BOSTON. Vancouver Canucks spelar just nu sin tredje finalserie men har aldrig lyckats vinna Stanley Cup. I natt kan det ske, trots att bröderna Henrik och Daniel Sedin är inne på alltför många mål bakåt.
De ligger förvisso i toppen av slutspelets poängliga men tillsammans med Tampa Bays Martin St. Louis är de ensamma på topp tio om att ha minusstatistik, alltså att de är inne på fler mål bakåt än framåt.
Detta går att jämföra med lagkamraterna Ryan Kesler och Andrew Burrows (+3 respektive +4) eller Bostonstjärnorna Patrice Bergeron (+10) och Nathan Horton (+11). Den sistnämnde missar som bekant resten av finalserien efter den brutala tacklingen från Aaron Rome.
Avgjort tidigare matchserier
Sedinbröderna har dock levererat när det gällt som mest. När Vancouver tog sig till conferencefinalen efter seger mot Nashville Predators blev Daniel Sedins 2-0 (assisterad av Henrik) avgörande i match sex.
I den sjätte conferencefinalen mot San José Sharks stod Henrik för två målgivande passningar och Daniel för en.
Natten till tisdag kan bröderna tillsammans med Alexander Edler och skadade Mikael Samuelsson blev svenskar nummer 29, 30, 31 och 32 att lyfta den åtråvärda bucklan.