Att hamna på någons ”shit list”

Ellegalan, denna ljuva tillställning, le crème de la crème av röda (eller lila) mattor där den svenska kändiseliten slåss om att ha den vackraste och mest i ögonfallande outfiten, och som lett till att alla bokningsbara tider hos Stockholms kändisfrisörer varit upptagna sedan flera månader, för här sparas det inte på någonting.
I dörren, likt Heimdall – gudarnas väktare vid ingången av Asgård – tronar festfixarnas festfixare med all makt i sina båda händer.
Han är den som kan ”make or break you” och likt Heidi Klum i ”Project Runway” skulle han kunna använda sig av dessa bevingade ord som lite av en styrkeprestation:

As you know in fashion, one day you’re in. And the next day, you’re out.

För det är väl ändå det ultimata beviset på att man lyckats i kändis-Sverige, när man får stå och käka kycklingspett från en buffé på Grand Hotel tillsammans med andra kändisar som också har sina namn på den åtråvärda gästlistan.
Så vem är han?

Han är Micael Bindefelt, festfixaren som praktiskt taget hela kändis-Sverige är beredda att slicka röv på för att försäkra sig om att de inte behöver stå där utan en inbjudan den dagen alla andras Biderfeldiska kuvert börjat dimpa ner i kändisarnas brevlådor.
Är du en gång förpassad ut i kylan så kan du räkna med att bli kvar där ute ett bra tag. Han kommer raderad dig från gästlistan snabbare än jag kan äta min egen vikt i lussekatter.
Bindefeld verkar nämligen vara lika långsint som en gammal elefant som aldrig glömmer minsta oförrätt – hur liten och betydlig den än må vara.
Detta har drabbat några av Sveriges största och mest kända influensers och den enda som lyckats kravla sig tillbaka upp på listan är Sandra Beijer. Inte för att Micael Bindefeld helt plötsligt ändrat inställning till henne, utan för att han var så illa tvungen då Sandra nu bloggar på Elle.

Det krävs alltså inte mycket för att bli portad av modevärldens Heimdall, och med det här inlägget har jag nog säkerställt att det inte kommer dyka upp någon inbjudan till mig de närmaste femtio åren.
Oh well…vad är väl en bal på slottet? 🙂

Två andra influencers på Bindefelds shit list är Cissi Wallin och Michaela Forni.
Det första av dem portades efter att hon kallat Bindefeld för översittare och mobbare, och Michaela Forni fick i sin tur kalla handen efter att ha twittrat om galan och kallat den för ”sträng, hård och stressad med en irritation som låg i luften.”

Jag får lite den här känslan av alltsamman:

Och på tal om Ellegalan.
Detta är vad Rebecca Stella haft på sig de senaste åren och jag känner spontant att vi behöver FLER Rebecca Stella på våra röda mattor.
Jag har täckt över alla inblandades ansikten eftersom det är klänningarna jag skriver om här och önskar diskussion om, och ingenting annat.

Tack på förhand, kompisar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *