmål som hjälpte Chicago till avancemang.
Halvvägs in i den första perioden vann Jonathan Toews en tekning i mittzonen. Pucken gick bakåt till backen Brent Seabrook som försökte slå in pucken i anfallszonen längs sargen. Pucken träffade emellertid Patrick Kanes skridsko, ändrade riktning och lurade Nashvilles målvakt Pekka Rinne.
Målet betydde 2-1 och gav Chicago ett övertag man aldrig släppte.
- Rätt dålig tajming att råka ut för något sådant i säsongens viktigaste match, sade Pekka Rinne till AP efter matchen.
Chicago vann nattens möte med 5-3 och är vidare efter totalt 4-2 i matcher. Därmed står det klart att det blir ett nytt hatmöte med Vancouver Canucks i den andra slutspelsrundan.
Lagen möttes redan i fjol och bjöd på en fysisk serie som Chicago tog hem.
För Nashville blev det ännu ett tidigt slutspelsutträde. Laget har aldrig tagit sig förbi den första slutspelsrundan under sina tolv år i ligan. I natt var Patric Hörnqvist tillbaka på isen efter att ha missat fyra raka matcher med en ospecificerad överkroppsskada. Han hade en assist i comebacken, men var även -2.
Nu återstår det att se om han är frisk nog att förstärka det svenska VM-laget.