GabJoss:
Fick en kommentar om att min sons namn är larvigt. Hur kan ett namn vara larvigt? Tydligen så uttalar vi det helt fel och tydligen så är alla föräldrar som döper sina barn till ”Hailey, Jason, Mason, Chloe” osv osv (personen som lämnade kommentaren skrev en hel lista) fjantiga och borde inse att vi bor i Sverige och inte i USA..//GabJoss
Hur orkar man som vuxen irritera sig till den milda grad på ett barns namn att man sätter sig ner och skriver en lång kommentar om det?
Då kan man inte ha mycket till…
Men i min bok kommer han aldrig heter något annat än Super-J – det är sedan gammalt.
Men namn… Det är fascinerande hur det går i vågor.
För ungefär tio år sedan skulle alla barn heta Tindra, Blinka, Engla, Flinga, Tuva och liknande sagonamn och nu är alla de klassiska gubb och tantnamnen tillbaka. Olof, Malte, Bosse, Kerstin mm. Jag undrar vad som kommer komma i nästa fas? Vanlisarna? Anna, Emma, Sara, Lisa, Kalle, Johan, Mattias och Maria?
Jag tycker att Klamydia är ett fint namn. Ja, alltså om det inte betydde könssjukdom då så klart. Men tänk er ”Klamydia Gervide”.
Urtjusigt ju! Lite som Kleopatra…
När jag var liten ville jag heta Iris. Vad var ert drömnamn?
