Källa: Aftonbladet
Det är jättekonstigt om ditt barn som är åtta år har gett sig själv glassförbud. Det är galenskap, säger Penny Parnevik, 22, i podden ”Pillowtalk med Peg & Penny”.
Jag kan tänka mig att Calles, och mångas, försvar är att man måste lära barn vad som är hälsosamt och ohälsosamt och att träning och att äta nyttigt är hälsosamt och att det är bara fakta. Sant. Men jag tror inte riktigt att det är problemet. Problemet i världen just nu är hur många människor, speciellt unga tjejer, som har kroppskomplex. Det är ett problem som dödar. Det är det vi måste ta tag i, säger Penny Parnevik.
Jag undrar om Calle kommer bemöta Peg och Penny med samma typ av nedvärderande häskartekniker som han gjorde med Lady Dahmer? Kalla Peg och Penny för ”män” och hota med att ge sig på dem om och om igen?
Det har jag svårt att tro nämligen, Calle verkar inte ge sig in i diskussioner om han inte kan kränka vederbörande med nedsättande epitet när argumenten tar slut.
Skönt att se att fler reagerar i alla fall!
