Vad är det Forni behöver semester ifrån?

Michaela Forni:

Det är den andra veckan i januari och den första officiella jobbveckan. Men inte för mig. För jag åker bort igen. Mot värmen, för att vila, jag längtar efter att känna hur axlarna sjunker någon centimeter. Även fast jag försöker hålla humöret uppe så är det för kallt nu. Jag spänner mig, käkarna har nästan fastnat, det gör ont i tårna av kylan trots vinterskor. 16 dagar med sand mellan tårna börjar imorgon.//Forni

Michaela Forni uttrycker hur mycket hon behöver semester, vila och sand mellan tårna på grund av att hon verkar vara sååååå utarbetad.
Av vad, kan man fråga sig? Jag har ingen aning om jag ska vara ärlig, för hon har knappt hunnit ta mark i Sverige från sin semestervecka i Spanien innan hon pytsade ut det här inlägget där hon klagar på att hon är så utarbetad.

Mest av allt ska det bli skönt att hinna andas lite uppe i luften så att jag är mentalt redo för semestern när vi landar.//Forni

Mentalt redo för semestern?
Va? Från vad? Den andra semestern? Slet hennes semestervecka i Marbella så pass mycket på henne att hon måste djupandas på planet till Florida för att komma till ro? Vad var det som var så påfrestande? Alla glasen med Cava? Shoppingen? Middagarna? Soffhänget? De långsamma promenaderna längs stranden?

Resten av förmiddagen gick i lugnets tecken men nu är solen framme, termometern visar 17 grader och vi tänkte äta en god lunch nere i hamnen.  Så skönt att vara här, ska NJUTA av semester med mina älskade.//Forni nyss framkommen till Marbella

Vad hon sen varit så pass stressad över sedan hon kom hem från semestern att hon fick migrän förstår jag inte heller?
Alla vinmiddagar? Kompishänget på landet? Sena vinmiddagar har visserligen förmåga att orsaka huvudvärk men det brukar snarare kallas för baksmälla snarare än migrän, men vad vet jag?
Och julhelgen som föregick Marbella-semestern var idel slapp med firande runt om med familjen och diverse födelsedagsfiranden, men visst…
Att vara en social fjäril med för många fester på lite för få dagar kan ju slita ut vem som helst…

I torsdags drack jag bubbel med Margaux för att säga hej då innan vi åker på våra respektive vinterresor. //Forni

Att dricka bubbel för att säga hej då till sina vänner innan man reser på semestern måste också kräva en viss dos av energi, att jag inte tänkte på det. Vissa saker kan man helt enkelt inte prioritera bort!

Men! Nu ska jag inte raljera över Fornis behov av att äntligen få semester.
Hon har ju trots allt bara varit på 12 resor under 2017 –

Dubai
Paris
Tel Aviv
Marbella
Rimini
Gardasjön
Mykonos
Sardinien
Champagne
Marrakech
Marbella

– där i alla fall två av dem var bjudresor där hon förväntades skriva ett blogginlägg eller två som tack – så att hon ens är kapabel att slå upp nu inför sin semester är ett under. Kanske fick hon åka på en sån där liten bil fram till gaten?

Hoppas du får en fantastisk resa nu, Michaela, och vila upp dig ordentligt nu från alla semestrar och nöjesresor nu så att du orkar gå på yoga, fixa naglarna, ögonfransarna, tar power walks runt Djurgården och sippa bubbel med dina vänner när du kommer hem igen!

Det är nämligen så här du framställer din vardag och ditt liv – en vardag och liv som du valt HELT själv – så jag är ledsen om mina sympatier för hur utsliten du är inte når riktigt ända fram..

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *