Skenheligt?

Foki:

fokis

Foki är uppe i Norrland och hälsar på och verkar lite smått hög på livet eftersom varenda inlägg är kärlekshyllningar till höger och vänster men det är väl magiskt?
Det fiskas för fullt och på bilden här ovanså har de fyllt hela fiskar med grejer som sedan ska på grillen och det fick mig att tänka på en sak.

Jag AVSKYR när det läggs ett HELT djur på min tallrik.
Jag vet inte om det beror på att jag vuxit upp i en restaurangmiljö dit det allt som oftast levererades hela eller halva djur men jag klarar inte av det på min tallrik.
Jag vill inte att det ska synas att det är ett djur. Skaldjur går bra men en hel, grillad fisk på det där viset – nope. Inte en chans.
En hel fisk med ÖGON? Den tittar ju på mig!!!!!!!
Jag har precis – alltså verkligen preciiiiis – lärt mig att rensa en hel, grillad kyckling utan att det vänder sig i magen på mig. Äta små bläckfiskar med armar där man ser sugkopparna – glöööööm det!

Jag vet ju att det är ett dött djur jag äter och hur man slaktar och kanske har det med att jag tidigare varit både vegan och vegetarian – vilket jag blev en jul när jag ville begrava julskinkan i trädgården – men det går bara inte.

Är jag skenheligheten personifierad? En hycklare av rang?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *