Eftersom jag är en textmissbrukare av rang så tycker jag det är extra spännande med en bokklubbspodd av och med Hannah och Magdalena Graaf.
Jag har väl egentligen inte riktigt associerat dem med böcker och författare, men de kanske läser massor vid sidan av sina sociala medier, men som de bara inte skriver så mycket om.
Sociala medier är ju trots allt bara en liten del av vad en människa egentligen är – förhoppningsvis.
😉
Jag hoppas att de kommer ta upp en blandning av böcker i sin podd, både skönlitterära, böcker om historia och rena faktaböcker, och inte bara ”chic lit” som jag personligen tycker är ganska så trist.
Eller rättare sagt, de kommer inte högst upp på min lista över böcker att läsa, men jag har ju givetvis betat av de flesta av Marion Keyes böcker eftersom jag tar mitt textmissbrukande på största allvar. 😉
Just nu håller jag på med en av Anki Edvinssons böcker, ni vet hon som arbetade på TV4 innan.
Den första jag läste var Snöängeln, som egentligen är bok nummer 2, och nu läser jag hennes debutbok ”Lust att döda”.
Även fast jag inte är klar med ”Lust att döda” så måste jag ändå säga att jag tycker att ”Snöängeln” var strået vassare än sin föregångare.
Jag skriver ”läser” trots att jag lyssnar på de flesta av mina böcker.
Har ni tips på bra, kanske liye okända deckare så får ni gärna tipsa om dem här. Jag börjar nämligen nästan känna som att jag betat av alla deckare värda att läsa på Storytel:-)
Vad tror ni om en bokpodd?
Kan det vara något?
