Måndag 26 Sep
Stockholm

Erik Karlsson klar för Jokerit

Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Här i Ottawa-tröjan där han firar ett mål med landsmannen Daniel Alfredsson.
1 av 2
Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Här i Ottawa-tröjan där han firar ett mål med landsmannen Daniel Alfredsson. Foto: Ap
Här är Karlsson med Norris Trophy, priset för årets bästa back i NHL.
2 av 2
Här är Karlsson med Norris Trophy, priset för årets bästa back i NHL. Foto: Julie Jacobson/Scanpix

Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Enligt klubbens hemsida debuterar Karlsson redan på lördag.

Kommentera
Kopiera länk
Dela

FINLAND. Erik Karlsson, förra året vald till NHL:s bäste back, är klar för finska Jokerit. Enligt klubbens hemsida har Karlsson skrivit på ett kontrakt som sträcker sig månadsvis framåt, vilket öppnar för en flytt senare under säsongen.

Erik Karlsson noterades för 78 poäng på 81 matcher för sitt Ottawa Senators under förra säsongen och blev framröstad till ligans bäste back. Jokerit ligger på tolfte plats i finska SM-liiga på tre inspelade poäng efter fyra matcher. Senast laget vann mästerskapet var 2002.

Kommentera
Kopiera länk
Dela

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.