Kanye West – som idag kallar sig för Ye – har länsat en hel hundutställning på pudlar för att bemöta kritiken om de tröjor som han sålde, förställandes ett hakkors. Vill du läsa mer om det så klickar du här.
Nu har det publicerats ett inlägg där Kanye West skriver att han kommit till insikten att han nog inte är nazist ändå.
Är det Kanye West som författat det här inlägget, eller sitter det en publicist som skriver i ett försök att rädda det som räddas kan?
Jag är övertygad om att amerikanare kommer fortsätta lyssna på Kanye Wests musik. Jag menar, kan de rösta på Donald Trump, trots vetskapen vad han har gjort. De är komplett fakta-resistenta* när det kommer till sånt här, så det skulle inte förvåna mig om han inom kort meddelar att han ska ut på en turné,som kommer fyllas av ett gäng strutsar med huvudet i sanden.
Vad tänker ni om saken?
* Okej, inte aaaaalla amerikanare, men tillräckligt många. De som röstar på Trump, lyssnar på Kanye west och kör en Tesla och hailar ut genom det nerrullade fönstret – you know the type

Haha, såklart han gör. När samarbeten ryker då vaknar nazisten och, hör och häpna, är inte längre nazist!
För vilken gång i ordningen..
Vilka samarbeten rök den här gången? Det är ju inte första gången han uttrycker sig antisemitiskt. Känns mer som han har pratat ihop sig med sin parhäst och tillika antisemit Musk (som är den största ägaren av X) för att den senare inte ska bli av med annonsörer.
Vet inte om du missat att Elon Musk stöttar Israel och därmed den judiska befolkningen?
Konstigt då att många judiska konton på sociala medier kritiserar och stöttar verkligen INTE Israel..bara för att man står på Israels sida så betyder inte det att man automatiskt är med judarna.
Skilj på kultur och politik (eller vad man kan kalla det). Klart man kan fortsätta lyssna på hans musik om man gillar det. Annars skulle 94,3 procent av all musik förbjudas.
94,3 % ?
Vilken musik lyssnar du på??
Opera, synt, arabisk musik, fransk, swing, lounge, disco från 70-talet, neue welle, mexikansk musik, svensk musik från 50-, 60- och 70-talet, en del rock ’n’ roll, klassisk musik, new wave, hiphop, ”gangstermusik”, filmmusik, litet reggae, new romantics, en del som nog inte riktigt kan kategoriseras som musik, en gnutta techno, ibland country. Ungefär så fram till annan musik som släpptes typ förra veckan. Noll Spotify.
Är du nöjd med det svaret?
Impad av din bredd ??
Gör mig än mer konfunderad över din slutsats att 94,3 % av all musik borde förbjudas.
94,3 procent = tänkte mer på att det är så lätt att cancellera kultur i dag. Ja, jag håller med om att West som person borde struntas i, men musik, konst et cetera är, i mitt tycke, fridlysta kulturyttringar, skilda från personen bakom.
Lyssnar också på finsk dansbandsmusik, 60-tals electro från Venezuela, förbjuden tysk musik från 30- och 40-talet, fado, bossa nova … Jag tror att ju mer man lyssnar, desto mer annan musik upptäcker man. Samma sak med konst, vin, öl och annat roligt.
Alltså att om man skulle koppla politiska åsikter till musik, så skulle man inte kunna lyssna på särskilt mycket musik. Tvärtom ska musik och annan kultur vara fri, skild från politiska åsikter.
Varför?
Håller inte med, tycker personligen inte man ska ”skilja konstnären från konsten” ? är dock helt ok med att andra gör det, men jag kan liksom inte uppskatta musik om jag vet att personen bakom är typ peddo eller nazist
Så att lyssna på Wagner går bort? Ebba Grön, de knarkade och söp ju, går bort. Dansbandsmusik, de knullar ju runt överallt, det går bort. Hälften av alla dom hörs på mello drar vita linor, bort. Proggmusik = vänster, bort. Florence Valentin sjöng ju om att gå upp på socialkontoret och sedan till bolaget, bort. Synt görs ju av nihilister, får man inte lyssna på. Och så vidare, och så vidare.
Det går garanterat att hitta något som är olämpligt för en överväldigande del av artister från förr och nu. Säkert också om man tittar litet närmare på dig.
Knark/sprit och nazism är ju dock väldigt olika saker.
Inget av dina exempel är dock i närheten av att vara nazist? Det är liksom inte likställt med att vara vänster eller nihilist lol
Haha ehm jag personligen bryr mig inte om en musiker knarkar eller är vänster… Däremot lyssnar jag helst inte på musik skapad av pedofiler, våldtäktsmän, eller nazister ?♀️ och typ Chris Brown skulle jag aldrig lyssna på efter det han gjorde mot Rihanna, t ex. Men varför skulle jag välja bort musik för att bandet/artisten super eller knullar runt?
Det här var en helt osammanhängande kommentar.
Orkar någon verkligen bry sig om Kanye och vad han har att säga?
Inte jag…trevlig lördag.
Jag har redan tipsat om vad Camilla kan skriva, men det känns som hon aldrig lyssnar.
Varför inte diskutera att Britney Spears dejtar en kriminell niobarnspappa som enligt sin svärmor inte betalar underhållet och håller barnen borta från sin mor när vi ändå håller på att diskutera internationella kändisar med psykisk ohälsa
Jag tycker det här är högst relevant, men alla inlägg kommer inte falla alla i smaken.
Instämmer, Camilla.
Sånt här ska man inte sopa under mattan, det ska ut i ljuset.
Älskar att du skrev nerRULLADE fönstret ?
Men hon tappade det för längesedan. Inget nytt fenomen.
Bloggbevakning är rätt OK, förutom det minst sagt märkliga intresset av vad IL säger på sina sociala medier. Vilka alternativ finns det? Hänga på Flashback gör en inte särskilt glad.
Påverkan är nåt man verkligen måste ta på allvar och Kanye når ut till miljontals människor med sitt nazistiska budskap.
Det är det som gör det så otäckt.
Camilla du som journalist borde gjort ditt jobb liiiite bättre för om du hade gjort det så hade du vetat att han har en obehandlad psykisk sjukdom och det är att han är bipolär. Men vägrar ta mediciner. Så du kanske kan ha lite sympati för ”the bigger picture” ok?
Jag är inte journalist. Var har du fått det ifrån? Och jag känner till det där men tycker likväl att hans agerande behöver lyftas fram med tanke på hans räckvidd.
Att skylla på att han har obehandlad bipolär sjukdom är ett skämt
Instämmer!
Jag är själv bipolär. Vad fan än jag tar mig till är mitt ansvar!
Artister är extremt kreativa under en manisk episod, så var även jag. Men när det drabbar ens omgivning, valet är lätt.
Medicinering.
Livet är vad det är, man kan inte få allt, men man kan ta hänsyn till andra.
Bipolaritet, utan medicinering, det är att skyffla skiten på andra.
Jag håller med men slår det över i en psykos är man så klart inte ansvarig. Men man blir inte nazist av bipolär sjukdom.
Det slår inte över i psykos om du är medicinskt rätt behandlad.
Det är inte som att läkare står helt ”va?”
Slår det över, vilket det inte gör om du är rätt medicinskt behandlad, står ju inte läkaren ”va?”.
Det är inte puckon man träffar, det är expertis, dom kan sina saker.
Han säger själv att han blivit feldiagnostiserad, att han inte är bipolär utan har autism.
Du som vet så mycket borde veta att han inte är bipolär utan säger att den diagnosen är fel, nu är han autistisk istället.
Är helt oinsatt i Kanyes/Yes hälsostatus eller diagnoser, men bara för att någon säger att den har eller inte har en viss sjukdom, eller funktionsnedsättning, diagnostiserad eller inte, betyder det inte nödvändigtvis att det personen säger stämmer.
Om du gjort din research bättre så hade du vetat att han gått ut med att han inte är bipolär. Sista han sagt är väl att han har autism.
Jag oroar mig för allt Donald säger och gör.
Jag trodde faktiskt (naivt) att allt mest var skrävel och provokation.
Men nu drar han in och stoppar precis allt som kan skydda och hjälpa de mest utsatta. Till förmån för vem??
Ja svaret är givetvis till förmån för de som redan har det bra.
Visst är det så. Samtidigt är en del av det han gör en välbehövlig spark i Europas lata arsle. Farligt att vara beroende av någon annans pengar.
Säg det till Ukraina. Utan natoländers stöd, där USA ingår, hade det landet tillhört Ryssland idag.
Om det smäller till i Sverige hoppas jag verkligen att natoländerna bistår oss ekonomiskt.
Vi har ingenting Ryssland vill ha!
Det finns massor Ryssland vill ha av oss, Gotland t ex.
Håller helt med, men varför ska rätt många länder i Europa kunna skita i att betala det som är överenskommet sedan decennier (Nato)? Ukraina borde vara betydligt mer Europas ansvar. Inse: USA är på väg att koncentrera sig på sitt eget land = vi i Europa måste steppa upp om vi ska kunna hjälpa Ukraina, och i förlängningen risken för ryska angrepp på andra länder.
Zelenskyj kan väl hjälpa sitt eget land? Han är för fan hur rik som helst.
The corruption is real
Nej
Ukraina är ett av det mest kurrupta länderna i Europa.
USA är inte på väg att koncentrera sig på sitt eget land. De är ju runt o petar i saker utanför deras gränser hela tiden. Trumps agenda är att sko sig. Varför tror du han är så bundis med Putin? Så han ska få investera där så klart.
Och varför tror du att de petar i saker utanför deras gränser? För att vara snälla? Nej. För att stärka sin egen ekonomi.
Instämmer.
Nu vet jag inte siffror vad gäller Nato men Sverige fick steppa upp rejält för att ens bli antagna.
Med facit i hand, EU, Nato, förlitade sig på USA som alltid varit en stark allierad. Det borde vi inte gjort.
Men vem kunde ens ana att USA skulle slå ihop sina påsar med Ryssland, deras ärkefiende.
Ukraina, som har kämpat så tappert i 3 år, det gör ont i magen på mig nu.
Samt en viss miljonär. Som har barn som det ser ut att han inte ens träffar dem. Blir så trött blir det aldrig bättre världen annorlunda. Bättre villkor för barn och kvinnor. Mår bättre av att inte följa nyheter. Inte läsa alla nyheter på nätet. Tar en promenad. Försöker undvika sociala medier.
Jag försöker hålla mig till text-tv (finns som app), och svt.se. Det täcker det allra mesta. Ibland Svenska Yle som komplement. Noll sociala medier, Bloggbevakning är enda undantaget.
Håller med till hundra procent om sopan Kanye. Hade han levt under nazismen hade han kanske inte tyckt det var så roligt? Då kunde han som svart ha blivit förföljd och mördad i koncentrationsläger och hans icke renrasiga barn hade blivit steriliserade. Vilken fruktansvärd människosyn och kvinnosyn den mannen har!
Han hade rykt direkt. Hitler avskydde svarta människor.
Kanye är inte den första svarta personen som hyllar nazism vilket får mig att förundras.
Har dom ens läst på vad nazism innebär?
Precis. Vet de ens vad nazism är. På Hitlers tid räknades inte svarta som människor. Var förbjudet för olika raser att gifta sej få barn. Hur kan de stå för nazism. Förstår inte.
Denna värld styrs alltså av en karl, även han nazist, som sträcker ut högerarmen inför hela världen, vilket ingen bryr sig om utan bara rycker på axlarna åt, och som har typ 15 barn med olika kvinnor och där minst 2 av kvinnorna inte får tag på honom och jagar honom på den sociala kanalen som han själv äger, och sen ännu en karl – hans bästa kompis Donald, som är.. ja.. där har man blivit mållös sedan länge. Och så Kanye/Ye. Sen har vi Vladimir också.. Hur denna jorden fortfarande kan snurra runt är för mig ett rent mirakel. Och ingen av dessa är kvinnor alltså. Utan det är MÄN allihopa.
Du och de 25 andra gillare av denna kommentar kanske bör ta er en funderare över vad ni egentligen vill förmedla med i synnerhet sista meningen att döma ut ett helt kön. Att beklaga sig över en ism där man ondgör sig över en hel folkgrupp baserat på deras härkomst, påminner starkt om detta återkommande hat (läs: f…ism) som avser halva vår befolkning (läs: män). Hur detta hat gång efter annan tillåts passera, är för mig helt obegripligt. Ser med glädje fram emot den dagen då samtliga av dessa förbannade ismer och ideologier går i graven. Det finns en anledning till att världsläget ser ut som det gör. Det är sannolikt en reaktion på det hat som redan råder, starkt påhejade av många medier, och inte minst i kommentarsfält som dessa. Hälsn. en kvinna.
Jag skulle önska att läsa bevakning utan politiska inslag. Säger inte att det är fel att utrycka sig om sin ställning politiskt. Men jag tycker det tar mycket fokus
Jag tycker det är jättebra att Camilla tar upp det här, Kanye är en megainfluenser.
Politik är inget man ska fly när det gäller influensers, dom har en oerhörd makt, och här vi pratar vi inte schampon.
Ta vilken influenser som helst i Sverige, om hon eller han hyllar nazism, då skulle vara jäkligt glad om Camilla lyfte fram det.
Känner dock inte att Maga-människorna kör Tesla. Så mkt kognitiv dissonans i dessa elbilshatande WT-människor nu när Elon Musk är bästis med Trump. De älskar ju sin olja och brumbrum-bilar?
Du har helt rätt.
Kommer det inget inlägg om Filippa Toremos separation?
Finns det någon särskild anledning till att du tycker det bör lyftas? Frågar av nyfikenhet bara, följer inte henne så har ingen aning själv. Trist om de separerar dock, särskilt efter hur tufft hon haft det nyligen, och antagligen forfarande har det.
Behålla eller inte behålla Iittala klistermärket på sina Iittala, Tingeling har tagit det till en ny nivå, hon tar inte ens bort streckkoden från sina glas eller så har hon inte diskat dem hon använder på sin Story. Hon är alltid slarvig.
Hennes fl-tråd är så underhållande!
”Hon är alltid slarvig” ❤️? Känns som att man vet exakt vilken typ av människa du är efter ranten följd av den kommentaren. ??
”Nej jag skoja bara”…?