Heliumballonger har man ju sett människor gå och suga på i tid och otid, men att lustgas sprutas in i ballonger och inhaleras på fester i berusningssyfte har helt gått mig förbi.
Jag fick lustgas upp till att jag var 18 år pga extrem tandläkareskräck men har sedan dess bara sett det i sammanhang där det föds barn. Och en gång när en axel ur led skulle tillbaka på rätt ställe.
Enligt Cecilia som på nätet kallar sig Prisonbeauty så har lustgas börjat användas i berusande syfte, någonting som kan vara JÄTTEFARLIGT!
Så här presenterar hon sig på Instagram så jag tänker att hon har ganska bra koll på ämnet:
”Lär mig livet på nytt efter fängelse, drogmissbruk, kriminalitet & våld.”
Bara för att den här drogen kommer i stora, blanka heliumballonger som även kan pryda ditt födelsedagskalas så är skillnaden mot att ”boffa” lim i en påse inte så där jättestort.
Det är farligt, även om ballongen är i form av ett rosa hjärta eller gasen ackompanjeras av sprutgrädde från den lokala matbutiken.
Kände ni till det här?
