Ofta är det okunskap som gör att människor skämtsamt slänger sig med ord som kanske inte är alldeles passande.
Det här verkar vara ett sådant tillfälle, så varför raderar inte Dasha det när hon blir upplyst av en läsare att ordet hon använt inte riktigt lämpar sig i den kontext där hon stoppat in det?
Det är inte alltid så lätt.
Ibland känns det som att gå på minerad mark och jag har med största sannolikhet sagt fel på tok för många gånger, just pga av okunskap.
Jag sa under lång tid ”rullstolsbunden” istället för ”rullstolsburen”, men när jag informerades om att de som berörs vill att man benämner det på ett annat sätt så är det ju klart att man ändrar sig och anpassar sitt språkbruk, eller hur?
Taikon är från början ett romskt efternamn men har också använts som ett skällsord – läs mer om det här om du vill lära dig mer.
Förhoppningsvis kommer Dasha inte använda det igen, och kanske även kan informera sin kille om det olämpliga i språkbruket?
Tack för tips!
