En av mina mindre bra sidor är att jag alltid måste städa innan städerskan kommer. Blir superstressad om det är rörigt. //Monas Universum
Jag har förstått att det här är ganska vanligt förekommande, att folk städar innan städerskan kommer men kan för mitt liv inte förstå varför?
Skäms man över att man behöver städhjälp eller tror man att städerskan kommer döma en om hemmet är någonting annat än ”lagom smutsigt och stökigt”?
Personer som städar innan städerskan kommer, gör de likadant med alla tjänster de betalar för?
Tvättar de håret innan de går till frisören? Klipper topparna lite hemma i badrummet först för att frisören inte ska se just hur slitna de är?
Skickar de med ett par rena plagg till kemtvätten för att inte framstår som små smutsgrisar?
Klipper de gräsmattan lite i smyg innan trädgårdsmästaren kommer, och hur gör de egentligen om de bokat flytthjälp? Flyttar fem lådor på egen hand i smyg för att inte framstå som en tvättäkta ”hoarder” med på tok för mycket prylar??
Har ni gjort något av det jag nämner här ovan eller har ni gjort någonting annat liknande?
