Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

NHL-laget Phoenix kan flyttas tillbaka till Winnipeg

- 14/04/2011, 15:46 -
Deppiga miner hos Phoenixspelarna under förlustmatchen mot Detroit. Nu kan deras lag flyttas till Kanada.
1 av 2

Deppiga miner hos Phoenixspelarna under förlustmatchen mot Detroit. Nu kan deras lag flyttas till Kanada.

Carlos Osorio / AP

NHL-basen Gary Bettman.
2 av 2

NHL-basen Gary Bettman.

Michael Chow / AP

Mitt under Stanley Cup-slutspelet hotas Phoenix Coyotes återigen av en flytt på grund av klubbens enorma skulder. Flyttlasset kan gå tillbaka till Winnipeg, där organisationen fanns till 1996.

GLENDALE. Efter 24 säsonger flyttades Winnipeg Jets till Arizona-öknen och blev Phoenix Coyotes 1996. 15 år senare kan klubbens ekonomiska problem göra så att man tvingas flytta igen. Enligt kanadensiska medier är en återkomst till Winnipeg det troligaste.

Sedan ett år tillbaka är det NHL som äger Coyotes och ligan har varit desperata i sina försök att sälja organisationen inom staden Glendale, där laget nu finns. Att en flytt skulle vara nära förestående tillbakavisar man dock.

– Det finns ingen fakta bakom påståendena, säger NHL:s vicebas Bill Daly till TSN.

Enligt Winnipeg Free Press kommer NHL-basen Gary Bettman bli tvungen att annonsera flytten mitt under Stanley Cup-slutspelet. Kanske redan inom tio dagar. Och nu förbereder sig Mark Chipman, som driver AHL-laget Manitoba Moose, för att ta över organisationen när flytten är klar.

Staden Winnipeg har dock bara 750 000 invånare och en arena som tar 15 000 åskådare. Det var dessutom på grund av just ekonomiska problem som organisationen flyttades till Phoenix, vilket gör situationen än mer osäker.