Ett vattentätt tips till Bella!

Blondinbella:

Jag har alltid varit ett fan av söndagar. Speciellt när det regnar och är lite höstruskigt. Vi har inte ens lämnat hemmet idag utan bara lekt och myst. Vi har målat, byggt torn och ätit äppelpaj.//Bella

Bella, Gillis och Salsan har hängt ute på ön idag och har inte lämnat hemmets lugna vrå på hela dagen. Igår kritiserades Bella för att både vara ute och flänga med barnen och vara en dålig förebild för fattiga föräldrar eftersom hon tog med sin barnen till Junibacken, så spänningen var olidlig….
– Vad skulle kommentarerna fokusera på idag?
– Vem som fotar barnen? (Nääääää! Who am I kidding! Det är ju mamma Bella juuuuu!)
– Varför hon älskar söndagar när hon brukar påpeka hur mycket hon fullkomligt äääälskar måndagar då hon får gå till jobbet – ett jobb på ett företag som växer så det knakar?
– Frågor om vad bordet/soffan/ljusen/hyllan/lampan/spegeln/gardinerna/vasen/stolarna är för märke och huruvida de är sponsrade?
– Någon mammapolis som vid min guuuuuuuuud hoppas färgerna/leksakerna är ekologiskt, giftfritt, ergonomiskt anpassade för barn eftersom Bella antas vara en dålig förälder och en ännu sämre förebild för….typ allt som man kan tänka sig. (Detta kommer från en underbar kommentar från en av Bellas läsare vid namn Bea)

Men nä…. dagens kommentar handlar om det här imponerande klosstornet som Bella och kidsen har byggt.


Ja, tänk bara! Golvet kan bli förstört eftersom klossar för barn normalt väger som en Fiat Uno med automatlåda.
Barnen kan faktiskt DÖ om de får en kloss i huvudet! Skit i golvet liksom – skulle tornet rasa så skulle det slå upp ett hål i golvet och marken som skulle nå halvvägs till Kina och TÄNK om något av barnen skulle ramla ner där i!!! Som ett slukhål. Tjoff bara… Borta!
Och vad mer!?! TÄNDA LJUS!!!??? RUNT BARNEN!?
Små barn kan fatta eld lika lätt som en adventsljusstake fylld med obehandlad vitmossa som man somnat ifrån efter lite för många fula muggar årets Blossaglögg.
POFF bara så har de brunnit upp!
Så Bella! Jag gillar inte att komma med goda råd och det där med slukhålet kan jag inte göra mycket åt men när det kommer till de lättantända barnen och de tungt fallande klossarna kan jag komma med en och annan visdomspärla.
1. Hjälm. Se till att barnen har hjälm på sig under all lek, inga undantag. En rosa till Salsan och en blå till Gillis för att inte blanda ihop den.
2. Utbilda dem till små brandingenjörer och införskaffa en brandsläckare till hemmet. Eftersom du inte tillhör pöbeln så skulle jag rekommendera den här nedan från Hermes eftersom image aldrig tar semester.

You are welcome!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *