Läsarna upprörs av Petra Tungårdens inlindade reklaminlägg

 

 

Jag läste själv Petra Tungårdens inlägg om rädslor och hur hon vill ta bättre hand om sig efter att hon fick sin son, och precis som alla andra så kom avslutningen om Cellaviva som en lite tråkig överraskning mot slutet.
Jag förstår att man  vill utforma sina reklaminlägg på ett personligt sätt – det är ju hela poängen med influencer marketing – men när ett reklaminlägg är mer personligt än i princip något annat inlägg influencern tidigare skrivit så riskerar följarna att känna sin en aning snuvade på konfekten,
Som att influencern inte vill dela med sig av den här delen av sig själv så vida hen inte få betalt.

Inlägget är markerat som ett samarbete, men inte i själva inlägget utan i form av en statisk banner som lägger sig högst upp.
Dessa banners har fördelar och nackdelar.
Fördel: De ligger kvar och kan inte skrollas bort förrän inlägget är slut.
Nackdel: De är inte del av inlägget och kan lätt missas.

Håller ni med om kritiken eller har Petra bara lyckats utforma ett väldigt engagerande reklaminlägg?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *