Hugo & Paula slutar podda

Hugo/Paula:

Som ni vet sen innan har jag varit tveksam till podden ett bra tag nu. Det kändes som en kul idé från början och det har varit kul att sitta och snacka med Paula på kvällarna men rätt snart slutade det kännas kul och blev snarare en ”åh nej, vi ska ju podda också”. Dessutom är podden mer svårsåld än jag trodde och i det långa loppet betalar den sig inte – vi går snarare back på den.//Hugo

Inom kort startar jag och Johanna Kajson upp ”Bröllopspodden”. Alla vet säkert att hon är en av Sveriges främsta bröllopskordinator och hennes cv är högst imponerande. Det är faktiskt Michelle som är anställd i Kajsons företag som koordinerar vårt bröllop.

Bröllopspodden är otroligt nischad och kommer att handla om allt som har med bröllop att göra. Podden kommer också att få ett naturligt slut. Gissa när? Efter vårt bröllop såklart. Jag lovade Hugo att han skulle få gästa vår podd!//Paula

IT’S THE END OF AN ERA!!!!!!!!!!!!!!!!
Huggson och Pulkan slutar podda men jag kan inte säga att jag är så där jätteförvånad. Jag har fått intrycket att Hugo inte gillat att podda ganska länge och att Paula kanske har fått dra hela lasset själv vilket resulterat i att hon många gånger låtit mer ”bossig” och ”pushig” än vad hon egentligen är.
Nu slipper Hugo tvångspodda och Paula kan med gott samvete ordentligt grotta ner sig allt vad bröllopsbestyr heter i sin nya bröllopspodd som hon kommer ha tillsammans med Johanna Kajson.

Poddar av det här slaget känns som relativt tillfälliga projekt där man kör ett tag så länge det är roligt och avslutar när man känner sig klar med konstellationen. Alltså poddar där man mer eller mindre bara pratar om sig själva, jämfört med exempelvis Värvet eller Mordpodden som avhandlar olika personer och ämnen.
Ofta dyker samma personer upp i nya poddar tillsammans med nya människor där man fortfarande mest pratar om sig själv fast inom ett nytt ämne tills det inte heller känns kul och så håller det på.

Ta Margaux till exempel – hon är inne på sin tredje podd på ett år.
Först var det ”Parterapi” som hon hade tillsammans med sin pojkvän Jacob. Sedan testade hon att podda tillsammans med sin kompis Ananda, en podd som endast fick fyra avsnitt innan den lades ner och nu poddar hon tillsammans med Daniel Redgert och hur länge det samarbetet kommer hålla i sig återstår att se.

Vad tror ni?
Är podden är för att stanna eller kommer den sakta men säkert fasas ut och ersättas av ett nytt fenomen?
Vilket fenomen det än är så hoppas jag att det innehåller katter! Det är min enda önskan…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *