Nellie Berntssons svar på avslöjandet om otillåten verksamhet

Fasen vad fel det blev idag. Det här skulle kommit kl 21, men dök upp redan vid 18.

För två dagar sedan kunde jag avslöja att Nellie Berntsson och hennes O.N Sporthorses de facto bedriver sin köpt och säljverksamhet utan de tillstånd som krävs.
O.N Sporthorses återkom aldrig med någon kommentar till mig, men när tidningen Hippson, dagen efter, skrev om avslöjandet så ska Nellie, enligt dem, ha svarat att de kopplat in en advokat för att driva det hela vidare.

Nu bemöter Nellie det hela igen, på Instagram, och menar då på att de ”omedvetet missuppfattat regeln” och att Hippson i sin tur ska ha missuppfattat den del som handlade om advokat.
Nellie skriver inlägget för att alla ska få rätt info, och det stämmer som hon skriver. De HAR ansökt om tillstånd och FÅR ha och sälja de hästar de har idag.
Det hon glömmer att nämna är att om de inte har sitt tillstånd på plats inom tre månader (enligt det förbud med vite som Länsstyrelsen utfärdat) så kommer de bötfällas med 50 000 kr/häst och kontrolltillfälle som Länsstyrelsen gör.

Det kan bli dyrt om tillståndet inte är på plats och de fortsätter med sin otillåtna verksamhet.
Kanske är det en av anledningarna till att Nellie stängt av kommentarsfunktionen under inlägget?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *