Elaine är en större människa än vad jag är…

Elaine Eksvärd:

Nordisk front, rasister protesterar för att få bort rasfrämlingar från Sverige. Sånna som jag, sånna som många av oss. Helt oanmält protesterar de mitt på Söder. Folk runtomkring blir oerhört provocerade. Jag blir mer sorgsen. Jag beslutar mig för att prata med dem. Det blir både tårar och skratt märkligt nog, men de var väl förvånade över att jag var trevlig mot dem och genuint nyfiken på hur de tänkte//Elaine

Elaine konverserade med ett gäng rasister igår – en konversation som slutade med de här orden:

Jag tittar på en av dem innan han ger sig iväg och säger: Du är bra. Du ÄR bra. Släpp hatet och generaliseringarna om oss och du kommer märka det.”

Han ler och tackar sen säger jag: Ta hand om dig.”

Och vet ni vad han svarar?

Han svarar:
Ta hand om dig du med

Det var stora ord från en som 15 minuter innan såg mig som rasfientlig.❤️

Jag beundrar hennes mod och hennes tålamod.
Jag hade förmodligen inte vågat ens närma mig dem – än mindre prata med dem och då är det inte ens sådana som jag som de vill köra ut ur landet.
Hat är inte vägen och inte rädsla heller för den delen – där har hon alldeles rätt –  men det vette fan om jag skulle våga mig fram till ett gäng rakade grabbar i stålhättekängor och banderoller för lite snack när jag är ensam eller som i hennes fall – med en barnvagn med sin bebis i.
Skulle ni?

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *