En fransk revolution!

Jag la mig i Alice säng strax efter 06 och somnade om lite halvt.
[…] Jag vaknade till ur min dvala av att Alice blev jagad av Philip, med ett Eiffeltorn i guld i hösta hugg i ena handen. De Eiffeltornen vi för övrigt hade som dekorationer på bröllopet. Jag sa åt Philip att det inte är en leksak, inget man jagar sin syster med. Då kastade han det. På mig. Rätt i ögat. Alltså rätt i höger öga med en sån smäll att jag liksom inte kunde vara tyst.
[…] Detta gjorde så ont. Jag såg stjärnor. Jag grät och grät och grät. Och låg där med ett krossat öga. Krossat av ett Eiffeltorn från ett bröllop där äktenskapet också var krossat. Dubbla tårar. Jag grät också för att jag kände mig som en dålig mamma som grät av smärta.//Angelica

Det är inte första gången Angelica Lagergren hamnar i onåd på sin blogg.
Förra gången handlade det om att hon somnat i soffan tillsammans med sina barn och den här gången slumrade hon i dotterns säng allt medan barnen busade, ett bus som fick en ände med förskräckelse när hennes son sulade ett gyllene Eiffeltorn i ansiktet på henne.

Jag förstår att man tycker olika här – det som är okej för en person är kanske inte okej för en annan, och med tanke på att barnen jagade varandra med franska fackverkskonstruerade byggnader i högsta hugg så var det kanske inte den allra bästa av ideér så här med facit i hand men så är jag varken mamma eller en ensamstående sådan heller så jag tänker att min åsikt inte är så efterfrågad här.
En av kommentarerna på Angelicas inlägg känns så typiskt ”mammatillrättavisande”..
”Alla är ju olika”…
Man kan riktigt höra fnysningen och förebråelsen i hennes röst…


Ja, det stämmer att alla ÄR olika, men jag har en känsla av att kvinnan som skrev kommentaren absolut inte tycker att det är okej att göra som Angelica gjorde utan att man borde göra som HON tycker!
Och där med basta!!

Hur gör ni, kära föräldravänner?
Får man slumra när man har sina barn?
Om man inte får göra det – finns det åtgärder man kan vidta för att göra det okej?
Silvertejp? En rastgård? Löpkoppel? Fotboja? Valium?

Tack för tips, Sofie!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *