Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Erik Karlsson klar för Jokerit

Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Här i Ottawa-tröjan där han firar ett mål med landsmannen Daniel Alfredsson.
1 av 2

Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Här i Ottawa-tröjan där han firar ett mål med landsmannen Daniel Alfredsson.

Ap

Här är Karlsson med Norris Trophy, priset för årets bästa back i NHL.
2 av 2

Här är Karlsson med Norris Trophy, priset för årets bästa back i NHL.

Julie Jacobson/Scanpix

Sport | 26/09/2012 17:13

Erik Karlsson är klar för finska Jokerit. Enligt klubbens hemsida debuterar Karlsson redan på lördag.

FINLAND. Erik Karlsson, förra året vald till NHL:s bäste back, är klar för finska Jokerit. Enligt klubbens hemsida har Karlsson skrivit på ett kontrakt som sträcker sig månadsvis framåt, vilket öppnar för en flytt senare under säsongen.

Erik Karlsson noterades för 78 poäng på 81 matcher för sitt Ottawa Senators under förra säsongen och blev framröstad till ligans bäste back. Jokerit ligger på tolfte plats i finska SM-liiga på tre inspelade poäng efter fyra matcher. Senast laget vann mästerskapet var 2002.