Minns ni Barbro – Magdalena Graafs äldre väninna som hon skrev om för någon vecka sedan?
För den som vill fräscha upp minnet så finns det HÄR inlägget, annars kan jag snabbt sammanfatta det:
En man erbjöd sig att ”hjälpa” Barbro genom att för en billig peng köpa hennes lägenhetskontrakt på Östermalm (innan ombildning till bostadsrätt) och satte henne i en lägenhet i Roslagstull.
Jag hittade Barbro i en misär igår!!! Lådor upp till taket. Mannen SOM EFTER ATT HAN LURAT AV HENNE LÄGENHETEN PÅ ÖSTERMALM…. kastade in henne i en liten 1:a i Rogslagstull.. Lådor, gamal mat, kläder INTRYCKTA i kökslådorna. Skräp, sopsäckar…Hennes gardiner nerknöglade, tavlor ramstötta. Värdesaker??? Vill inte ens tänka på vad som saknas.// Maggan
Nu har Magdalena svarat på kommentarer om vad som händer i situationen och tydligen är den unge mannen ”väldigt medgörlig”.
Jag hoppas verkligen det löser sig för Barbro och att hon får tillbaka livet som det var före hon träffade den här ”trevlige unge mannen”.
Honom – och alla andra som utnyttjar äldre människor – önskar jag inget annat än lego i skorna i ett mörkt rum.
Och en snigel på ögat.
