Breakit avslöjar: Så går det för Bianca Ingrossos modebolag Ávora
Bianca Ingrosso har radat upp framgångar med sina olika bolag, men nu kan Breakit rapportera om hur det går för hennes senaste satsning, klädmärket Ávora.
Bolaget, som grundades tillsammans med Vanessa Lindblad, har nyligen lämnat in sin årsredovisning, vilket ger en inblick i resultatet efter deras första verksamhetsår.
Ávora lanserades för snart två år sedan, och utöver Bianca Ingrosso och Vanessa Lindblad var även Victor Appelqvist, med bakgrund från Gina Tricot, delägare från början. Sedan dess har Appelqvist lämnat bolaget, och hans plats som delägare har tagits över av H&M-arvingen Nils Tham.
Så hur har det egentligen gått för Ávora?
Breakit har svaret efter att ha tagit del av årsredovisningen som nyligen blev offentlig.
Under det första verksamhetsåret, som sträcker sig från januari 2023 till juni 2024, omsatte Ávora 12,6 miljoner kronor. Samtidigt rapporterar bolaget en förlust på hela 10,2 miljoner kronor – en rejäl motgång i Ingrossos annars så framgångsrika företagsportfölj.
Årsredovisningen visar också att personalkostnaderna uppgick till drygt 2,7 miljoner kronor, medan övriga externa kostnader låg på hela 13,3 miljoner kronor. Vad som ingår i de externa kostnaderna framgår dock inte i detalj.
För att stärka bolaget genomförde Ávora en nyemission i samband med att Nils Tham klev in som delägare.
Nyemissionen tillförde 10,7 miljoner kronor till bolaget.
Alla bolag redovisar övriga externa kostnader. Det är alltså inget konstigt. I den posten kan ingå hyra, porto, kostnader för kommunikationer etc. Om man inte vet så kan en enkel googling ibland hjälpa.
”Av årsredovisningen framgår att också att personalkostnaderna ligger på strax över 2,7 miljoner kronor medan det som kallas övriga externa kostnader landar på 13,3 miljoner kronor. Exakt vad som ingår i de framgår inte av dokumenten.”
Det jag tror x menar är att enligt årsredovisningslagen klassificeras vissa kostnader som ”övriga externa kostnader”. Så det är ingen hemlighet vilken typ av kostnader som ingår i den posten. Denna post behöver dock inte specificeras ytterligare, mer än att i vissa fall lämna upplysning om revisionsarvoden och leasingkostnader. Så vi vet vilka typer av kostnader det rör sig om, men inte exakt.
Vad är det för kostnader som kan ha uppgått till 13,3 mkr? Ávora hyr ingen lokal och gratis reklam får de ju via Biancas kanaler.
Du skämtar va? Du kan inte komma på en enda kostnad som ett bolag har som inte ingår i löner eller inköp av varor?
Hur vet du att de inte hyr en lokal? Och hur vet du att Bianca inte tar betalt för samarbeten (det kan hon alltså göra även om hon själv är delägare)?
Övriga kostnader kan vara frakt och transport, och kläderna skickas väl så rimligt att det är en stor post.
Jag skulle också tro att man får en del ledtrådar om man faktiskt läser årsredovisningen, men det tvivlar jag på att Camilla har gjort.
Kvalitetssäkring kostar. För vem vill köpa defekta kläder?
Transporter kostar
Representation kostar
Finns lagar och regler som ska följas, det kostar för att inte tala om kontrollen av efterlevnaden. (Vem vill köpa kläder som barn eller inlåsta tillverkar?)
Det finns massor med dolda kostnader som ingen tänker på.
El.
Några av kostnader företaget jag jobbar på utöver hyra och some reklam: Frakt, kundrabatter, kommission, valutaförlust, garanti ärenden, konsultkostnader (vilket är en rätt hög kostnad för ett litet bolag som inte har folk som kan göra allt i house. I det kan allt från webbyrå, till produktionsbolag för reklamfilmer, och support i affärssystem ingå), leasing av skrivare, datorer, bilar etc. Förbrukningsmaterial och utrustning som datorer, telefoner etc. Licenser till dataprogram. Olika typer av Försäkringar. Transporter och andra företagsresor med hotell etc.
Mässdeltagande, Google/linkedin/tidnings annonser.
Kostnader för revisor och temporära medarbetare.
Det är ju inte så att man är helt kostnadsfri bara för att man saknar ett kontor och inte behöver betala för influencerinlägg.
Ursäkta men de kostnader du rabblar upp är normalt en piss i Mississippi.
Det brukar det verkligen inte alls vara. Skulle man omvandla ”mitt” företag till Biancas storlek la vi 1.8 miljoner enbart på konsultkostnader under deras redovisningsperiod. 1.2 miljoner gick till frakt, 900 tusen till marknadsföringskostnader av olika slag. 300.000kr till licenser. Och för att kronan varit så otroligt svag har vi nästan 100.000kr i valutaförlust.
Vi gjorde också affärsresor för drygt 1.2 miljoner.
Det man får tänka på är ju att det här inte är kostnader för 12 månader, utan 18. Det gör också skillnad, de här 13,3 miljonerna är egentligen 7,8 miljoner på ett år.
Om det bör vara kostnader som är en piss i Mississippi beror ju helt på vad det är för typ av företag. Ett företag som har massa underleverantörer, inte tillverkar sina egna produkter och behöver förlita sig på extern expertis för saker de inte kan anställa någon för (som t.ex. produktionsbolag som skapar reklamfilmer) så drar ju såklart de kostnaderna iväg.
Till skillnad från ett tjänsteföretag med en etablerad kundbas som inte behöver något annat än en vaskrensare och en företagstelefon för att kunna fakturera sina kunder.
Bara för att du tycker det är mycket behöver det inte vara det. Är det mycket kan det bero på dålig kostnadskontroll för pisterna du anger kostar normalt sett inte så mycket.
Det beror ju som sagt på vad man har för sorts företag. Och vad företaget bestämt att de ska satsa på. Att gå i förlust något år eller tre kan mycket väl vara en del av en utvecklingsstrategi.
Inte för ett företag av en influenser som kränger generiska produkter med överdrivet påslag i paritet med ocker. Det handlar enbart om snabba cash eftersom företagen egentligen inte klarar av att överleva utan följare som är stars truck.
Övr externa kostnader kan vara reklam /flunsors arvode, resor, förbrukningsmaterial, förbrukningsinventarier & dyl.
Google-placering och all typ av reklam är vansinnigt dyrt. Jag vet inte om de står för frakt men frakter är också dyrt. Och all typ av IT för hemsida med mera. 13 mkr i ÖEK låter inte så katastrofalt mycket faktiskt.
Fast det är fortfarande en förlust de gjort oavsett vad som ingår i övriga externa kostnader. Jag tror inte att de andra företagen går så jättebra heller, inte längre. Såg för ett tag sedan att Bianca försökte sälja caias eyepads (i smyg typ) genom att säga att hon använder upp 5 paket varje dag (?!?!). Att ANI dessutom försökte dölja info.
Såg att Bianca önskade få ett löpband till nya våningen så kanske inte så att pengar flödar in som tidigare. Sedan ville hon vara med i WV igen, säkert en bra inkomst, behövlig kanske.
Nya talk-showen gjorde de självklart reklam för på tv4 idag hehe, de gjorde ett inslag som handlade om reality-serier och plötsligt börjar de prata om att Biancas nya show har premiär idag och de visade ett inslag från programmet med Bianca. Märkligt, för vad har det med reality-serier att göra. Så beräknande, och genomskinligt.
Hur uttalas Ávora? Vad gör den lilla apostrofen för skillnad? Dum fråga kanske, men man kan ju inte veta allt 🙂
Det uttalas A-våra. Apostrofen är bara stilistiskt.
Tack. Lite som Mötley Crüe och Motörhead då. Irriterande.
Fast ändå bra? Nu är det namn man minns, annats hade man ”vilka var det här nu igen”
Jag tror nog att man hade kommit ihåg Mötley Crüe ändå, haha. Och det är ju bara för oss som har bokstäverna det blir konstigt, precis som att Avoras lilla apostrof säkert blir konstigt för typ fransmännen.
Fast nä. Uttalar du det på andra språk så spelar ’ stor roll. Alltså är det för uttalets skull främst.
Namnet får mig att tänka på en basic apoteksserie.
I mitt huvud läser jag aaa-våra eftersom det är en apostrof. Är det fel?
Det är helt rätt. Apostrofen brukar användas för att markera betoning. Enligt gällande regler skulle det alltså uttalas med betoning på A. Men sådant har ju inte Bianca och hennes kumpaner en susning om.
Hur går bra Ani?
Jag undrar oxå över Ani krimskramset. Varje gång jag gått förbi NK har det stått två uttråkade expediter och glott i mobilerna, inte en enda kund. Och nu kör dom 30% på allt
Dom kom ändå ut med hyfsat okej fina designer i början. Men allt stort krimskrams som pärlor osv är ju ingen hit direkt… Löjliga priser där. Man får liknande på glitter och ur&penn. Sterling silver med zirconia för flera hundra kronor, vissa ligger ju på flera tusen kronor är ju sjukt.
Vet inte om jag missförstod dig, men Sterling silver är det silver som används i smycken.
Men det är ju mycket pläterat skräp som dom säljer löjligt dyrt.
Senaste bokslut (2023):
Omsättning 23 697 000 kr
Vinst 821 000 kr
Säljer de alltså smycken för 23 miljoner per år?
Omsättning är inte samma sak som vad de har sålt för 🙂
Vad menar du att omsättning är?
Jo, omsättningen är företagets totala inkomster för sålda tjänster och varor under en specifik tidsperiod. Nu vet jag inte om de säljer annat än smycken, men omsättning är detsamma som försäljning.
Det är ju just vad det är.
Nej, det är det inte.
Förstår mig inte på folk som tvärsäkert slänger ur sig helt fel svar
Hur kan, hittills, sju personer gilla den här kommentaren?
Ja visst är det lustigt. Och intressant psykologiskt. Jag tror det handlar om folk som inte har nån koll och färgas av rubriksättningen plus inte VILL att det ska gå bra för Bianca (eller vem som helst) gärna lajkar vad dumheter som helst som skulle antyda att rubriksättaren/de har rätt. Obs, tror samma gäller överallt i samhället, inte bara här.
Njae hen har faktiskt inte fel även om jag nu inte tror att hen vet det själv. Omsättning avser företagets samlade intäkter. Försäljning avser intäkter för varor och tjänster. Ett företag kan ha sidointäkter men de är ofta så små att de inte påverkar skillnaden mellan försäljningsintäkterna och omsättning. En rätt vanlig sidointäkt är kick-backs.
Omsättning är vad de har sålt för, de har sålt smycken för 23 milj kr ja.
Låter dock osannolikt att de skulle ha sålt smycken för 23 miljoner, hur är det möjligt?!
Nej det är det inte.
Grundaren och den f.d. VD:n har hoppat av vad som tycks vara ett sjunkande skepp.
Var väl därför då kanske som Lovisa var nere och hemma i någon vecka eller vad det var, då många trodde det var fnurra i förhållandet. Bianca som för övrigt fiskade efter gratis/sponsrat löpband – skrev hon vill ha det bästa som finns att få tag på… så även de rikaste (?) fiskar efter spons. Tror hon haft lite mycket utgifter… börjat med snapchat också ju.
Eller så har hon fått gå för att det var hon som var orsaken till att skeppet började sjunka i första hand.
Vi vet ju ingenting om det där egentligen.
Jag har sen hennes första kollektion släpptes undrat över den otroligt märkliga designen på de flesta kläderna. Vem är kunden? De flesta av plaggen är skapade för tillfällen, som inte genomsnittet kan bära för man måste ha en speciell kropp. Sen ser kläderna otroligt trashy housewife ut. Som om de vänder sig till nån från Dubai eller Ryssland med noll koll på snyggt mode (ja smaken är som baken). Utsvängda byxor med cut out i midjan, och tighta toppar där ingenting lämnas åt fantasin signaler bara low class trash, och knappast stil. Är inte ett dugg förvånad. Är däremot förvånad vilka som gick in med pengar i det här. Undrar oxå vem som står som designer för den otroligt fula designen
Nils och hans hustru verkar ha en ytlig relation med Bianca och hennes bihang Rosanna.
Eftersom det ändå är Bianca Ingrosso kan jag förstå att det finns investerare, Nils Tham mm. Det mesta den familjen rör vid blir ju till guld just nu.
Allt den familjen rör vid blir till guld, näe det stämmer inte. Avora är ett fiasko från dag ett. Ani har varit bättre men aldrig riktigt lyft och är på väg mot glömska och självdöd. Caia är en framgångssagan för Bianca personligen men för verdane som gjorde Bianca rik är det mer fiasko än succé. Mino market kommer att gå samma väg som avora, fiasko från dag ett.
Hennes senaste satsning Bianca by night kan mycket väl bli spiken i kistan.
Eh..
🤣 Tillhör du bah-generationen som kommunicerar med emojisar och grymtande läten?
Ja så lite märkligt att skriva att allt varit succé.
Och samma gäster igen i den nya tv-showen, vissa krimi också… Alltså. Dålig research tydligen. Varför tar man in samma gäster gång på gång? Känns väl lite sådär. Och den där trailern de körde först…löjlig, var som att de bara ville visa upp Bianca, troligtvis Biancas egen idé likaså den där bilden med henne halvnaken på bordet gissar jag.
Jag kan tycka att Avora haft en del fina kläder men tyvärr passar de inte alls min kropp så det går inte att köpa nåt.
Exakt så! Kläderna passar inte på så mångas kroppar
Det är ju inget märke för överviktiga så på en svensk marknad blir det väl sådär för den stora massan. Man ska ju vara ruskigt fit för att känna sig bekväm i det.
Haha på vilken marknad tänker du att den ”stora massan” ser ut som Bianca Ingrosso?
Det är väl vedertaget att höga bmi och övervikt mest är ett problem i västvärlden? Övriga världen är ju inte lika överviktiga som oss.
Nej, men att de inte är lika överviktiga som oss betyder ju inte att den stora massan är citat ”ruskigt fit”
Va?
Personen sa att det inte passar den stora massan i Sverige, eftersom vi är överviktiga och man måste vara ruskigt fit för att trivas i kläderna. Min fråga var då var det i så fall passar den ”stora massan”, eftersom den stora massan väl inte är ruskigt fit någonstans. Personen svarade med att vi i västvärlden är mer överviktiga än andra. Vilket jag påpekar fortfarande inte betyder att majoriteten i andra marknader är ”ruskigt fit”.
De har knappast uppblåsta bröst och rövar som de är desperata att visa upp i tredje världen.
Det står ju tvärt om. ”Det är ju inget märke för överviktiga så på en svensk marknad blir det väl sådär för den stora massan”
Eftersom den stora massan inte passar kläderna, eftersom det inte är ett märke för överviktiga, blir resultatet inte bra.
Tolkar jag det som. Sen tycker jag nog att de flesta är någonstans mellan överviktiga och ruskigt vältrände, men det är ju min uppfattning.
Ja, det är så jag tolkar det också – Men personen skrev ju inte bara att det är ett märke för alla som inte är överviktiga, utan för folk som är ”ruskigt fit”. Ifrågasätter vilken marknad det i så fall skulle vara där de flesta är det. Det finns ju gott om folk i Sverige som är i jättebra form också.
Tror att du läser min kommentar tvärt om 🙂
”Ruskigt fit” eller ätstörd…
Vi har nog också lite bakvänd uppfattning om vad ”smal” innebär iom att svenskar är ga överviktiga. Man är inte ätstörd för att man inte är tjock.
Din kommentar visar på hur störda många är när det kommer till vikt. Svenskar har ökat i vikt men är långt ifrån överviktiga i den omfattningen som amerikaner. Vad gäller avora är det inte en fråga om övervikt eller inte, det handlar om kläder med dålig passform.
Försvarsmakten gick ju ut bara för ett par dagar sedan och varnade för att vi generellt är för feta för att klara ett krig…
För feta för att klara ett krig? Känns ju som att hull är precis vad man behöver i en tid av ransoneringar och armod.
Dem passar bara opererade bröst och fylliga nederdelar. Därför typ bara Bianca och Vanessa är modeller för märket.
Jag tänker att man satsar på europa generellt? Går inte exakt alla brittiska influencers i exakt såna kläder? Inte särskilt ryskt alltså (eller det med såklart)
Alla länder som har Love Island. Typiska influenserkläder.
Håller helt med. Obegripligt. Och dessutom i så billiga material, kvalitetén matchar inte priserna på långa vägar. Förstår inte varför någon skulle köpa detta. Och jag arbetar ändå med mode 😂
Har tänkt på samma sak! När jag var 15 hade jag gärna klätt mig i deras plagg men då hade jag inte råd. Nu när jag är 30 och har råd skulle det aldrig falla mig in att köpa sådana kläder, skulle skämmas över att gå ut i det mesta de säljer. Inte för att det sitter dåligt på min kropp, men för att man i min karriär och den delen av karriären jag är i inte blir tagen på allvar om man klär sig vulgärt eller smaklöst. De har verkligen lyckats skjuta sina skott så att de susar rakt förbi ”elegant” och träffar spot on i ”paradise hotel”
Kunden är anorektiker med silikonbröst och BBL, alltså Bianca.
Knappast märkligt att de inte säljer, så ser inte småbrudarna som gillar Bianca ut.
Har alltid trott att Bianca gör designen själv? Ser liksom lite amatörmässigt ut och är gjort för att visa tits and ass maximalt.
Jag är verkligen ingen expert men tycker jag minns från skolan det är helt normalt gå back ett par år efter att ha startat upp? Alltså att alla räknar med det?
Ja absolut, det här är verkligen inga konstigheter . Men det är ju roligare att använda ord som ”brakförlust” än att vara saklig.
Exakt. Inga konstigheter att bolag går med förlust i en uppstartsfas. Dessutom är detta, deras första riktiga verksamhetsår förlängt till 18 månader, så det beaktat är det verkligen ingen brakförlust.
Jag förstår vad du menar men det är inte relevant när det gäller onischade generiska konsumentprodukter. Den regeln gäller för innovationer och helt nya produkter som kräver en avancerad produktionsapparat som initialt kräver investeringar och har höga uppstartskostnader.
Influensers säljer generiska produkter på en ofta mättad marknad. Det är inte produkten i sig utan influenserns stjärnglans som följarna köper. Den exakta kostnaden på öret för själva produkten är känd och influensers har höga påslag. Så den enda risken är att influensern överskattar sitt eget marknadsvärde och/eller att produkten är helt ointressant för följarna.
Caia är en succé där grundarna följde på Kylie cosmetics och hittade ansiktet utåt dvs Bianca som visade sig vara helt rätt både vad gäller person och timing. Ani går ok men är ingen större succé. De säljer produkter som liksom smycken kan användas av alla i deras fanbase. Avora däremot riktar sig till en mycket snäv grupp. Kläderna har väldigt dålig passform vilket är det övergripande problemet då Biancas följare inte berörs av låg kvalitet i material. Influenserns marknadsvärde är direkt kopplat till det påslag som hon kan ta ut, förutsatt att produkten går att använda. Check på den för både caia och ani. Avora var dömt att misslyckas pga dålig passform. Sedan finns annat med i bilden som det tidiga avhoppet av Gina tricots arvtagare.
Ett annat fiasko på uppsegling är mini market. Här ligger utmaningen i att mat är en lågmarginal bransch för produkter som torkad pasta och burktomater. Du betalar inte många kronor mer för att det står ingrosso på burken. Sedan är man mer benägen att hålla sig till sina gamla invanda märken när det kommer till basvaror. På en liten och mättad marknad som Sverige krävs att man säljer enorma volymer.
Det är dags för Bianca att casha in och lämna nu, för gör hon det nu kan hon gå med flaggan i topp. Kan även vara läge att pensionera sig från influenserrollen och fundera på vad nästa steg i karriären blir.
På vårt stora Ica säljer/rear bort/ut alla Mino Marketprodukter,så det precis när jag var där.
Jag tror Bianca är väldigt ointresserad av att ta karriärsråd av dig.
Och jag är helt ointresserad av vad du tycker då det går nog på ett ut ska du se.
Pernilla Wahlgren har levt på reklam sedan 1908 talet. Ingenting nytt för den familjen.
Alltså hon är verkligen fräsch för sin ålder 🙂
Det gäller att le stort och gå fort.
(Var det Lasse Åberg som sa?)
Skämt åt sido, om mm är positiv och ler mycket så ser man fräsch ut.
Tycker jag
Jag tänkte mest på att hon är över 107 år gammal enligt ts! Men snygg är hon absolut.
Not
Bianca tycker hon är skyldig att ge sina kompisar Vanessa och Louisa något. Ávora kläder ser väldigt svårburna ut, vem ska bära dem och när?
Vanessa vill forsätta tjäna pengar på Bianca efter att hon gjort exit från Caia (vilket ju Bianca inte ville). Det handlar ju om varumärket Bianca som andra (dvs Vanessa) ska profitera på. Hon har ju redan tjänat så mycket pengar och kan leva så bra på varumärket Bianca.
Lovisa Worge vill också vara kändis hänga med Bianca och co. Vad har hänt med Emilie är de osams? Lovisa W sökte väl en egen assistent. Eller minns jag fel.
Lovisa har nån ny assistent som precis börjat, vet inget om hen dock.
Skulle inte Lovisa W plugga?
Menar du på Handels? Hon hoppade av utbildningen (civilekonom) efter en termin.
Precis det jag undrade. Tack.
Det är väl flera år sen?
Hon gick aldrig på Handels. Hon började på SU men hoppade av.
Var det SU när de sa Handels hela tiden? Kommer ihåg att Bianca hyllade Lovisa i nån vlogg om att hon är så smart och går på Handels..
Det var SU och inget program utan kurser.
Bianca vet kanske inte skillnaden mellan SU och Handels iofs..
Så klart hon inte vet.
Jag är själv väldigt naturligt smal och lång, mer åt modellhållet (läs noll tuttar haha) om man ska beskriva så men det känns som att Avora är privata kläder Bianca skräddarsyr till sig själv utifrån vad hon tycker är snyggt för stunden och passar hennes opererade kropp. Känns inte riktigt som någon egentlig stil men inte heller basplagg….föredrar Arakiis kläder och särskilt klänningar. Fick sjukt många komplimanger när jag var utomlands förra sommaren.
Nu bor jag inte i Stockholm eller umgås med influencers men är en 25-årig tjej som älskar mode och umgås med likasinnade. Vet ingen som äger ett plagg från Avora. Vem köper kläderna?
Jag är äldre men känner heller ingen som äger ett Avoraplagg..
Nej, jag har aldrig ens hört någon prata om det märket. Nu är jag för gammal och tjock för märket men någon yngre man känner borde ju någonsin nämnt märket. Jag har aldrig heller sett någon ha på sig kläderna. Eller det vet jag ju inte då jag inte har koll på heja deras kollektion. Men byxor med cut out mm har jag då inte sett på någon. Kanske är yngre på nattklubb?
Man ser aldrig nån genuin haul från shopping på Avora i sociala medier heller. Kanske välbärgade fangirls ute i landet i Bianca ålder är målgruppen.
30-åringar? Har de byxor med cutouts när de drar barnvagnen på ica?
Det jag kan tycka är lite (eller ganska mkt egentligen) är att de frontas så mkt i NK, hade hellre velat se andra- seriösa märken där- än i hörnen som några har blivit. Har heller aldrig sett någon titta på dessa kläder heller de gånger jag varit förbi.
Nu är Lojsan tillbaka i fredagsvibe och försvarar sin viktnedgång igen. Hon berättar hur hon RASAT i vikt av att springa 4km om dagen. Är det någon som tror på detta? Har aldrig sett människan träna och tror verkligen inte hon har disciplinen eller tiden för det.
Det är inget fel att vilja gå ner i vikt. Det är absolut inget fel att gå upp några kilon heller eller att inte trivas i sin kropp efter en eller flera graviditeter. Men att så gott som direkt efter en förlossning ha 2-3 veckor där man till synes byter kropp? Och sen går och gör tuttarna på det? Är det verkligen de dagliga 4 kilometrarna som gör det?….
4 km är verkligen inte jättemycket och tar inte heller särskilt lång tid (en någorlunda halvtränad/otränad person springer 5 km på 40 min) så det tror jag absolut på.
5 km på 30 min menade jag såklart…
Nu vet jag inget om Lojsan direkt men att rasa i vikt kan man väl göra? Att helt byta kropp och bli vältränad efter några veckor efter förlossning blir man såklart inte men att tappa graviditetsvikt gör vissa utan ansträngning. Mina 18 kg försvann efter en till två veckor efter förlossningen utan minsta ansträngning.
18 kg på en till två veckor???? Aldrig i livet
En del av dem var väl bebisen.
Typ samma här – Gick upp 20 i graviditeten och 16 var borta på några veckor. Resterande 4 hänger kvar såhär 1,5 år senare 😀 Men ja folk funkar olika, vissa försvinner vikten på snabbt.
Kan vara vätska så inga konstigheter faktiskt 🙂 vätska + moderkaka + bebis.
Det heter BEBISEN för fan
Beror ju på hur mycket vätska man lagt på sig. Jag gick ner mina 8kg jag gått upp på två dagar.
Gick ner 16 kg på fem dagar efter förlossning (barnet vägde 3,5 kg). Tror inte du förstår hur mycket vätska vissa av oss samlar på oss i slutet av graviditeten – eller hur mycket vi kissar efter förlossningen😅😅
När man har ”mycket övervikt” går man snabbare ner i vikt är om man har lite övervikt, särskilt i början.
Berättar hon vad Buster har gjort också för att rasa i vikt????
För några år sedan tog jag rejäla PW varje morgon, alltså gick fort. En runda allt mellan 5 km till 1 mil. På tre veckor hade jag bränt 10 kilo, så ja det funkar att gå ner en del. Och då var jag inte ute efter att minska i vikt utan för att få upp kondisen och hålla artrosen i schack. Var 55 år då om det spelar nån roll
Så, du har inte sett en människa du inte känner träna och därför tror du inte på att hon gjort det?
För info krävs det varken särskilt mycket tid eller disciplin för att springa fyra km.
Blir du inte lite less på dig själv när du är såhär negativt konspiratorisk?
Det stämmer ju dock. Hon pratar väldigt mycket om att hon tränar sig hit och dit och när hon gjorde brösten så sa hon att hon bara gick ut med det för att hon ”absolut inte vill att någon ska tro att hon gjort en FETTSUGNING”. Som att det är okej att fixa allt annat men just fettsugning, där går gränsen. Tycker det är bra till en viss gräns att man ifrågasätter vad dessa människor gör när det alltid handlar så mycket om yta och utseende från deras håll?
Har någon sett henne träna, har hon lagt ut nåt från nån joggingrunda nånsin?
JA! Kolla hennes vloggar.
Jag tycker det är helt okej att använda preparat för viktnedgång men de måste vara ÄRLIGA med det. Inte ljuga om att det är pga en hälsosam livsstil för det är bara halva sanningen. Obesitas är en sjukdom, lyssna på en Tyngre podds avsnitt om det.
Hon och Buster har båda rasat i vikt och har typiska Ozempicface, iallafall han. Typ mager runt ögonen,
Hon verkligen rasade i vikt, även Buster. Men har också reagerat på att Tully helt plötsligt blivit väldigt smal och de hänger ju ihop hela tiden. Själv hänger mina gravidkilon kvar såhär 8 månader senare 🥲
Samma tanke, man går inte ner så mycket och smalnat av/trimmat kroppen så drastiskt på kort stund och 4km springa!
Men hon har ju sagt i vloggar och podden att typ åt inget, ibland ägg till frukost och middag 21 eller liknande 🤔 O gör ju att man tappar matlusten så kan ju förklara en hel del!
Mm, mycket stress och rörelse med snabba matintag.
Bantningspreparat minskar hungern så halva sanningen iaf
Jag har väl kroppen för att bära kläderna, men jag är inte så sugen på en svart polo t-shirt för 1200 kronor…
Eller en basic kjol i 53% polyester som måste kemtvättas. För 1600 kr.
Àvora inte Ávora väl?
Hahahaha
Enligt tillverkarens sajt gör de kläder till Avora, Adoore och Elora. Fast de står under Frankrike av någon anledning.
http://www.iyatekstil.com.tr/hakkimizda.html
Det var konstigt har för mig både B och V sa att kläderna tillverkades i Italien å andra sidan är man inte förvånad om det inte är sant, men att folk köper dessa överprisade kläder är en gåta.
Det står tydligt ”tillverkade i Turkiet” på Avora.
Vet inte om du läste min kommentar för fort…..jag skrev att de SÄGER att de tillverkar i Italien hur kan man då skjuta sig själv i foten..?
Magdalena Graaf har gått ner i vikt. Igen. Snart är hennes pt hennes nya stora kärlek. Endel lär sej aldrig av sina tidigare misstag. Bantning nya karlar samma sak fast Magdalema G borde bli äldre och kanske klokare.
Dom är så märkliga dom där Graafsystrarna. Dom hittar alltid lite äldre hö-hö gubbar, att trycka kropparna mot och fotas med.
Bianca har alltid haft ett intresse för och varit bra på smink, helt rätt väg att gå!
Samma med Ingrossosyskonens intresse för pasta och mat.
Men varför ge sig in i modebranschen när det är något man inte kan eller har ett genuint intresse för och bara hoppas att kändisskapet ska bära det?
Men själv är hon sminkad på ett rysligt kladdigt sätt. Ser hon sig inte själv på bilder?
Det är teatersmink vilket är det som caia efterliknar. Bianca satt på teatern och lekte med teatersmink, det är vad hon kan.
Plaggen har en udda men rolig design. När jag var yngre hade jag kunnat bära kläderna men nu på ålderns dar har min kropp blivit lite sladdrig. För mycket skinn sett till innehållet 🤭
Spelar kanske inte så stor roll eftersom Bianca ändå skrattar hela vägen till banken.
Nu har hon ju en ny talkshow på gång som säkert ger rejält med klirr i kistan.
Kommer aldrig fatta vem och VARFÖR folk köper detta överprisade polysterskit.
Biancas små fans. Varför? För att precis som för kändisar så blir folk besatta och köper allt som deras idol gör.
För det första, som någon nämnt, så är det inget konstigt att gå back första åren vid en nystart av företag. Sen kläderna – jag tycker att det är fina kläder och det känns som att det ligger mycket tanke bakom designen. Däremot är det inte kläder som passar en större grupp människor. Dom hade vunnit otroligt mycket på att rikta sig lite mer till ”vanliga” människor. Fortsätta med sin stil, men tona ner den lite och sänk priserna så att någon annan än höginkomsttagare har råd att köpa.
Jo det är konstigt. Men inte ett dugg konstigt att folk på denna blogg fått för sig att det är fullt normalt.
Hur går det för CAIA egentligen numera? Går det uppåt eller neråt där? Känns som att det är lite tyst om Caia nu för tiden och att deras peak redan är nådd?
Det ska säkert säljas till nåt företag som inte fattat att hypen är över,
Hahaha tack för dagens garv. 😂
Verdane vill sälja till ett branschföretag i skönhetsindustrin för det ger bäst avkastning på deras investering. På svenska de betalar bäst. Men branschen är rätt ljummen till influenserföretag av helt uppenbara skäl.
De omsätter ungefär en halv miljard så skulle säga att det går bra.
Du säger det…🤣🤣🤣🤣
Tänk vad mycket experter som samlas i kommentarsfältet så fort Bianca kommer på tal. Behåll ditt tyckande för dig själv, snälla!
Inget konstigt alls att det går dåligt för ett bolag i uppstartsskedet snarare tvärtom väldigt vanligt skulle jag säga.
Om det hade varit ”vemsomhelsts” bolag JA. Men nu är det inte det. Det är Bianca= FLOPP , precis som Ani jewels och snart inom kort Mino mat
Men Caia-killarna verkar ha plockat in henne i helt rätt tid. Samt gjort alla rätt i övrigt.
Plaggen kostar en del. Sedan verkar de mer passande för en typ av kropp. Och med tanke på att majoriteten jobbar, när ska de kunna använda dessa kläderna. Passar la inte på kontor? Skola/förskola? Vilket arbetsplats? Man spenderar ju mestadels av sin dag på jobbet. Jag ex jobbar inom industrin så har ju obligatoriska kläder.
Kul att Nils ”förvärva, ärva (och fördärva)” Tham går in med ”eget” kapital 💪
Jag har ca 20 plagg från Avora. Inga är dock köpta till fullpris, att de flesta köpta på Vinted men några är köpta på deras rea (40-60%). Jag tycker plaggen är fina, men absolut överpriser, finns inget plagg jag skulle köpt till fullpris.
Inga plagg innehåller polyester så vitt jag vet, utan tvärtom tjocka och tåliga material. Hittintills har jag haft en söm som gått upp och en knapp som lossnat och det är sammantaget på alla plagg. Jag är för övrigt 33 år och inte supersmal
Låter bra. Det är nog så man som kund ska köpa Avora. Det förklarar floppen för företaget om folk bara köper plaggen på second hand
Vad är det för material då?
Dom gör ju bara kläder för en vääääldigt smal marknad (på flera sätt). Dvs rika personer som är lika smala som Bianca, annars skulle ju kläderna se för jävliga ut på.