Lax, potatismos, chokladros och så en (halvt) rawfood-chokladkaka till efterrätt (botten var i ugnen). Dom märkte inte ens skillnad mot en vanlig kladdkaka.//Bella
Bella beskriver sin och barnens Alla Hjärtans Dagskväll på bloggen som bestod av lax, potatismos och en rawfood-chokladkaka och hennes läsare Cicci blir provocerad och arg som ett bi över att Bella tvingar sin veganska livsstil på både sina barn och anställda. Kakan är inte ens en riktig rawfood-kaka utan bara en halv, men det verkar inte spela någon roll för denna förkämpe för Bellas barns rätt att slippa äta veganskt.
Våga Vägra Veganskt!
Att Cissi helt missat att Bella skrivit att de åt lax till middag utan enbart hängt upp sig på den där råa chokladkakan är lite komiskt i sig, men det är ingenting mot kommentarerna som följde.
Runt 45 personer kände sig nödgade att påpeka för Cissi att det står lax i bloggen. LAAAAX!!!!
Det räckte inte med att en person gjorde det utan ALLA var tvungna att påpeka absurditeten i att blanda ihop lax med grönsaker.
För att underlätta i framtiden för Cicci så att hon slipper gå upp i limningen över fisk, grönsaker och rawfoodkakor så har jag skapat ett litet hjälpmedel här under.
Öva på Cicci så ska du se att det lossnar snart så att du slipper blanda ihop fisk med fänkål och få ett drev bestående av Bellas Minioner efter dig. (Anna Book kallar förresten mina läsare för ”minioner” och ni är ju bäst i världen så det används med kärlek.)
You are welcome!
