”Nattamaten” är utgångs höjdpunkt

Sen är det klart att jag hade stunder då jag verkligen tyckte det var roligt och var den som ville gå ut. Men det kanske var 3 gånger av 10. Majoriteten av tiden funderade jag på hur jag skulle smita hem istället och vad jag skulle äta på vägen, haha..//Kissie

Den hunger och det sug som slår till efter en kväll av alkohol skojar man inte bort. 
Det fanns nog ingen pris i världen som var för högt för mig om jag fick siktet inställt på mat på väg hem från en utgång. Det är nog det mest maniska jag blivit någonsin.
I Hollywood stod det alltid människor och sålde korv så här på nätterna och en baconinlindad korv med extra allt på var liksom drömmen på väg hem, men så här i efterhand känns det otroligt ofräscht.
Men är man hungrig så är man.

I Sverige är bästa ”fyllematen” kebabtallrik eller pommes med vit kebabsås.
Slår man på stort så faller rösten på Big Mac & co.
I Nybro där jag växte upp fanns ingen fyllemat att tillgå så då blev det alltid snabb-makaroner med ketchup och smör på en diskbänk, direkt ur kastrull.
Flott skare va!

Tror ni att alkoholtillverkarna och snabbmatsbossarna är i maskopi med varandra? 
Det känns nästan rimligt nu när jag tänker efter.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *