En varning från Dasha

Jag tycker man hela tiden läser om olika sätt som används för att komma över intet ont anande människors information och pengar. 
Jag är medlem i ganska många ”köp och sälj-grupper” på Facebook och det postas hela tiden inlägg om olika typer av bedrägerier.
Själv har jag lite svårt att förstå hur man kan gå på den här typen av bluffar, men inser samtidigt att det snart kanske är jag som sitter där med skägget i brevlådan och har gått på någon ”scam” som jag inte ens visste existerade.

Vad försiktiga och – som Dasha skriver – ta hand om och informera era äldre. 

Här är ett exempel på bedrägerier som ofta sker just via Facebook Marketplace och som publicerats på Säkerhetskollens hemsida.

Bedragare vid försäljning via Facebook Marketplace
Säljare på Facebook Marketplace kontaktas av köpare som vill betala för frakten via UPS och påstår att det kommer att ske ett utbyte av pengar därigenom. Bedragaren försöker förmå säljaren att gå till en falsk UPS-sida och kontaktar säljaren via Messenger.

Bedragarna uppger sig vara köpare på Marketplace och säger att de ska betala för sändningen vartefter de frågar om adress, namn och mejl. Sedan skickar de ett falskt UPS mejl med information om att man ska betala 750 SEK via UPS.

Det är lätt att känna igen att bedragaren försöker lura in till en falsk sida genom dessa varningstecken:

  • Olika språk blandas.
  • Inkorrekt svenska.
  • Adressen går inte till UPS.

Konversationen med bedragaren sker på svenska som sannolikt översättats genom någon översättningstjänst online. Se bifogad bild för exempel på konversation med en bedragare samt hur det falska mejlet ser ut.

Bildkälla: Säkerhetskollen.se

Här är ytterligare ett exempel:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *