Blondinbella:
Sedan har jag läst Damernas Världs intervju med mig som finns i tidningen och här. Jag blev lite ledsen när jag såg tidningens omslag med citatet ”Mina anställda har sprungit ut gråtandes”. Självklart är det inte så och har man följt mig och bolagen vet man att vi har väldigt roligt ihop på kontoret och jag är en peppande chef som gör allt för att medarbetarna ska trivas och växa. Jag brinner för att lyfta andra och det är en av mina drivkrafter i livet.
Situationen som exemplifierades handlade om ett tillfälle för många år sedan, jag kan vara väldigt rationell och gav feedback mot en prestation som inte höll måttet och personen tog emot det personligt och blev ledsen.//Bella
Bella gör lite damage control på sin blogg för att minska ner den negativa responsen från sin intervju med Damernas värld som hon tycker tagit saker ur sitt sammanhang och blåst upp som omslag.
Det där med att hon fått sina anställda att gråtande springa ut från möten med henne.
Hon menar att det är vid ett enda tillfälle detta hänt och att det är längesedan. Att hon inte är samma chef längre eftersom hon lärde sig mycket av den situationen och för att hon blivit en bättre chef efter att hon fick barn.
Har Bella inte bett om att få läsa intervjun innan publicering? Det borde väl vara en självklarhet för henne och hennes kontrollbehov. Borde hon inte då fattat vad som skulle bli en smaskig rubrik?
Vad trodde hon att de skulle fokusera på? Hennes dubbla uppsättning kläder där hemma i garderoben?
