Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!
Vem är den bästa personen du vet och varför?
Min man. Han är omtänksam, rolig, genomsnäll och sexig. Framförallt är hans dåliga sidor inte så dåliga så jag står ut med dom också 😉
Fint sagt. Du får visa honom vad du skrev.
Lucky you! Vill också hitta en sån man!
Min man för att han har visat att han verkligen står kvar vid min sida oavsett vad som händer.
Min man. Så rolig, ambitiös (och framförallt disciplinerad så han får saker att hända med sin karriär, drömmar, ambitioner), smart, ordningssam, god människa med kloka värderingar. Rättvis. Så fin att kolla på också. Är tacksam varje dag att jag är gift med honom. Sen har han sämre sidor också haha, ingen är ju perfekt, men han är ”imperfekt” perfekt för mig.
Min mamma. ❤️ Trots att jag är 33 år med barn och man så finns det ingen jag känner mig så trygg med som henne. Hon ställer alltid upp mentalt, ekonomiskt, socialt, allt. Hon tvekar inte en sekund på att avlasta och hjälpa mig med ALLT. Dessutom har hon börjat ringa och fråga om vi ska gå promenader tillsammans (då hon vet att jag går minst ett visst antal dagligen). Kan inte tänka mig en värld utan henne.
Jag avundas dig 🩷 Det låter underbart att ha det så!
Åh. Så innerligt ledsen att inte alla har eller kan ha det så. ❤️ Är säker på att hon gladeligen hade ställt upp som extra mamma för dig och alla andra som inte har/haft en närvarande mamma! 🫶🏻
❤️❤️❤️❤️
Kunde varit jag som skrev detta, är också 33 år och har samma relation med min mamma ❤️
Jag. Jag är den mest etiska människan som finns. För att få bort världshungern krävs inte mat – det leder bara till fler nästa generation – utan istället befolkningskontroll exempelvis.
Säger också min man, min favoritperson och närmsta vän.
Mig själv. Man kan alltid lita på sig själv och jag är faktiskt riktigt jädra fantastiskt.
Min äldsta son är den bästa, finaste, lojalaste och mest omtänksamma person jag vet! Han är empatisk, bryr sig om alla i sin omgivning, alltid hjälpsam, och det finns ingen jag skrattar så mycket med! Alltid skrattkramp när vi varit ute och härjat! Har sån tur att jag får hänga med honom och alla hans vänner! 💕
Min mamma och pappa❤️ de mest omtänksamma och älskvärda människor som finns❤️
Min syster! Alla borde ha min syster i sina liv. Omtänksam, driven, målmedveten. Det är alltid henne jag ringer när jag vill ha ärliga, genomtänkta svar på mina funderingar. Hon har stötta mig till att bli den person jag är idag ❤️
Min mamma ❤️
Mina föräldrar❤️
Såg en kommentar i inlägget om förrädarna om vilket reality/ dokusåpa man skulle kunna tänka sig att vara med i. Jag kan enbart tänka mig att söka till Alone, serien där man ska klara sig själv i vildmarken så länge som möjligt. Vilka hade ni kunnat tänka er?
Hade du inte kunnat tänka dig Robinson då också?
Oh nej! Jag vill inte ha intrigerna och alla konstiga tävlingar, bara överlevnad.
Jag hade velat testa att bara äta kokos och lite ris i 30 dagar för att få uppleva hur gott det är att käka tacos, sushi, chips, choklad och sånt. Ser ut som himmelriket när dom får äta något, vill uppleva det 😂
Men tror inte jag har disciplinen att göra det hemma där det finns mat, och nog inte så bra för kroppen heller.
Fjällvandra en längre tur ger mig lite den känslan när man kommer tillbaka och kan byta ut pulvermat och torkad mat mot vanlig repertoar av färsk mat! Inte stugvandra då alltså utan när man bär allt själv och behöver tänka på vikten, hållbarheten mm.
Är det bara första tuggan som ger den känslan eller är det hela måltiden? Fett ovärt att plåga sig för att få uppleva en tugga som är som en orgasm liksom😂
Men fjällvandring låter mysigt och roligt att planera in all mat. Synd att jag är för lat.
Haha länge än första tuggan tror jag väl ändå! Första dagen?
Första måltiderna man lagar på trangia uppe i fjällen är makalöst goda 😋 Efter några dagars vandring och väl hemma så är nykokt potatis, broccoli och färskt bröd rena drömmen.
Hade mer än gärna varit med i The amazing race! ☺️
Ja jag med!! Så kul program. Sveriges version race across the Word var bara patetiskt 😂
Omg, jag med!
Brittiska eller amerikanska Elitstyrkans hemligheter och Love is Blind (om jag var singel 😅) .
Jag hade gärna varit med i Riket om SVT bestämmer sig för att göra en ny säsong, så här 20 år senare.
Älskade den serien!
Detektiverna!
Bra barnvänlig restaurang i Göteborg som har mat som håller lite högre klass?
Vi var nyligen på Food lab by Tildas (vågmästareplatsen) och jag upplevde att det var hyfsat barnvänligt. Dock lite långsam service.maten var asgod!!
Rollin bistro i Gamlestan!
Varför är det så otrevlig och rent av elak stämning här i perioder? 🙁
Härskartekniker, klagar på vilka frågor som ställs, fråga om någon har intellektuell funktionsnedsättning, är elaka och hoppar på folk som har något namn här inne så dom går över till att vara Anonym. Om man stör sig på någon som använder ett namn, måste man kommentera då? Skit i den personen och bläddra vidare.
Det är så mycket trevligare och mysigare när det är folk man känner igen, varför ska man hålla allt den sagt emot den? Klaga på vad den startar för trådar? Säga att den ska ta en paus?
I perioder känns det rätt trevligt här, kan verkligen längta till Öppet spår. Speciellt om jag känner mig ensam en dag så är det trevligt att skriva med folk. men ofta är det otrevligt här.
Är du samma person som klappade sig själv på axeln efter att ha diskat upp sin egna disk?
Nej? Vill diskutera klimatet här inne, skrev med dom sakerna jag minns från senaste tiden.
Är du personen som skrev den kommentaren eller? Det var inte speciellt snäll.
Så känner vi igen oss när ÖS är som sämst. Även vi mår dåligt ibland men vi låter det inte gå ut över okända vänliga människor. Fin trådstart. Ibland missförstås man tycker jag men ibland inser man hur elaka människor kan vara när man får vara anonym. Vi får hoppas det bara är en som förstör.
Tar din tystnad som ett ja. En vänlig person skulle inte ens ställa denna frågan, visst finns det fler människor som bara ska spy otrevligheter här men känns absolut som samma person. I alla fall samma typ av person.
Det finns daglig verksamhet som är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS. Handlägger dessa ärenden. Kontakta din socialsekreterare inom funktionsstöd.
Va?
Oj, passar du på det jobbet?
Fattar fortfarande inte problemet? Kanske hade personen en intellektuell fuktionsnedsättning, men det gör det väl inte mindre befogat att klappa sig själv på axeln när man upprätthållit en god vana? Sen har vi den stora skaran av människor som utan intellektuell funktionsnedsättning slarvar med eller har svårt med ordning hemma: npf-problematik, deprimerade, utbrända, sjukskrivna, stressade, tappat gnistan pga något jobbigt hänt i livet, eller bara personer som är lite slarviga, lata, prokrastinrande till sin personlighet. Har en person i min närhet som är överläkare och chef inom psykiatrin (alltså knappast intellektuellt funktionsnedsatt) och i det hemmet diskas det inte undan varje kväll, kan jag lova. Eller plockas undan eller görs något annat av det som det ibland efterfrågas tips på här.
Summa: oavestt vem som frågar, så är detta uppenbart ett ämne som engagerar folk, och även människor utan diagnoser och uppenbar problematik kan behöva tips på hur man skapar goda mikrovanor, som att diska undan direkt, rensa, småstäda, styra upp en storstädning eller vad det nu kan vara. Läsvärde, kan man kalla det.
Håller med. Man kan svara trevligt på ett inlägg eller själv ställa en fråga och bli helt dumförklarad eller påhoppad. Antar att folk har en dålig dag o vill ta ut det på någon?
Vissa som skriver här upplevs som mindre vetande…
Menar du att de verkar ha en intellektuell funktionsnedsättning? Ja, det har jag också märkt. En del kanske är ensamma och saknar nån att bolla med när problem uppstår. Man behöver ju inte peka ut det dock, det artiga och trevliga är att inte reagera på det eller föreslå hur de kan få hjälp (en del verkar behöva boendestöd till exempel).
För att det är människor här. Många är så.
Håller inte med faktiskt… märker själv att jag blir elakare i mina kommentarer om jag hängt här mycket. Det är värre här än på många bara ställen.
Så blir det ofta med människor i grupp…
I en destruktiv grupp, men en en positiv grupp kan man ju får varandra att bli bättre och snällare.
Nja, folk är folk. Kommer alltid in rövhål.
Håller med. Diskussioner och debatter är toppen men när folk bara vill vara arslen blir man less. Stör mig särskilt på de som tror de vet allt baserat på en enda kommentar. Så många besserwissers som gärna hugger på allt…
Hur snabbt springer ni milen? Jag sprang den förra helgen för första gången på 1:06 och var först väldigt nöjd men sen frågade jag runt bland kompisar och alla verkar springa på mellan 50-60? Har jag ovanligt snabba kompisar eller är jag ändå rätt långsam haha.
För att bredda informationspoolen lite meddelar jag att jag inte springer milen. Heja dig som gör!
Det kanske är en del av problemet haha. Dom som springer milen = vältränade och snabba. Dom andra springer ej milen. Därför blir det skevt när en halvt otränad (rätt överviktig dessutom) kvinna som jag springer milen och försöker jämföra :’)
Äsch, man kan vara vältränad och snabb utan att känna behov av att springa en mil.
Jag tycker inte du ska jämföra dig. Varför? Då hade jag hellre ”tävlat” mot mig själv och pressa lite om det är viktigt. Själv är jag glad att jag kan springa. Det ligger lite på is nu men när jag sprang så kunde jag springa långt utan att tappa mycket i tid. Lite konstigt kanske. Typ en km i samma tempo som 5 km eller längre. Kanske för att jag inte var en vinnarskalle. Sprang nog milen på drygt 50 min. Men frågan är varför du måste tävla mot andra?
För att det känns lite pinsamt att vara långsam och folk frågar typ? Nu ska vi springa Midnattsloppet ihop och alla berättar om sina måltider och jag får prestationsångest..
Jag ska också springa Midnattsloppet och kommer inte springa på 50 min 😂
Såg en reel på Instagram för ett tag sen typ ”how long does it take an avarage person to run 10k? An avarage person don’t run 10k!”
Så att du gör det är grymt bra!
Man har ju olika förutsättningar och beroende på hur mycket man tränat och hur många lopp man sprungit så får man in rutinen och blir snabbare bara av det tycker jag. Heja dig!
Jag har typ alltid samma tempo när jag springer, 5:30 min/km. Mitt mål är att träna under ett år för att se hur snabb jag kan bli, men inser att intervallträning är det enda som hjälper ( och det hatar jag).
Nej, det är inte ett dugg pinsamt. Jag som ställde frågan här ovan varför tävla. Jag hade aldrig klarat att springa med andra och det är för att det förmodligen sitter i huvudet att jag inte är en löpare. Men det är det bästa jag gjort. Att springa är helt fantastiskt, oavsett hur fort man springer, springstil mm. Du får nog ta ett snack med dina polare hur ni ska göra. Vänta in varandra eller springa ihop men dela på er om det behövs. Tyvärr har en del sånt egoistiskt tänk oavsett vad man kommit överens om så det slutar med att någon blir besviken.
Tycker du är helt fantastisk som ska springa. Jag hejar stenhårt på dig oavsett tid. Ha kul❤️
Jag tycker det är imponerande att du springer lopp överhuvudtaget. Vi är många som inte gör det.
Tråkigt svar kanske, men fyfan va bra du är! Var stolt över att du ens kan och pallar springa i över 60 min 🤩
Att springa den första gången och at ha en tid man brukar springa på är det ju ganska stor skillnad på. Känn dig nöjd med din första mil och se vad som händer med tiden när du sprungit den ett par gånger.
Har som bäst sprungit på 47 min efter att ha tränat ett år på att få en så bra tid som möjligt inför ett lopp. Började någonstans runt 60 min.
Återigen. Grattis till första milen! Det är en rolig sträcka (tycker jag) och en härlig känsla att klara av.
Jag sprang det en gång på typ 1:11. Hade aldrig sprungit så långt förut (max typ 4km). Tyckte det var skitjobbigt och har aldrig orkat igen haha.
Beror helt på dagsform, humör och terräng. Min generella tid är strax över timmen men så sprang jag ett nytt väldigt kuperat spår förra veckan. Tog 1h 15min. Tycker du är grym som springer milen!
Spring långsamt och var nöjd! Det är inte ens särskilt bra för kroppen att springa snabbt, ökar risken för skador mycket,
Jag är uppe i 49 år och har inte kommit i mål efter första milen än.
Sprang en mil utan mkt träning på 55min, men jag sprang mkt när jag var yngre, så tempot och flåset kanske hänger kvar. Tycker du ska vara nöjd med din tid, tävla mot dig själv, nästa lopp försök slå ditt rekord med en minut eller två, heja!!!
Jag sprang mycket långdistans för många år sen. Jag skulle personligen säga att 60 min på milen är en bra tid för en kvinna (alltså all träning är bra, men du fattar, alltså en bra tid när man är motionär liksom) och 50 min en riktigt bra tid. 🙂
Beror på hur terrängen och banan ser ut. Försöker att inte jämföra tider med andra dock. ☺️
Stor chans att folk överdriver lite. Sen för mig är det jättestor skillnad mellan träning och lopp. Hade nån frågat mig om min tid på 10km hade jag svarat utifrån vilken tid jag gjort på lopp, men det är ju ingen tid jag gör om jag tar mig ut och springer en mil i vanliga fall. Så springer du på 1.06 nu kan du säkert landa runt 1.00 på lopp om du skulle vilja köra det 🙂
Exakt så S!
51:20 sprang jag på Varvetmilen.
Har gjort sub40 en gång. Men det var 2022 tror jag. Idag brukar jag ligga mellan 42-44min.
Du som hade en katt som kissade inne, hur gick det hos veterinären? ❤️
Midsommar nästa vecka. Varför går tiden så fort? Vill inte redan att det ska vara sommar.
Det är ju underbart! Äntligen 😍🙌🏻
Tycker inte att den går fort nog, och längtar tills sommaren är slut. Juni till augusti är mina sämsta månader.
Samma här!
Jag hade gärna stannat kvar i april-maj längre, lagom väder, naturen är härlig, alla vårtecken och allt.
Antar att jag inte vill ha midsommar redan för är lite på samma spår som dig och känner att dessa månaderna kommer vara jobbiga.
Tycker maj-april har varit en sådan besvikelse i år. Kallt och blåsigt, även de dagar det varit sol. Nej jag är 100% redo för juni!
Håller med, är inte mentalt redo och känns som att tiden gått så otroligt fort hela det här året. Vill liksom pausa en stund, ta ett djupt andetag och sen gå ut och möta sommaren! Vad hände med den här våren liksom, över på ett ögonblick?!
Verkligen över på ett ögonblick. Kom några dagar med varmt väder och sen var allt plötsligt grönt, vitsipporna omblommade och sommar.
Själv tycke jag den här våren var rekordlångsam vädermässigt. Aldrig varit med om att rapsen blommat så länge t ex.
Vitsipporna på min tomt blommade i typ en månad.
Ge mig september! Chans till klara dagar med krispig luft och mörka kvällar i soffan med tända ljus.
Det här är faktiskt första gången jag känner så här. Brukar älska denna årstid men just nu känns det bara som en massa krav på att vara social (student, midsommar, grillfester osv) och att vara lycklig i solen. Ska trots allt bli skönt med semester, då ska jag försöka göra ingenting.
Tiden går sjukt snabbt! Har inget sommarjobb och var rädd att det skulle gå låååångsamt. Men två veckor har redan gått, snart är det juli och sen kommer augusti med way out west. Och omtentor. Tiden kommer springa!
Kanonkul!👍🏼
Du som började sommarjobb i måndags och hade ångest, hur har veckan gått? Känns det bättre? ❤️
Jobbigt att vara vuxen och jobba 😅
För vissa är det. Jag ställde en fråga till personen som skrev det för jag tänkt på hen. Du behöver inte skriva och komma med negativ energi.
Varför kände du att du behövde förminska personen och vara nervärderande? Var ju absolut inte till dig personen ställde frågan till.
Det har gått okej men det känns fortfarande tufft, jag ser inte alls fram emot den här sommaren. Men det är främst den sociala biten av jobbet som ger mig ångest, resterande arbetsuppgifter gillar jag.
Åh väx upp!
Då vet vi att du kommer göra vad du kan för att försöka få kommentarer. Vad säger ni andra, ni vänliga, ska vi from nu hoppa över alla taskiga kommentarer ikväll? Våga ifrågasätta men ändå kunna ha förståelse att vissa personer inte klarar jobb, sociala relationer och annat för att de helt enkelt inte mår bra av det. Så får det helt enkelt vara så. Vi är olika men vi behöver verkligen inte vara elaka.
Detta❤️
😂
Hahah halva kommentarsfältet här får panik om telefonen ringer och plingar det på dörren tar man med yxan men just den HÄR tjejen har man bestämt sig för ska ”växa upp”.
Ingen vågade väl ens gå till dörren utan gömmer sig bakom gardinen när det ringer på 😃
Vadå väx upp? Jag är 31 år och har fortfarande svårt för det sociala. Det är en del av vissa personers personlighet. Alla är olika.
Åh skärp dig! Sök hjälp för din attityd och den psykiska hälsan också. Ingen som mår bra har behovet att hålla på som du gör.
Vad skönt att det har gått okej. Är det mycket socialt eller går det att minimera?
Härligt att du gillar andra arbetsuppgifter, då är det inte piss rakt igenom. Man får försöka se lite ljusglimtar ❤️
Försök tänka bort det sociala, du är där för att göra ett jobb och det kommer säkert stärka dig även om det känns tufft nog. Har varit lite i din sits men försökte tänka på inkomsten, inte det andra.
Har haft en del jobb som jag verkligen verkligen ogillat så kan verkligen känna igen mig i känslan! Det faktum att det är sommar där ute också gör det ju verkligen inte bättre. Men nu många år senare är jag ändå glad att jag gjorde det, gav verkligen ovärderlig insikt i vilken typ av jobb jag ville ha i resten av livet. Visst, tiden får man aldrig tillbaka men alltid bra med pengar + att man uppskattar de lediga dagarna lite mer. Försök bara köra på och förhoppningsvis känns det lite bättre redan om ett tag.
Hoppas innerligt att jag inte är din arbetskollega 😳 Arbetsskygg utan social kompetens är ingen rolig kombo.
Tycker sociala biten är jobbig är inte lika med att inte ha någon social kompetens.
Fråga din kollegor…
Absolut inte, och här är en till som sommarjobbar mellan utbildning i vuxen ålder. Jag har bott utomlands hela mitt vuxna liv och varit framåt och alltid haft jobb men tycker ändå det är kämpigt emellanåt. Fattar verkligen vad du menar.
Tips på barer eller klubbar runt Södermalm?
BARER
Lite finare och dyrare
Duvan
Bar Hommage
Freyja
Sunk men treevliga
Krukan
Söderbar
KLUBBAR
Trädgården
Paradiso (Bar men klubbkänsla)
Tjoget (Restaurang men blir klubbigt senare)
Vad vet vi egentligen om E Tommysdotter och hennes fästman (de på TikTok)? De känns väldigt wannabe och jag får alltid dålig eftersmak av deras videos.
Jaaaa varför har ingen svarat på detta?! Känner exakt samma, nånting stämmer inte…
Är dom så rika som dom vill framställa sig?
Vad jobbar han med? Hon verkar vara frisör, är det så välbetalt?🫢
Aldrig sett men gick in och kollade nu. Och…ja. nånting skumt är det…
Frågade hur ofta ni som är 30 + med barn ger era sambos / män BJ förra ÖS och flera skrev aldrig, jag ger det sällan även om jag gillar det vid rätt tillfälle och vill ge mer men svårt med barn. Ni som skrev aldrig hur känner er sambo / man inför det? Går han aldrig ner på er heller?
Varför är det svårt med barn? Genuin fråga. Jag och min man har alltid lyckats hitta tillfällen.. tvättstugan eller på kvällen när barnen somnat t.ex. Nu är våra barn är lite större (7 & 10 år) så de sover ju i egna rum vilket underlättar, förstår att det är svårare om man har små barn i sin egen säng.. Men vill man så hittar man tillfällen 😃
Min kille (han är 30+ men inte jag) går ner på mig så gott som varje gång vi ligger, jag kanske 1/10. Hade gärna gjort det oftare om han inte kom så jäkla fort av det; så det blir inte så kul för någon av oss haha
Varför är det svårare än annat sex när man har barn?
Jag tycker att det är äckligt och skiter faktiskt i vad han tycker om det😅
Jag frågade också mina vänner samma fråga, många som svarade att de aldrig går ner, hade inte nån egentlig orsak, typ att de inte orkade.. och att de ligger typ 1 gång i månaden.. frågade om mannen inte önskade annat, så svarade de att förstås men nu är situationen såhär! 🤷🏻♀️
Jag försöker gå ner rätt ofta, isch som han, och ligga minst en gång i veckan för att hålla det uppe, ibland blir det 3 gånger i veckan och ibland 1 gång 🤷🏻♀️😅 våra barn nu 7 och 9 om det har nån skillnad, vännernas är samma ålder!
Min man vill inte att jag gör sådant jag inte själv njuter av så nej han bryr sig inte. Dessutom har han en tendens att komma lite för snabbt och då kan intensivt förspel strula till det mer. Han går ner på mig ibland men det är för att han tycker det är hett.
Jag är inte bekväm med det och jag bryr mig inte vad min man tycker om saken. Han går ner då och då på mig då både han och jag gillar det.
Någon som plockat kantareller än eller sett? 😃
Ungefär var i lander bor ni i så fall?
Oj är det möjligt så här års? Jag trodde det var sensommar/höst man plockar svamp. Men jag plockar aldrig svamp så vet inte så noga haha.
Ja. Inte dom stora utan dom små goda har jag sett folk som plockat. Ska ut på en kantarelljakt imorgon😍
Har sett i svampgrupper att det börjat dyka upp några småttingar i Göteborg. Längtar tills de hittar hit! 😍
Älskar att plocka kantareller 😍 hatar fästingar som gärna kommer på köpet dock😅
Jag har tänkt att det är för torrt, men det kanske har börjat redan?
Ska ut och kika i helgen. Sett någon som plockat i grannkommunen. Regnat rätt mycket här senaste tiden och nu väldigt varmt. Men ja, regnet behövs såklart. Vet inte hur mycket daggen hjälper? Tycker det är rätt fuktigt på morgonen i gräset även om det inte regnat.
Vart kan man plocka kantareller?
Bor lite under Malmö om det spelar roll. 😂
I skogen.
I skuuugen!
Men lägg av, haha.
Nu bor jag inte kvar i Malmö men jag brukade plocka i Vombs fure. Vissa år fanns det supermycket, andra inte så mycket. Men annars behöver du åka till skogarna i Höör eller Kristianstad.
Du menar VAR.
Ingen berättar var man plockar svamp. Det är liksom hela grejen.
Hade ni blivit besvikna om ni blev bjudna till ett väldigt litet midsommarfirande? Extremt få som kan/vill komma och tänker att det kanske är bäst att ställa in allt 🙁
Absolut inte! Varför måste det vara något stort?
Jag firar dock alltid med få personer, så aldrig firat i en stor grupp, musik, dansa och sånt. Man tycker kanske annorlunda då.
Mer besviken om det blev inställt så här nära inpå
Nej så mysigt! Undviker numera stora firanden, mysigare med ett litet nära sällskap
Vad är väldigt litet? Jag blev detta år inbjuden till mitt första firande i vuxen ålder och jag är bara väldigt glad att få vara med och fira midsommar oavsett hur många som dyker upp 🙂
Hur litet blir det och vad är det för typ av firande? Jag skulle jag verkligen inte ha något emot det idag (ett av mina bästa firande var 3 personer) men visst, har du gått ut med att det kommer bli firandenas firande och jättefest och det är typiska festprissar och supersoniska personer som tackat ja så finns ju risken att någon blir besviken. Men skulle inte ställa in utan att ha pratat med alla innan, är ju så nära inpå nu och betydligt större risk att folk blir besvikna om du ställer in med kort varsel.
Kul att bli inbjuden till midsommarfirande ju! Har aldrig blivit det tror jag? Hade blivit glad oavsett storlek. Ställ inte in!
Vi brukar alltid vara 2 familjer, 4 vuxna och 4 barn, i år kommer det ännu en till familj så ska bli spännande! Men litet är ju roligt och inte stress och press på allt möjligt! 👌🏻😊
Det är väl alltid kul att få inbjudan tänker jag ?
Verkligen inte! Men om du bjudit in till vad alla tror har varit en större fest, så kan du väl nämna för dem som vill komma att ni blir mycket färre än vad du räknat med, men att du hoppas de vill komma ändå. Alternativt, om du själv är osäker på om du vill ha firande eller inte, fråga om de fortfarande vill komma trots att ni blir få?
Nej, det är väl supermysigt med små firande med. Ställ inte in! Gå all in istället för de som kommer.
Ställ inte in! Jag hade blivit glad över att vara bjuden oavsett hur många som skulle komma. Fint att ha NÅGON att fira med ju 🙂 hoppas ni får en fin midsommar ☀️
Neeej ställ inte in! Förstår att det kan kännas ledsamt om fler tackat nej men jag skulle själv föredra ett mindre sällskap
Det är ju bara en vecka kvar. Personerna lär väl bli mer besvikna om ni bara plötsligt ställer in allt.
Nej, jag hade blivit lättad!
Jag har typ samma relation till mat som en alkoholist har till alkohol. Jag älskar mat, framför allt kolhydrater och jag har svårt för att sluta äta även när jag är mätt, det är ju så gott med mat. Vad ska jag göra? Jag tror inte terapi hjälper. Jag har i perioder uteslutit de flesta kolhydrater som gör att jag överäter, typ pasta, bröd och potatis. Och då mår jag mycket bättre och håller mig mätt längre.
gud vad jag känner igen mig. Har tyvärr noll tips att ge, men du är inte ensam. Jag känner typ en skräck inför att bli hungrig, vilket gör att jag konstant överäter för att inte hamna där. Jättejobbigt…
Se till att du inte har så mkt mat hemma. Laga storkok och gör matlådor med rimliga portioner. Bestäm dig! 💪🏻
Du kan säkert få hjälp i terapi att hitta strategier för att hantera ditt kolhydratsug. Sedan rekommenderar jag besök hos dietist för att få hjälp att hitta mat som inte föder suget. Har man svajigt blodsocker blir det lätt att man överäter och överätande föder mer överätande så det blir en ond cirkel.
Jag har funderat på att inte ha mat hemma som gör att jag överäter, men jag kan äta den maten på resturang eller hemma hos andra utan problem. Annars är en annan strategi att bara handla en fralla och 2-3 potatisar åt gången men varje dag. Då blir risken att överäta mindre. Köper jag 1 kg potatis och ugnsrostar den äter jag upp hälften på en måltid, så att köpa lite i taget kan funka, jag bor nära en matbutik.
Låter som att du får utesluta kolhydrater igen då, då försvinner suget. En alkoholist kan ju inte dricka.
Perioder av fasta har hjälpt mig. Då nollställs hungerhormonerna och man blir mer vettig med maten. Jag är byggd så att jag lätt lägger på mig muskler, men även fett. Jag älskar mat och framförallt pasta och bröd och sånt. Jag gör en längre fasta vartannat år, typ 7-10 dagar. Och så kör jag periodisk fasta i veckorna, äter 1-2 gånger om dagen. Det funkar jättebra för mig. Sen struntar jag helt i detta i perioder och äter bara, men när vågen börjar krypa uppåt och jag har det där ständiga suget så gör jag så här.
Arbetslöshet och nytt jobb
Hur lång tid har ni varit arbetslösa innan ni hittade ett (bra) jobb? Jag sa upp mig själv för ett tag sedan. Just inom min bransch så brukar (brukade?) det finnas gott om möjligheter för den med erfarenhet. Men nu har jag precis fått mitt TREDJE avslag efter intervju. Så jävla demotiverende 😔 Alla är extremt gulliga och tycker jag varit så bra och ih och åh, men att jag saknar X eller Z område.
Vi har extremt hög arbetslöshet nu och särskilt för akademiker, så många har svårt att byta jobb
I stan där jag bor har vi 2 % arbetslöshet
Men varför sa du upp dig innan du hade nytt jobb? 😯
För att jag blev trakasserad och kränkt på min arbetsplats av en medarbetare som var BFF med både HR och vår VD – och för att jag hade ekonomisk möjlighet att inte arbeta. 🫶🏻
Förstår att det är jobbigt, såklart jättebra att du faktiskt fått komma på tre intervjuer men det blir ju också extra jobbigt då när man verkligen laddat upp och så blir det inget. Försöker alltid tänka att det bara krävs att EN person är lite bättre lämpad för att det ska bli ett nej. Lycka till med jobbsökandet och försök tänka att varje intervju gör dig till en bättre arbetssökande nästa gång. Kanske prova att fråga i slutet av intervjun också om det är något de inte är helt säkra på med dig, om det är något som fattas alltså så att ni kan diskutera det direkt och om det finns något du kan göra för att fylla de luckorna så att säga.
Superbra tips! Tack! ❤️
Vi har högsta arbetslösheten på 15 år. Många av mina vänner med bra utbildning är varslade och uppsagda och har svårt att ens få komma på intervju till de få tjänster som läggs ut 😣
Usch ja, så jobbigt! Trodde absolut inte att det skulle vara såhär svårt. Förut kom jag alltid till samtal och erbjöds tjänster på rad. Nu… not so much 🙁
Fick precis nytt jobb efter 6 månader arbetslöshet
Åh. Pepp! Hur många intervjuer hade du varit på då? Eller hur många jobb sökta?
Grattis! ❤️
Ingen vettig människa säger väl upp sig innan man har ett nytt jobb?
Jag är en bisexuell tjej som mest haft sex med tjejer. När jag haft sex med killar blir jag typ äcklad efteråt. Eller egentligen känner jag mig äcklad från att han är på väg att komma. Jag tycker inte sperma är så trevligt heller, mest äckligt, fler som känner/känt så?
Acceptera att du föredrar tjejer? Är väl inget måste ligga med killar?
Om man vill skaffa barn kan det vara en bra idé att ligga med killar
Ja för det går ju absolut inte utan att ligga med en man såhär 2025
Man kanske vill att ens barn ska ha en pappa
Haha inte denna diskussionen igen
Det är en personlig åsikt men du/ts skrev att det kan vara en bra idé att ligga med en man om man vill ha barn, vilket mitt svar var ett svar på. Om du vill ha en pappa till ditt barn eller inte är upp till dig.
Men varför ligger du med män om du blir äcklad av dem? Ingen tvingar dig 😂 Jag attraheras inte av kvinnor och håller mig därför ifrån att ligga med en, enkelt!
Var bara tydlig med att han inte får komma då.
Haha va? Du tycker inte att det är lite konstigt att ligga med någon som inleder med att säga ”jo förresten, du får inte komma” 😂 fan ska man då ligga för?
Använd kondom så slipper du sperma-problemet 👍
Nä kan inte relatera. Men en tidigare kk gillar sex och skulle väl ha det varje dag om han fick bestämma. Han äcklas av sin egen sperma haha och skäms alltid när han har kommit. Tycker lite synd om honom som tycker det är så äckligt😅
Jag har förstått att inte alla människor använder tungskrapa. Jag får mycket vita beläggningar på tungan och använder tungskrapa i både plast och metall minst 1 gång om dagen. Är det normalt? Jag får dock mindre beläggningar när jag utesluter mejeriprodukter.
Använda tungskrapa borde alla göra, bakterier där också. Att bara borsta tänderna är som att bara tvätta halva kroppen när man duschar.
Nånstans som det sitter mängder med bakterier är mellan tänderna.
Tandtråd och tändstickor är ett absolut måste!
Om du aldrig använder det, bara testa och lukta sen på tandtråden…
Den lukten… som omgivningen känner, eftersom det inte blir rent med bara tandborstning.
I början kommer det antagligen att blöda lite men det försvinner efter en tids användande.
Oftast kommer lukten faktiskt från magen men ja oxå från mellan tänderna om man aldrig tar med tandtråd
Det är för jobbigt med båda tandtråd och tungskrapa för många här 😭 Bäst vi inte pratar om det mer. Säkert något trauma de har med hygien.
Känner ingen som använder tungskrapa 😬
Testade själv det några gånger men det blev typ infektion på tungan 🤷🏻♀️
Euw, fräscha personer. Hur hårt tryckte du egentligen?
Haha fräscha.. De flesta gör nog inte det, går bra ändå.
Ja, ser det på antal likes du får. Yikes!
Sluta nu. Det är helt normalt och ingen fara. Alltid dessa larviga besattheter av extremhygien. Alla kanske inte har lika stora problem som du?
Handlar absolut inte om extremhygien. Bara att googla hur mycket bakterier som samlas på tungan. För ALLA, handlar inte om att vissa har problem eller inte. Men ni behöver inte såklart om det är jobbigt!
Har aldrig använt tungskrapa och får aldrig någon beläggning på tungan?Har säkert en massa bakterier i munnen men har överlevt ändå. 😂
Stort grattis!
Och ändå överlever folk och mår bra! Helt otroligt.
Haha vad ni överdriver. Folk som inte duschar på ett år överlever också.
Lite skillnad…
Hur får man folk att förstå att alla välmenande ”har bebisen kommit än-samtal” och meddelanden är väldigt stressande? Har givetvis sagt det till dom, men det fortsätter rulla in ändå. Är det för ohyfsat att sätta telefonen på stör ej och bara ignorera?
Nej tycker inte det är ohyfsat. Det som är ohyfsat är ju att folk inte respekterar och fortsätter fråga kring det trots att du signalerat att du upplever det som stressande.
Har du sagt till så är det inte ohyfsat. Skriv en sista gång att du sätter den på ljudlös och hör av dig när du är redo helt enkelt. Borde inte vara ett stort problem om du har normala vänner.
Ignorera alternativt svara att du hör av dig när bebisen kommit!
Svara ”Nej, ingen bebis än! Det är lite stressigt för mig att få den frågan nu (många som frågar), så jag tänker att jag hör av mig när den lille kommit :)”. Ha i anteckning och klistra in. Eller skit i att svara men misstänker att de kanske hör av sig igen då!
Svara att du kommer sätta mobilen på stör ej för nu behöver du lugn och ro men att du kommer med glädje berätta när den väl är här
Vaddå, ringer folk och frågar det?? Galet. Att skriva är också konstigt, de lär väl få veta när det hänt liksom. Vilka är alla dessa personer som är såå intresserade?
Ja, både min och min mans telefon går varma. Det är mamma, svärmor, min syster, min bror, min mans bror, svägerskor, kompisar, kusiner osv osv. Personer som absolut får veta när bebisen har kommit, med andra ord.
”Ja jag vet att bf har passerats, nej jag vet inte när han tänker komma, nej jag känner ingenting, ja jag är varm, obekväm och frustrerad. Sluuuuuuuta tjata!” Vill jag svara.
Haha men gud! Låter jättekonstigt. Skulle inte bry mig om en kusins barn kommit än liksom 😄 Har de inga liv?
Men bara att sätta på ljudlös och utan vibration. Så har jag jämt 😄
Tack för alla svar! Får lite dåligt samvete när jag vet att alla bara menar väl, men ska absolut bli lite bättre på att ”protect my peace”. Det är ju väldigt frustrerande att passera bf.
Vad fint att du har så många som bryr sig om dig, tänker jag.
Gick över tiden med mina och blev också trött på att få den frågan jämt och ständigt. Den bästa frågan var ändå ”när tror du att bebisen kommer då”? Herregud! Det kunde väl inte jag veta.
Ba gör’t!
Jag hade fräst ifrån och sagt att låt mig vara ifred. Och att ni hör av er när det är klart.
❤️
Sluta vara så känslig. Dom bryr sig. Är det så svårt att bara säga, nej inte än?
Blev erbjuden att få träffa psykolog i veckan med anledning av en kronisk åkomma jag har. Men där och då tackade jag nej för att jag har aldrig riktigt sett vitsen med att prata om saker. Det är som det är mentalitet skulle man nog kunna kalla det. Men såhär i efterhand känner jag att det kanske var dumt. Alla skulle nog egentligen må lite bättre av att få träffa någon professionell.
Jag kanske mest är rädd för att jag inte vet hur det går till, som vanligt. Jag tycker ju inte själv att jag mår dåligt (så dåligt att jag behöver träffa en psykolog), men samtidigt så kanske man inte kan påstå att jag mår direkt bra heller. Det är jämnjävligt.
Jag vet inte vad syftet med det här inlägget är. Jag känner mig lite vilsen. Jag kanske borde säga att jag har ångrat mig.
Testa ett par gånger? Går ju alltid att sluta om det känns fel, men tänk om det är något av det bästa som hänt dig? (Så kände jag)
Jag ska få träffa en kurator om några veckor då det erbjuds när man som jag har gått in i ett nytt stadie i min sjukdom. Kuratorn ringde upp mig och talade om vad jag kunde förvänta mig. Jag tackade ja som ett led i acceptans för min sjukdom och få verktyg hur jag ska hantera framtiden som kommer att förändras.
Man behöver ju inte må jättedåligt för att gå till psykolog, det finns ju många människor som går regelbundet (kanske mer privat för egna pengar då i och för sig), för att de vill jobba med sig själv som personer, utvecklas, reda i jobbiga erfarenheter från förr osv. Och i spannet må dåligt finns ju allt från personer som mår väldigt dåligt, till personer som har problem med olika saker som de kanske kan hantera själv, men skulle vara hjälpta att få bättre verktyg för. Säg att du har ångrat dig och gå dit och testa. Berätta om dina tankar och funderingar, säg att du aldrig gått ocg pratat med någon tidigare, att du tycker det känns obekvämt och inte alls vet hur det går till. Det är deras jobb att hantera det! Och känns det inte bra efter ett par gånger, så tvingar ingen dig att fortsätta.
Jag går till en psykolog som vårdcentralen hänvisade mig till efter att jag varit sjukskriven i mer en ett år pga kronisk sjukdom. Tänkte precis som du att det inte var någon mening med det, jag är ju fysiskt sjuk och inte psykiskt så vad ska det löna sig till?
Men nu i efterhand är jag så glad att jag gick dit. Har nu gått hos min psykolog i över ett år och tycker det är jätteskönt. Vi ses typ en gång i månaden.
Jag tror att många (jag själv också tidigare) tänker att man måste ha en psykisk åkomma för att få ut nåt hos en psykolog men för min del har det bara varit skönt att ha någon som stöttar, nån att bolla idéer med och ibland bara få prata av sig. Visst har jag ju familj och vänner att prata med men alla har ju också sina egna liv och problem så tycker det är ganska skönt att ha en inbokad tid varje månad med någon som bara fokuserar på att stötta och lyssna 😊
Vet inte om det här gav dig nåt, men jag tycker ändå att du kan ge det ett försök och passar det inte för dig är det ju bara att avboka ❤️
Bianca som lägger upp bild på hur ”svullen” hennes mage blir efter hon ätit jordgubbar, det är liksom en helt platt mage. Sen kan hon säkert ha ont i magen (det är såklart jobbigt) men herregud handen på magen som om den är så stor. Detta ständiga kroppsfokus.
Så fruktansvärt skadligt. Alla hennes följare som tänker att deras mage ser ut sådär normalt och så slutar de äta. Fyfan. När ska det ta slut? Kan någon radera alla hennes sociala medier helst igår
Man kan få problem med tarmarna sjuk mage av långvarig svält? Har jag för mej. Klart kroppen inte mår bra av att svälta sej.
Ja finns en annan influencer, minns inte vad hon heter, men hon skulle eventuellt få stomi för hennes mage var förstörd.
Börjar nästan tro att hon medvetet vill provocera fram reaktioner. Helt sjuk bild att lägga upp när det pågår en sådan diskussion just nu i ämnet, som hon dessutom är högst aktuell i.
Ja det är ju varken första eller sista gången hon gör så.
Bianca ser ut och beter sig som ett barn.
Ingenstans skrev hon att magen är svullen, det är något du hittar på. Hon skrev att magen mår skiiiiit efter två pkt jordgubbar. 🍓
Det är ju uppenbart hur hon poserar att hon vill visa hur ”svullen” hennes mage är haha.
Haha men snälla, det brukar hon säga och skriva andra gånger hon gör det. Och såklart hon menar det när hon tar en bild så i profil och håller på magen. Sluta försök bortförklara hennes skadliga beteenden.
Då måste hennes mage hänga jävligt långt ner på benet😂😂
Du får nog kolla igen om du tror det är hennes ben.
Ville själv diskutera detta ikväll! När jag såg tråden om henne typ förra ÖS så började jag tänka på när hon var gravid sist och hon fick det där smset, någon som minns? Någon hade skrivit till Sara om att hen förstd att hon mådde dåligt pga graviditeten men att fler gjorde det också och Sara tillängnade både story och eget inlägg åt detta. Såhär i efterhand har jag funderat en del kring det och undrat om något annat låg bakom smset.
Läste hos Tingelings ex att barnet har börjat gilla Spiderman. Det har man ju inte märkt av alls hos Linn. Kan ni tänka er en Spidermanfigur i hennes prinsessrum? Det går ju inte! Tror Linn gör allt i sin makt för att barnet ska börja gilla något annat nu.
Kollar på lyxfällan – och det är så intressant hur dålig koll familjer har – och nästan ännu mer otroligt hur situationen går att lösa.
Tycker det ofta känns lite dåligt i magen att kolla. Många som är med har underliggande problem tror jag, som lindrig IF. Det känns så sunkigt att så många sitter och föraktar dem. Bra att de får hjälp med struktur och budget etc, men det känns som lyteskomik.
Min katt väcker mig klockan 04:10 varje morgon. Varför har hon lärt sig klockan? 🥲
Tur att hon är förjävla söt för ibland håller jag på att bli galen på henne😂
Vilket supergeni till katt som kan klockan! 😺
Hon är inte så dum som hon ser ut😼
Ställ tillbaka klockan 3 timmar och se om det blir 7:10.
Hon är som Skalman med inbyggd mat- och sovklocka 😅
Haha verkligen 😂
Jag ställer mig samma fråga. Min ena katt väcker mig 03.00 varje natt. Då har matte sovit för länge så man måste få lite kel. Jag har nog testat allt för att få han o sluta väcka mig men utan resultat.
Sov med stängd dörr?
Du har inte ägt katt antar jag. De kan jama och skrapa på dörren om de vill in. Hjälper inte att stänga något 😅
Stänga dörren? Är du galen!?
Med katt så känns det som att man är inneboende och katten bestämmer 😂
Hur fn orkar man ha det så? Har ni inget jobb ni måste gå till på morgonen?
Blev full i skratt av Kenzas story med ett av sina barn där hon skrev typ ”gissa vem som klätt barnet idag, jag eller Aleks” (minns inte exakta ordval) och ungen hade en spiderman tröja, blå shorts, blå strumpor och sandaler…
Anledningen till mitt skratt var att det var så absurt att det var så ”skojjigt” eller liksom galet för henne att barnet var klädd som ett BARN, och inte en vandrande content 😂 Går ju inte att göra snyggt content av ett barn med spiderman tisha och inte helt matchande super fashion outfit!! 🙂↔️ Nej men det visar verkligen hur verklighetsfrånvänd även hon är och då gillar jag ändå Kenza!
Var tvungen att kolla fast jag inte följer henne. Ja det såg ut som ett helt vanlig barn. Sjukt egentligen när man tänker efter att ingen influencers barn ser ju egentligen ut som ett barn. Finns det någon som får klä sig själv och har lite tokiga kläder? Nej? Allt ska stämma in i flödet eller vara gulligt/fint. Stackars barn.
Tycker Petra Tungårdens pojke ser ut som ett barn. Det är visserligen mycket mini rodini men det är mönster både byxor och tröjor och jag tycker det är härligt att hon skippar beige!
Haha jag tycker det är så kul när barn börjar få sån egen vilja att de väljer egna kläder och man känner paniken stiga hos de estetiskt tillrättalagda influencerserna 😅
Jag är förvånad hur typ Linn och Victoria får sina ändå stora barn att ha på sig det de vill för att passa deras flöde. Också kul hur olika de är när jag tänker efter nu, hahaha
Skulle älska om alla influenser- barn gör revolt sen och börjar gå i vardagliga omatchade kläder. Hoppas !
Men vem går runt i kläder som inte matchar?
Men har du sett bilden? Det såg verkligen inte konstigt någonstans, såg bara ut som helt vanliga barnkläder till ett barn! Var dessutom blå shorts och blå strumpor så matchade väl rätt då ändå 😅
Nej förlåt, är tydligen färgblind! Shortsen var typ beiga, inte blå. Ja ja, såg i alla fall inte alls konstigt ut!
Barn som får klä sig själva
Men vuxna. Vilka vuxna går runt i kläder som inte matchar?
Det är väl bara att inte köpa såna kläder om man inte vill att ungen ska ha sånt?
Barn brukar ha en egen vilja och önskan om vilka kläder föräldrarna köper. Min 5-åring älskar olika färger och tryck och skulle bli superbesviken om jag bara köpte beiga kläder. Det är väl ändå viktigare att de själva trivs i kläderna än att de ska passa in i föräldrarnas färgschema…
Ja men man måste ju inte. Man kan ju inte köpa dem och sen klaga på att barnen har dem på sig…
Själv är jag starkt emot tryck med superman och andra kommersiella figurer, man får säga nej till barn, de dör inte.
Självklart kan man säga nej, men att helt neka ett barn att klä sig i färger/tryck/mönster för att en själv föredrar neutrala färger är enligt mig inte bra föräldraskap.
Låg nivå för dåligt föräldraskap… Du skulle bara veta hur många föräldrar är, som är mkt värre…
Man behöver ju inte ha beiga kläder bara för att man inte har massa superhjältar och annan skit.
Har dock inte skrivit att man måste ha superhjältar, det finns ju massa andra mönster och färger. Och självklart finns det mycket värre saker man kan göra som förälder men det var inte det vi diskuterade här.
Min 5-åring bryr aig absolut ej vad han har på sig. Har förvisso lite tryck med figurer han gillar. Men han tar på sig kkäder själv och varenda dag tar han bara det översta i högen. Nytvättat hamnar längst ned så rotation uppstår. Skulle nog kunna klä honom i absolut vad som helst. Han har aldrig kommenterat kgt klädesplagg och finkläder är noll problem få på
Eller så är barn olika helt enkelt. Min 5-åring gillar kläder och har ganska bestämda åsikter om vad hen gillar. Är själv inte särskilt intresserad av kläder så tror inte vi föräldrar har påverkat så mycket. Men sen får barn ju idéer från sin omgivning, kompisar, förskola etc såklart. Min poäng är i alla fall att jag tycker barn kan få vara med och bestämma vilka kläder som köps om de är intresserade av det. Vilket givetvis inte betyder att man måste säga ja till allt de önskar.
Tänkte eftersom ursprungskommentaren handlade om det. Tycker kläder är en ganska oviktig grej, tror inte barnen bryr sig om vi inte får dem att bry sig.
Mammor som exponerar sina barn är inga bra mammor. Punkt slut.
Greta Thunbergs val av T-shirt när hon intervjuas efter sin båtresa är helt sjuk. Hennes T-shirt föreställer en bläckfisk och just bläckfisk har används i antisemitisk propaganda av ingen mindre än Nazityskland. Det ska föreställa att bläckfisken ”tar över världen” etc.. HUR kan typ ALLA influencers dela den videon på greta? Hur hur hur?
Men snälla rara. Vem associerar ens en bläckfisk till en sån sak? Och vad är din poäng, att Greta är nazist och valde att gå ut med det på detta sätt?
Greta gjorde det ”misstaget” en gång tidigare med att ha med en bläckfisk när hon uttalade sig i frågan. Hon klippte då om inlägget så att bläckfisken inte längre syntes och looooovade att hon inte visset vad den betydde.
Hon har alltså fått det påtalat för sig tidigare och fick strak kritik bla från jud*sk ungdom. Hon visste alltså att den är en naz*stisk symbol mot jud*r.
Du frågar vem som associerar den med det. Svaret är, alla som kan sin historia.
Hade faktiskt aldrig hört det. För mig är bläckfiskar steam punk om något.
Tänkte vaxa bikinilinjen för första gången, har ni några tips?
Ta ett glas vin före och ett under behandlingen😅
Det kommer gå bra, det gör lite ont men går fort.
Vilken typ av vax ska man använda?
Sockervax!
Hej! Vilka airpods ska man satsa på? Vill nog inte ha de dyraste. Just nu har jag ett par jättegamla så allting kommer vara en upgrade. Är det värt med noise cancelling?
Min man har de som är noise cancelling, de verkar toppen för han hör mig ALDRIG när han har dom i. Har skrämt honom flera ggr helt ofrivilligt när han står i köket o hackar lök med en podd i öronen. Jag har air pods 4 och gillar dom! Bra ljud men jag hör också annat i bakgrunden som kan vara bra att höra 🙂
Ja! Kör på noice cancelling! Så skönt. Jag höll på att få en hjärtattack häromveckan när jag hade lurarna i och helt plötsligt stod det en människa i hallen (städerskan) som jag inte hörde gick in.
Jag köpte ett par AirPods Pro för kanske fem år sen. Det har kommit åtminstone en nyare variant efter det. Bästa hörlurarna jag haft, saknar dem varje dag. Försvann tyvärr efter en utekväll och har inte råd med nya.
Noise cancelling är så himla bra, även på en äldre variant. Köp om du har ekonomin! 😍
Alltså, jag är förbannad. Vi skriver 2025 och så pratar vi om mobbning av vuxna människor på en för en del människor en av den viktigaste dagen i deras liv. Studenten. Jag pratar om … hur man utser ett omdöme om sin klasskompis. De där papptallrikarna. Och så skäms man för hur det gick till förr i skolan när lag skulle delas in. Några stackare stod där till sist.
Ni som är i skolvärlden, lärare, ni som är föräldrar till studenter; hur tänker ni? Jag är så arg att sånt förekommer.
Ja, är det nått nytt? Fanns inte när jag tog studenten. Är det från USA?
Det gör eleverna själva och är alltså inget som skolan uppmuntrar till eller deltar i. Som lärare har jag dock pratat med dem om att det ska gå schysst till, men de är ju 18-19 och alla typer av traditioner är såå viktiga för studenttiden, bra som dåliga tyvärr.
Möjligen kan skolor försöka säga till eleverna att det är förbjudet med tallrikarna på skolans område men osäkert hur det skulle funka i praktiken…
Det klassas väl ändå inte som mobbing? I den klassen min son gick i fick alla bara snälla och positiva omdömen. Typ ”klassens kompis” ”klassens stjärna” ”klassens komiker” osv, menar du att det förekommer elaka såna?
Har du levt under en sten senaste månaden?
Ja? Bara för det var snälla och positiva omdömen i din sons klass så kan du väl inte ta för givet att alla är snälla.
Jag har också bara sett fina omdömen.
OM det gör.
Det där brukar väl delas ut på champagnefrukosten innan ens skoldagen ens börjat, så känns lite orättvist att blanda in lärarna i det. Är ju eleverna själva som fixar med det.
Det är ju inte bara studenten de får dessa tallrikar. Niorna får också omdömen skrivna av den grupp elever i klassen som har högts rang. Aldrig att töntarna i klassen som ska få bestämma vad de ”coola” ska ha för något på sina tallrikar. Eleverna vet att de inte får skriva exempelvis ”Klassens tönt” utan skriver något allmänt och intetsägande som Klassens bok ”för att du tycker om att läsa” Dvs eleven har kanske suttit själv i korridoren och läst för att den inte har någon att vara med. I mitt barns klass var det den gapigaste och kaxigaste tjejen som helt bestämde tallriksnomineringar. Hennes kompisgäng fick givetvis tallrikar som exempelvis Klassens Barbie ”du är inte bara snygg utan du är så smart också och din framtid är så ljus”.
Haha men hur är det taskigt att bli klassens bok men snällt att få klassens barbie?
Vad håller Molly Sandén på med egentligen? Känns som hon blivit en helt annan person? Känns som att hon är singel och bara vill festa och visa upp sin kropp? En låt som hon släppte idag handlar ju om att ha ett öppet förhållande, ligga med andra osv
Hon och hennnes kille är ju inte skrivna på samma adress heller?
Hon är väl skriven hos sina föräldrar för att undvika stalkers. Men tycker det också blir fel för då kommer väl folk till hennes föräldrar istället..
Ja att hon har barn kan man inte misstänka på hennes instagram iaf. Bara resor och supa
Men folk klagar ju på att influencers lägger upp bilder på sina barn? Hur ska ni ha det?
Haha antagligen inte den personen då? Du vet att alla anonym är inte samma person med samma åsikter.
Men låt henne? Vad är fel med det?
Haha vadå håller på med? Låt en kvinna leva!!
Vilken låt?
Är tjej 35 år och har alltid varit slätrakad där nere. Hur länge kan man fortsätta med det? Finns det någon gräns i ålder tycker ni?
Jag gillar att inte ha för mycket hår för tycker det kliar.
Typ Max 40? Ser perverst ut
Perverst? 😄 Tycker det är snyggast och mest bekvämt också, skulle inte palla ha massa hår.
Ja det ser WT och perverst ut :/
Haha va? Varför det?
Association till porrfilm antar jag. Ser verkligen sunkigt ut.
Ja, det ser ut som en plockad kyckling, så otroligt fult. Men smaken är som baken…
Sexigt tycker jag. Hellre det än en buske med massa hår…
Haha sunkigt och porr. Känns som
åsikter från lite äldre människor…
Folk i alla samhällsklasser tar bort hår där.
WT? Det handlar om ett KÖN. Men visst, ska man klassa ett kön som white trash tycker jag en vildvuxen buske är det mest trashiga man kan ha.
Hur länge du vill. Ditt kön, du bestämmer.
Jag fyller 43 i år och är helt slätrakad. Har alltid kört på det. Har inte särskilt mycket hår ändå men gillar inte alls hår. Känner att det har väl inte med åldern att göra utan ens preferenser. Då har jag inte ens legat på många månader.
Finns absolut ingen åldersgräns, kör så länge du vill.
Hur länge du vill!
Aisha fick frågan i live om hon bor med barnens pappa igen. Hon ville inte svara för sist skrevs det om dom så hon håller det privat, betyder inte det ja då? Annars säger man väl nej? Eller inte läser den kommentaren och är tyst?
Vilka vett- och etikettsbrott märker ni har ökat hos omgivningen?
De flesta (enligt tidigare diskussion) nu för tiden tycker ju tex att par ska få ”rabatt” och betala mindre än ensamma personer. Tycker också det är rätt vanligt nu för tiden med grannar som inte hälsar när man möts i trappuppgången?
Framförallt artighets-relaterat, som att hälsa, erbjuda säte på buss/tunnelbana osv, erbjuda hjälp med väskor/barnvagn/äldre.
Upplever också folk girigare, begär eller förväntar sig swish/gåvor i helt fel sammanhang t.ex
Håller med om allt.
Folk skäms inte för att be om Swish i typ present? Tycker också att folk med hög lön ofta öppet vill diskutera privatekonomi, förr höll man sånt för sig själv.
Sjaskig klädsel. Folk som går på stan i bar överkropp, gå på födelsedagskalas i mjukisbyxor osv… Så opassande.
Håller med att många inte hälsar. Köpte lägenhet för 3 år sedan och så många bara går rakt förbi i hissen utan hej eller minsta blick på en. Obehagligt.
Sååå konstigt att inte hälsa i hissen, hur kan det vara jobbigt att säga hej? Och mjukisbyxor på kalas, bara nej!
Tycker folk i allmänhet klär sig dåligt, även när de försöker vara finklädda. Typ billiga och noppiga polyesterklänningar, illasittande kostymer osv.
De kanske inte har råd med finare material?
Usch vad dömande.
Jag har en ofostrig graviditet, upptäcktes vecka 10+4. Har tid på abortmottagningen (Östra Gbg) i vecka 11+5. Någon som vet om de kommer gå med på kirurgisk abort och om man måste vänta länge? Vill inte behöva blöda i juli…
Vad är det du snackar om? Du kommer ju blöda oavsett abortmetod?
Medicinsk abort brukar orsaka blödningar upp till flera veckor medan kirurgisk abort generellt sett ger kortare blödning.
Du blöder 1-2veckor, samma som med medicinsk abort?
Finns flertal källor (vårdgivare) som anger att man i regel blöder kortare vid kirurgisk eftersom man säkerställer att allt kommer ut på en gång, till skillnad mot medicinsk där man riskerar att behöva upprepa behandling och till sist behöva göra skrapning. Tack för hjälpen, du behöver inte svara om du inte har någon som helst erfarenhet.
Du får så klart föreslå behandling och lyssna in vad de har att säga. Inte säkert du blöder länge om du tar tabletter. Jag tog cytotec och blödde i typ 9 dagar och kanske 5 av dem var blödningen minimal.
Samma här. Fått tyvärr göra två medicinska pga MA av fostren. Blödde knappt 1vecka totalt båda gångerna.
Tack, men i vilken vecka var du i och var det ofostrig graviditet? Läst att det kan vara värre ju längre gången man är samt om det är ofostrig graviditet eftersom det inte finns något foster.
Kan man förboka inträde på Grönan när man har guldkort? Stod att man inte kan göra det, så det funkar bara om man köper biljetter?
Kom inte in på konserten ikväll, trots flera timmar innan…
Sett klart Förrädarna nu äntligen. Yanjaa var det största cry-babyn någonsin! Det är en LEK?! Och fingret när hon gick? Skäms…
Kaeli var ju liksom sämst under hela säsongen, så blev väldigt förvånad när hon var lite smart de sista 3 min av spelet, innan tänkte jag att hon var lika trög som Samir. Kul säsong!
Fast hon var inte så smart som en del tror. Hon visste hela tiden att hon bara ville vinna med Samir. Det var planen från början.
Hon var inte smart. Hon ville bara vinna tillsammans med samir, hon hade bara tur att en av dom hon tog ut var en förrädare. Men hon hade tagit ut båda oavsett 😅
Vill bara skriva av mig, och kanske ge någon annan i samma sits hopp…
Från att ha varit hemmasittare från 7:an till våren i 8:an har min son idag gått ut nian med fördubblade betyg sedan förra våren.
Har aldrig varit så stolt som idag och så oerhört tacksam för hans lärare som hjälpt honom dit.
Från att inte velat leva ser han nu fram emot att börja gymnasiet i höst. 🌸
Fy fan vad härligt!! Det här gör mig varm ända in i hjärtat. Helt underbart!
Jag befarar att min son inte kommer ta sig till skolan vid skolstart. Vi kämpar på men det är tufft.
Så underbart! Den läraren borde finnas i varje klass. Kan du berätta lite om vad hans lärare gjorde som fick det att vända?
Tyvärr ohållbart då läraren oftast behöver prioritera eleverna som faktiskt är på plats vilket är ganska rimligt.
Så glad för er skull.
Hur går man tillväga för att separera med ett litet barn? Har efter många år insett att min sambo utsätter mig för psykisk misshandel. Vår son är 6 månader gammal och jag är föräldraledig till och med januari nästa år.
Han hotar med att han kommer ta vår son varannan vecka, men gäller sånt verkligen för så små barn?
Vill tillägga att jag har försökt att få det att fungera, men jag är olycklig och står inte ut med tanken att behöva vakna upp bredvid min sambo varje dag för resten av mitt liv bara för att vi har ett barn ihop. Jag är bara 27 år och känner att jag förtjänar bättre och har hela livet framför mig. Vart börjar man ens? Vart vänder man sig? Jag är helt lost
Låter fruktansvärt. Beklagar din situation! Så synd att ett litet barn är inblandat. Hoppas det kan bli bättre i framtiden. Du kanske ska börja med att vända dig till en kvinnojour för att få hjälp och stöd? Samt att ni omgående bokar tid till familjeterapi? Varmt lycka till.
Nej han kommer absolut inte få ta ert barn varannan vecka. Tror inte dom rekommenderar att barn under 2 år bor så. Kontakta familjerätten och fråga. Ta hjälp av din familj om du har någon och börja med att få nytt boende. Hoppas det löser sig <3
Dubbel-fomo ikväll 😔 Hade inte en chans att komma in till Maggio på Grönan då det va fullsatt redan vid 16 och då va jag fortfarande på jobbet. Möts nu av nyheten att jo, ryktet stämde, Benji gästade Håkan ikväll 😭
Hur ska du överleva 😭
Det var bra men du missade inte SÅ mycket. Håkan är och förblir bäst ensam utan sina gäster.
Helt fantastiskt! Men förra fredagen var bättre❤️ älskar att Kicki Danielsson var med😂 sen att hon inte var så bra är en annan femma, men det var lite otippat. Vi satt hemma innan på vår lilla ”förfest” och gissade gästartister. Benjamin var ju given men det var faktiskt en av oss som gissade på Kicki, som ett skämt men ändå. ”Vore kul med nån man inte tror ska komma, typ Malena Ernman eller Kicki Danielsson”👏🏼👏🏼😂
Gick du två gånger? Haha hur kan man vara så besatt av en artist, helt sjukt.
Sjukt? Inte konstigt alls, man vill väl uppleva sina favoriter så mkt som möjligt.
Hur kan en person utan sångröst som stjäl låtar vara en favorit
Vem är dum? Någon som stjäl låtar eller någon som har denna som idol?
Han stjäl ingenting. Låt oss granska alla andra artister i så fall som gör EXAKT likadant. Och hade han inte kunnat sjunga hade han inte haft tre utsålda konserter med 73.000+ personer varje gång. Det här var en tråd för oss som älskar Håkan så ta din bitterhet och gå någon annanstans.
Det är så jävla märkligt hur det är så ”okej” att hata honom, men att komma med negativitet kring någon annan artist, neeeeej men det går ju inte. Blir bara så fruktansvärt trött på dessa människor, särskilt den här negativa anonym som verkligen inte kan vara frisk, man håller inte på så om man är det.
Nej verkligen inte. Borde blockas men Camilla suger på att hålla koll på sådant.
Det enda som är sjukt är hur du bara MÅSTE vara elak. Är det du som har förpestat hela kommentarsfältet eller? För inte är det särskilt trevligt.
1177. Du borde ringa dit och rådfråga, något är fel på dig.
😂😂😂😂 Jag har varit på så många konserter med Håkan och Miriam Bryant är alltid med så lite skönt att hon inte var med denna gång. Men Håkan Hägg var inte min grej det var vidrigt 😂
Ja hon är alltid med. Har så svårt för henne så det var skönt att hon för en gångs skull inte var där…men håller med om Håkan Hägg…fast han var bättre igår, men nja. Kul upplevelse för honom i alla fall!
Han är inte riktigt min stil 😂😂😂 Men Nisse ❤️❤️❤️❤️
Jag är nöjd med hur jag litade på Dr. Sunny när det gällde att få tillbaka min exman efter nästan ett års separation. Innan jag träffade Dr. Sunny sökte jag på många webbplatser för att hitta sätt att få tillbaka min exman efter att han ville skilja sig från mig utan någon anledning. Jag var förkrossad, men Dr. Sunny gav mig hopp och en försäkran om att han skulle komma tillbaka till mig. Efter att ha utfört försoningsbesvärjelsen ringde min man två dagar senare och bad att få komma hem till mig och våra fyra barn. Nästa dag kom han hem och jag var väldigt glad att träffa honom igen. Jag använder den här resursen för att uppskatta Dr. Sunny för vad han har gjort för mig och även för att han har hjälpt så många andra människor. Jag lämnar hans kontaktuppgifter så att du kan kontakta honom om du har liknande problem. Whatsapp +2348082943805 eller e-post: drsunnydsolution1@gmail.com)
Vem är den bästa personen du vet och varför?
Min man. Han är omtänksam, rolig, genomsnäll och sexig. Framförallt är hans dåliga sidor inte så dåliga så jag står ut med dom också 😉
Fint sagt. Du får visa honom vad du skrev.
Lucky you! Vill också hitta en sån man!
Min man för att han har visat att han verkligen står kvar vid min sida oavsett vad som händer.
Min man. Så rolig, ambitiös (och framförallt disciplinerad så han får saker att hända med sin karriär, drömmar, ambitioner), smart, ordningssam, god människa med kloka värderingar. Rättvis. Så fin att kolla på också. Är tacksam varje dag att jag är gift med honom. Sen har han sämre sidor också haha, ingen är ju perfekt, men han är ”imperfekt” perfekt för mig.
Min mamma. ❤️ Trots att jag är 33 år med barn och man så finns det ingen jag känner mig så trygg med som henne. Hon ställer alltid upp mentalt, ekonomiskt, socialt, allt. Hon tvekar inte en sekund på att avlasta och hjälpa mig med ALLT. Dessutom har hon börjat ringa och fråga om vi ska gå promenader tillsammans (då hon vet att jag går minst ett visst antal dagligen). Kan inte tänka mig en värld utan henne.
Jag avundas dig 🩷 Det låter underbart att ha det så!
Åh. Så innerligt ledsen att inte alla har eller kan ha det så. ❤️ Är säker på att hon gladeligen hade ställt upp som extra mamma för dig och alla andra som inte har/haft en närvarande mamma! 🫶🏻
❤️❤️❤️❤️
Kunde varit jag som skrev detta, är också 33 år och har samma relation med min mamma ❤️
Jag. Jag är den mest etiska människan som finns. För att få bort världshungern krävs inte mat – det leder bara till fler nästa generation – utan istället befolkningskontroll exempelvis.
Säger också min man, min favoritperson och närmsta vän.
Mig själv. Man kan alltid lita på sig själv och jag är faktiskt riktigt jädra fantastiskt.
Min äldsta son är den bästa, finaste, lojalaste och mest omtänksamma person jag vet! Han är empatisk, bryr sig om alla i sin omgivning, alltid hjälpsam, och det finns ingen jag skrattar så mycket med! Alltid skrattkramp när vi varit ute och härjat! Har sån tur att jag får hänga med honom och alla hans vänner! 💕
Min mamma och pappa❤️ de mest omtänksamma och älskvärda människor som finns❤️
Min syster! Alla borde ha min syster i sina liv. Omtänksam, driven, målmedveten. Det är alltid henne jag ringer när jag vill ha ärliga, genomtänkta svar på mina funderingar. Hon har stötta mig till att bli den person jag är idag ❤️
Min mamma ❤️
Mina föräldrar❤️
Såg en kommentar i inlägget om förrädarna om vilket reality/ dokusåpa man skulle kunna tänka sig att vara med i. Jag kan enbart tänka mig att söka till Alone, serien där man ska klara sig själv i vildmarken så länge som möjligt. Vilka hade ni kunnat tänka er?
Hade du inte kunnat tänka dig Robinson då också?
Oh nej! Jag vill inte ha intrigerna och alla konstiga tävlingar, bara överlevnad.
Jag hade velat testa att bara äta kokos och lite ris i 30 dagar för att få uppleva hur gott det är att käka tacos, sushi, chips, choklad och sånt. Ser ut som himmelriket när dom får äta något, vill uppleva det 😂
Men tror inte jag har disciplinen att göra det hemma där det finns mat, och nog inte så bra för kroppen heller.
Fjällvandra en längre tur ger mig lite den känslan när man kommer tillbaka och kan byta ut pulvermat och torkad mat mot vanlig repertoar av färsk mat! Inte stugvandra då alltså utan när man bär allt själv och behöver tänka på vikten, hållbarheten mm.
Är det bara första tuggan som ger den känslan eller är det hela måltiden? Fett ovärt att plåga sig för att få uppleva en tugga som är som en orgasm liksom😂
Men fjällvandring låter mysigt och roligt att planera in all mat. Synd att jag är för lat.
Haha länge än första tuggan tror jag väl ändå! Första dagen?
Första måltiderna man lagar på trangia uppe i fjällen är makalöst goda 😋 Efter några dagars vandring och väl hemma så är nykokt potatis, broccoli och färskt bröd rena drömmen.
Hade mer än gärna varit med i The amazing race! ☺️
Ja jag med!! Så kul program. Sveriges version race across the Word var bara patetiskt 😂
Omg, jag med!
Brittiska eller amerikanska Elitstyrkans hemligheter och Love is Blind (om jag var singel 😅) .
Jag hade gärna varit med i Riket om SVT bestämmer sig för att göra en ny säsong, så här 20 år senare.
Älskade den serien!
Detektiverna!
Bra barnvänlig restaurang i Göteborg som har mat som håller lite högre klass?
Vi var nyligen på Food lab by Tildas (vågmästareplatsen) och jag upplevde att det var hyfsat barnvänligt. Dock lite långsam service.maten var asgod!!
Rollin bistro i Gamlestan!
Varför är det så otrevlig och rent av elak stämning här i perioder? 🙁
Härskartekniker, klagar på vilka frågor som ställs, fråga om någon har intellektuell funktionsnedsättning, är elaka och hoppar på folk som har något namn här inne så dom går över till att vara Anonym. Om man stör sig på någon som använder ett namn, måste man kommentera då? Skit i den personen och bläddra vidare.
Det är så mycket trevligare och mysigare när det är folk man känner igen, varför ska man hålla allt den sagt emot den? Klaga på vad den startar för trådar? Säga att den ska ta en paus?
I perioder känns det rätt trevligt här, kan verkligen längta till Öppet spår. Speciellt om jag känner mig ensam en dag så är det trevligt att skriva med folk. men ofta är det otrevligt här.
Är du samma person som klappade sig själv på axeln efter att ha diskat upp sin egna disk?
Nej? Vill diskutera klimatet här inne, skrev med dom sakerna jag minns från senaste tiden.
Är du personen som skrev den kommentaren eller? Det var inte speciellt snäll.
Så känner vi igen oss när ÖS är som sämst. Även vi mår dåligt ibland men vi låter det inte gå ut över okända vänliga människor. Fin trådstart. Ibland missförstås man tycker jag men ibland inser man hur elaka människor kan vara när man får vara anonym. Vi får hoppas det bara är en som förstör.
Tar din tystnad som ett ja. En vänlig person skulle inte ens ställa denna frågan, visst finns det fler människor som bara ska spy otrevligheter här men känns absolut som samma person. I alla fall samma typ av person.
Det finns daglig verksamhet som är en insats enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS. Handlägger dessa ärenden. Kontakta din socialsekreterare inom funktionsstöd.
Va?
Oj, passar du på det jobbet?
Fattar fortfarande inte problemet? Kanske hade personen en intellektuell fuktionsnedsättning, men det gör det väl inte mindre befogat att klappa sig själv på axeln när man upprätthållit en god vana? Sen har vi den stora skaran av människor som utan intellektuell funktionsnedsättning slarvar med eller har svårt med ordning hemma: npf-problematik, deprimerade, utbrända, sjukskrivna, stressade, tappat gnistan pga något jobbigt hänt i livet, eller bara personer som är lite slarviga, lata, prokrastinrande till sin personlighet. Har en person i min närhet som är överläkare och chef inom psykiatrin (alltså knappast intellektuellt funktionsnedsatt) och i det hemmet diskas det inte undan varje kväll, kan jag lova. Eller plockas undan eller görs något annat av det som det ibland efterfrågas tips på här.
Summa: oavestt vem som frågar, så är detta uppenbart ett ämne som engagerar folk, och även människor utan diagnoser och uppenbar problematik kan behöva tips på hur man skapar goda mikrovanor, som att diska undan direkt, rensa, småstäda, styra upp en storstädning eller vad det nu kan vara. Läsvärde, kan man kalla det.
Håller med. Man kan svara trevligt på ett inlägg eller själv ställa en fråga och bli helt dumförklarad eller påhoppad. Antar att folk har en dålig dag o vill ta ut det på någon?
Vissa som skriver här upplevs som mindre vetande…
Menar du att de verkar ha en intellektuell funktionsnedsättning? Ja, det har jag också märkt. En del kanske är ensamma och saknar nån att bolla med när problem uppstår. Man behöver ju inte peka ut det dock, det artiga och trevliga är att inte reagera på det eller föreslå hur de kan få hjälp (en del verkar behöva boendestöd till exempel).
För att det är människor här. Många är så.
Håller inte med faktiskt… märker själv att jag blir elakare i mina kommentarer om jag hängt här mycket. Det är värre här än på många bara ställen.
Så blir det ofta med människor i grupp…
I en destruktiv grupp, men en en positiv grupp kan man ju får varandra att bli bättre och snällare.
Nja, folk är folk. Kommer alltid in rövhål.
Håller med. Diskussioner och debatter är toppen men när folk bara vill vara arslen blir man less. Stör mig särskilt på de som tror de vet allt baserat på en enda kommentar. Så många besserwissers som gärna hugger på allt…
Hur snabbt springer ni milen? Jag sprang den förra helgen för första gången på 1:06 och var först väldigt nöjd men sen frågade jag runt bland kompisar och alla verkar springa på mellan 50-60? Har jag ovanligt snabba kompisar eller är jag ändå rätt långsam haha.
För att bredda informationspoolen lite meddelar jag att jag inte springer milen. Heja dig som gör!
Det kanske är en del av problemet haha. Dom som springer milen = vältränade och snabba. Dom andra springer ej milen. Därför blir det skevt när en halvt otränad (rätt överviktig dessutom) kvinna som jag springer milen och försöker jämföra :’)
Äsch, man kan vara vältränad och snabb utan att känna behov av att springa en mil.
Jag tycker inte du ska jämföra dig. Varför? Då hade jag hellre ”tävlat” mot mig själv och pressa lite om det är viktigt. Själv är jag glad att jag kan springa. Det ligger lite på is nu men när jag sprang så kunde jag springa långt utan att tappa mycket i tid. Lite konstigt kanske. Typ en km i samma tempo som 5 km eller längre. Kanske för att jag inte var en vinnarskalle. Sprang nog milen på drygt 50 min. Men frågan är varför du måste tävla mot andra?
För att det känns lite pinsamt att vara långsam och folk frågar typ? Nu ska vi springa Midnattsloppet ihop och alla berättar om sina måltider och jag får prestationsångest..
Jag ska också springa Midnattsloppet och kommer inte springa på 50 min 😂
Såg en reel på Instagram för ett tag sen typ ”how long does it take an avarage person to run 10k? An avarage person don’t run 10k!”
Så att du gör det är grymt bra!
Man har ju olika förutsättningar och beroende på hur mycket man tränat och hur många lopp man sprungit så får man in rutinen och blir snabbare bara av det tycker jag. Heja dig!
Jag har typ alltid samma tempo när jag springer, 5:30 min/km. Mitt mål är att träna under ett år för att se hur snabb jag kan bli, men inser att intervallträning är det enda som hjälper ( och det hatar jag).
Nej, det är inte ett dugg pinsamt. Jag som ställde frågan här ovan varför tävla. Jag hade aldrig klarat att springa med andra och det är för att det förmodligen sitter i huvudet att jag inte är en löpare. Men det är det bästa jag gjort. Att springa är helt fantastiskt, oavsett hur fort man springer, springstil mm. Du får nog ta ett snack med dina polare hur ni ska göra. Vänta in varandra eller springa ihop men dela på er om det behövs. Tyvärr har en del sånt egoistiskt tänk oavsett vad man kommit överens om så det slutar med att någon blir besviken.
Tycker du är helt fantastisk som ska springa. Jag hejar stenhårt på dig oavsett tid. Ha kul❤️
Jag tycker det är imponerande att du springer lopp överhuvudtaget. Vi är många som inte gör det.
Tråkigt svar kanske, men fyfan va bra du är! Var stolt över att du ens kan och pallar springa i över 60 min 🤩
Att springa den första gången och at ha en tid man brukar springa på är det ju ganska stor skillnad på. Känn dig nöjd med din första mil och se vad som händer med tiden när du sprungit den ett par gånger.
Har som bäst sprungit på 47 min efter att ha tränat ett år på att få en så bra tid som möjligt inför ett lopp. Började någonstans runt 60 min.
Återigen. Grattis till första milen! Det är en rolig sträcka (tycker jag) och en härlig känsla att klara av.
Jag sprang det en gång på typ 1:11. Hade aldrig sprungit så långt förut (max typ 4km). Tyckte det var skitjobbigt och har aldrig orkat igen haha.
Beror helt på dagsform, humör och terräng. Min generella tid är strax över timmen men så sprang jag ett nytt väldigt kuperat spår förra veckan. Tog 1h 15min. Tycker du är grym som springer milen!
Spring långsamt och var nöjd! Det är inte ens särskilt bra för kroppen att springa snabbt, ökar risken för skador mycket,
Jag är uppe i 49 år och har inte kommit i mål efter första milen än.
Sprang en mil utan mkt träning på 55min, men jag sprang mkt när jag var yngre, så tempot och flåset kanske hänger kvar. Tycker du ska vara nöjd med din tid, tävla mot dig själv, nästa lopp försök slå ditt rekord med en minut eller två, heja!!!
Jag sprang mycket långdistans för många år sen. Jag skulle personligen säga att 60 min på milen är en bra tid för en kvinna (alltså all träning är bra, men du fattar, alltså en bra tid när man är motionär liksom) och 50 min en riktigt bra tid. 🙂
Beror på hur terrängen och banan ser ut. Försöker att inte jämföra tider med andra dock. ☺️
Stor chans att folk överdriver lite. Sen för mig är det jättestor skillnad mellan träning och lopp. Hade nån frågat mig om min tid på 10km hade jag svarat utifrån vilken tid jag gjort på lopp, men det är ju ingen tid jag gör om jag tar mig ut och springer en mil i vanliga fall. Så springer du på 1.06 nu kan du säkert landa runt 1.00 på lopp om du skulle vilja köra det 🙂
Exakt så S!
51:20 sprang jag på Varvetmilen.
Har gjort sub40 en gång. Men det var 2022 tror jag. Idag brukar jag ligga mellan 42-44min.
Du som hade en katt som kissade inne, hur gick det hos veterinären? ❤️
Midsommar nästa vecka. Varför går tiden så fort? Vill inte redan att det ska vara sommar.
Det är ju underbart! Äntligen 😍🙌🏻
Tycker inte att den går fort nog, och längtar tills sommaren är slut. Juni till augusti är mina sämsta månader.
Samma här!
Jag hade gärna stannat kvar i april-maj längre, lagom väder, naturen är härlig, alla vårtecken och allt.
Antar att jag inte vill ha midsommar redan för är lite på samma spår som dig och känner att dessa månaderna kommer vara jobbiga.
Tycker maj-april har varit en sådan besvikelse i år. Kallt och blåsigt, även de dagar det varit sol. Nej jag är 100% redo för juni!
Håller med, är inte mentalt redo och känns som att tiden gått så otroligt fort hela det här året. Vill liksom pausa en stund, ta ett djupt andetag och sen gå ut och möta sommaren! Vad hände med den här våren liksom, över på ett ögonblick?!
Verkligen över på ett ögonblick. Kom några dagar med varmt väder och sen var allt plötsligt grönt, vitsipporna omblommade och sommar.
Själv tycke jag den här våren var rekordlångsam vädermässigt. Aldrig varit med om att rapsen blommat så länge t ex.
Vitsipporna på min tomt blommade i typ en månad.
Ge mig september! Chans till klara dagar med krispig luft och mörka kvällar i soffan med tända ljus.
Det här är faktiskt första gången jag känner så här. Brukar älska denna årstid men just nu känns det bara som en massa krav på att vara social (student, midsommar, grillfester osv) och att vara lycklig i solen. Ska trots allt bli skönt med semester, då ska jag försöka göra ingenting.
Tiden går sjukt snabbt! Har inget sommarjobb och var rädd att det skulle gå låååångsamt. Men två veckor har redan gått, snart är det juli och sen kommer augusti med way out west. Och omtentor. Tiden kommer springa!
Kanonkul!👍🏼
Du som började sommarjobb i måndags och hade ångest, hur har veckan gått? Känns det bättre? ❤️
Jobbigt att vara vuxen och jobba 😅
För vissa är det. Jag ställde en fråga till personen som skrev det för jag tänkt på hen. Du behöver inte skriva och komma med negativ energi.
Varför kände du att du behövde förminska personen och vara nervärderande? Var ju absolut inte till dig personen ställde frågan till.
Det har gått okej men det känns fortfarande tufft, jag ser inte alls fram emot den här sommaren. Men det är främst den sociala biten av jobbet som ger mig ångest, resterande arbetsuppgifter gillar jag.
Åh väx upp!
Då vet vi att du kommer göra vad du kan för att försöka få kommentarer. Vad säger ni andra, ni vänliga, ska vi from nu hoppa över alla taskiga kommentarer ikväll? Våga ifrågasätta men ändå kunna ha förståelse att vissa personer inte klarar jobb, sociala relationer och annat för att de helt enkelt inte mår bra av det. Så får det helt enkelt vara så. Vi är olika men vi behöver verkligen inte vara elaka.
Detta❤️
😂
Hahah halva kommentarsfältet här får panik om telefonen ringer och plingar det på dörren tar man med yxan men just den HÄR tjejen har man bestämt sig för ska ”växa upp”.
Ingen vågade väl ens gå till dörren utan gömmer sig bakom gardinen när det ringer på 😃
Vadå väx upp? Jag är 31 år och har fortfarande svårt för det sociala. Det är en del av vissa personers personlighet. Alla är olika.
Åh skärp dig! Sök hjälp för din attityd och den psykiska hälsan också. Ingen som mår bra har behovet att hålla på som du gör.
Vad skönt att det har gått okej. Är det mycket socialt eller går det att minimera?
Härligt att du gillar andra arbetsuppgifter, då är det inte piss rakt igenom. Man får försöka se lite ljusglimtar ❤️
Försök tänka bort det sociala, du är där för att göra ett jobb och det kommer säkert stärka dig även om det känns tufft nog. Har varit lite i din sits men försökte tänka på inkomsten, inte det andra.
Har haft en del jobb som jag verkligen verkligen ogillat så kan verkligen känna igen mig i känslan! Det faktum att det är sommar där ute också gör det ju verkligen inte bättre. Men nu många år senare är jag ändå glad att jag gjorde det, gav verkligen ovärderlig insikt i vilken typ av jobb jag ville ha i resten av livet. Visst, tiden får man aldrig tillbaka men alltid bra med pengar + att man uppskattar de lediga dagarna lite mer. Försök bara köra på och förhoppningsvis känns det lite bättre redan om ett tag.
Hoppas innerligt att jag inte är din arbetskollega 😳 Arbetsskygg utan social kompetens är ingen rolig kombo.
Tycker sociala biten är jobbig är inte lika med att inte ha någon social kompetens.
Fråga din kollegor…
Absolut inte, och här är en till som sommarjobbar mellan utbildning i vuxen ålder. Jag har bott utomlands hela mitt vuxna liv och varit framåt och alltid haft jobb men tycker ändå det är kämpigt emellanåt. Fattar verkligen vad du menar.
Tips på barer eller klubbar runt Södermalm?
BARER
Lite finare och dyrare
Duvan
Bar Hommage
Freyja
Sunk men treevliga
Krukan
Söderbar
KLUBBAR
Trädgården
Paradiso (Bar men klubbkänsla)
Tjoget (Restaurang men blir klubbigt senare)
Vad vet vi egentligen om E Tommysdotter och hennes fästman (de på TikTok)? De känns väldigt wannabe och jag får alltid dålig eftersmak av deras videos.
Jaaaa varför har ingen svarat på detta?! Känner exakt samma, nånting stämmer inte…
Är dom så rika som dom vill framställa sig?
Vad jobbar han med? Hon verkar vara frisör, är det så välbetalt?🫢
Aldrig sett men gick in och kollade nu. Och…ja. nånting skumt är det…
Frågade hur ofta ni som är 30 + med barn ger era sambos / män BJ förra ÖS och flera skrev aldrig, jag ger det sällan även om jag gillar det vid rätt tillfälle och vill ge mer men svårt med barn. Ni som skrev aldrig hur känner er sambo / man inför det? Går han aldrig ner på er heller?
Varför är det svårt med barn? Genuin fråga. Jag och min man har alltid lyckats hitta tillfällen.. tvättstugan eller på kvällen när barnen somnat t.ex. Nu är våra barn är lite större (7 & 10 år) så de sover ju i egna rum vilket underlättar, förstår att det är svårare om man har små barn i sin egen säng.. Men vill man så hittar man tillfällen 😃
Min kille (han är 30+ men inte jag) går ner på mig så gott som varje gång vi ligger, jag kanske 1/10. Hade gärna gjort det oftare om han inte kom så jäkla fort av det; så det blir inte så kul för någon av oss haha
Varför är det svårare än annat sex när man har barn?
Jag tycker att det är äckligt och skiter faktiskt i vad han tycker om det😅
Jag frågade också mina vänner samma fråga, många som svarade att de aldrig går ner, hade inte nån egentlig orsak, typ att de inte orkade.. och att de ligger typ 1 gång i månaden.. frågade om mannen inte önskade annat, så svarade de att förstås men nu är situationen såhär! 🤷🏻♀️
Jag försöker gå ner rätt ofta, isch som han, och ligga minst en gång i veckan för att hålla det uppe, ibland blir det 3 gånger i veckan och ibland 1 gång 🤷🏻♀️😅 våra barn nu 7 och 9 om det har nån skillnad, vännernas är samma ålder!
Min man vill inte att jag gör sådant jag inte själv njuter av så nej han bryr sig inte. Dessutom har han en tendens att komma lite för snabbt och då kan intensivt förspel strula till det mer. Han går ner på mig ibland men det är för att han tycker det är hett.
Jag är inte bekväm med det och jag bryr mig inte vad min man tycker om saken. Han går ner då och då på mig då både han och jag gillar det.
Någon som plockat kantareller än eller sett? 😃
Ungefär var i lander bor ni i så fall?
Oj är det möjligt så här års? Jag trodde det var sensommar/höst man plockar svamp. Men jag plockar aldrig svamp så vet inte så noga haha.
Ja. Inte dom stora utan dom små goda har jag sett folk som plockat. Ska ut på en kantarelljakt imorgon😍
Har sett i svampgrupper att det börjat dyka upp några småttingar i Göteborg. Längtar tills de hittar hit! 😍
Älskar att plocka kantareller 😍 hatar fästingar som gärna kommer på köpet dock😅
Jag har tänkt att det är för torrt, men det kanske har börjat redan?
Ska ut och kika i helgen. Sett någon som plockat i grannkommunen. Regnat rätt mycket här senaste tiden och nu väldigt varmt. Men ja, regnet behövs såklart. Vet inte hur mycket daggen hjälper? Tycker det är rätt fuktigt på morgonen i gräset även om det inte regnat.
Vart kan man plocka kantareller?
Bor lite under Malmö om det spelar roll. 😂
I skogen.
I skuuugen!
Men lägg av, haha.
Nu bor jag inte kvar i Malmö men jag brukade plocka i Vombs fure. Vissa år fanns det supermycket, andra inte så mycket. Men annars behöver du åka till skogarna i Höör eller Kristianstad.
Du menar VAR.
Ingen berättar var man plockar svamp. Det är liksom hela grejen.
Hade ni blivit besvikna om ni blev bjudna till ett väldigt litet midsommarfirande? Extremt få som kan/vill komma och tänker att det kanske är bäst att ställa in allt 🙁
Absolut inte! Varför måste det vara något stort?
Jag firar dock alltid med få personer, så aldrig firat i en stor grupp, musik, dansa och sånt. Man tycker kanske annorlunda då.
Mer besviken om det blev inställt så här nära inpå
Nej så mysigt! Undviker numera stora firanden, mysigare med ett litet nära sällskap
Vad är väldigt litet? Jag blev detta år inbjuden till mitt första firande i vuxen ålder och jag är bara väldigt glad att få vara med och fira midsommar oavsett hur många som dyker upp 🙂
Hur litet blir det och vad är det för typ av firande? Jag skulle jag verkligen inte ha något emot det idag (ett av mina bästa firande var 3 personer) men visst, har du gått ut med att det kommer bli firandenas firande och jättefest och det är typiska festprissar och supersoniska personer som tackat ja så finns ju risken att någon blir besviken. Men skulle inte ställa in utan att ha pratat med alla innan, är ju så nära inpå nu och betydligt större risk att folk blir besvikna om du ställer in med kort varsel.
Kul att bli inbjuden till midsommarfirande ju! Har aldrig blivit det tror jag? Hade blivit glad oavsett storlek. Ställ inte in!
Vi brukar alltid vara 2 familjer, 4 vuxna och 4 barn, i år kommer det ännu en till familj så ska bli spännande! Men litet är ju roligt och inte stress och press på allt möjligt! 👌🏻😊
Det är väl alltid kul att få inbjudan tänker jag ?
Verkligen inte! Men om du bjudit in till vad alla tror har varit en större fest, så kan du väl nämna för dem som vill komma att ni blir mycket färre än vad du räknat med, men att du hoppas de vill komma ändå. Alternativt, om du själv är osäker på om du vill ha firande eller inte, fråga om de fortfarande vill komma trots att ni blir få?
Nej, det är väl supermysigt med små firande med. Ställ inte in! Gå all in istället för de som kommer.
Ställ inte in! Jag hade blivit glad över att vara bjuden oavsett hur många som skulle komma. Fint att ha NÅGON att fira med ju 🙂 hoppas ni får en fin midsommar ☀️
Neeej ställ inte in! Förstår att det kan kännas ledsamt om fler tackat nej men jag skulle själv föredra ett mindre sällskap
Det är ju bara en vecka kvar. Personerna lär väl bli mer besvikna om ni bara plötsligt ställer in allt.
Nej, jag hade blivit lättad!
Jag har typ samma relation till mat som en alkoholist har till alkohol. Jag älskar mat, framför allt kolhydrater och jag har svårt för att sluta äta även när jag är mätt, det är ju så gott med mat. Vad ska jag göra? Jag tror inte terapi hjälper. Jag har i perioder uteslutit de flesta kolhydrater som gör att jag överäter, typ pasta, bröd och potatis. Och då mår jag mycket bättre och håller mig mätt längre.
gud vad jag känner igen mig. Har tyvärr noll tips att ge, men du är inte ensam. Jag känner typ en skräck inför att bli hungrig, vilket gör att jag konstant överäter för att inte hamna där. Jättejobbigt…
Se till att du inte har så mkt mat hemma. Laga storkok och gör matlådor med rimliga portioner. Bestäm dig! 💪🏻
Du kan säkert få hjälp i terapi att hitta strategier för att hantera ditt kolhydratsug. Sedan rekommenderar jag besök hos dietist för att få hjälp att hitta mat som inte föder suget. Har man svajigt blodsocker blir det lätt att man överäter och överätande föder mer överätande så det blir en ond cirkel.
Jag har funderat på att inte ha mat hemma som gör att jag överäter, men jag kan äta den maten på resturang eller hemma hos andra utan problem. Annars är en annan strategi att bara handla en fralla och 2-3 potatisar åt gången men varje dag. Då blir risken att överäta mindre. Köper jag 1 kg potatis och ugnsrostar den äter jag upp hälften på en måltid, så att köpa lite i taget kan funka, jag bor nära en matbutik.
Låter som att du får utesluta kolhydrater igen då, då försvinner suget. En alkoholist kan ju inte dricka.
Perioder av fasta har hjälpt mig. Då nollställs hungerhormonerna och man blir mer vettig med maten. Jag är byggd så att jag lätt lägger på mig muskler, men även fett. Jag älskar mat och framförallt pasta och bröd och sånt. Jag gör en längre fasta vartannat år, typ 7-10 dagar. Och så kör jag periodisk fasta i veckorna, äter 1-2 gånger om dagen. Det funkar jättebra för mig. Sen struntar jag helt i detta i perioder och äter bara, men när vågen börjar krypa uppåt och jag har det där ständiga suget så gör jag så här.
Arbetslöshet och nytt jobb
Hur lång tid har ni varit arbetslösa innan ni hittade ett (bra) jobb? Jag sa upp mig själv för ett tag sedan. Just inom min bransch så brukar (brukade?) det finnas gott om möjligheter för den med erfarenhet. Men nu har jag precis fått mitt TREDJE avslag efter intervju. Så jävla demotiverende 😔 Alla är extremt gulliga och tycker jag varit så bra och ih och åh, men att jag saknar X eller Z område.
Vi har extremt hög arbetslöshet nu och särskilt för akademiker, så många har svårt att byta jobb
I stan där jag bor har vi 2 % arbetslöshet
Men varför sa du upp dig innan du hade nytt jobb? 😯
För att jag blev trakasserad och kränkt på min arbetsplats av en medarbetare som var BFF med både HR och vår VD – och för att jag hade ekonomisk möjlighet att inte arbeta. 🫶🏻
Förstår att det är jobbigt, såklart jättebra att du faktiskt fått komma på tre intervjuer men det blir ju också extra jobbigt då när man verkligen laddat upp och så blir det inget. Försöker alltid tänka att det bara krävs att EN person är lite bättre lämpad för att det ska bli ett nej. Lycka till med jobbsökandet och försök tänka att varje intervju gör dig till en bättre arbetssökande nästa gång. Kanske prova att fråga i slutet av intervjun också om det är något de inte är helt säkra på med dig, om det är något som fattas alltså så att ni kan diskutera det direkt och om det finns något du kan göra för att fylla de luckorna så att säga.
Superbra tips! Tack! ❤️
Vi har högsta arbetslösheten på 15 år. Många av mina vänner med bra utbildning är varslade och uppsagda och har svårt att ens få komma på intervju till de få tjänster som läggs ut 😣
Usch ja, så jobbigt! Trodde absolut inte att det skulle vara såhär svårt. Förut kom jag alltid till samtal och erbjöds tjänster på rad. Nu… not so much 🙁
Fick precis nytt jobb efter 6 månader arbetslöshet
Åh. Pepp! Hur många intervjuer hade du varit på då? Eller hur många jobb sökta?
Grattis! ❤️
Ingen vettig människa säger väl upp sig innan man har ett nytt jobb?
Jag är en bisexuell tjej som mest haft sex med tjejer. När jag haft sex med killar blir jag typ äcklad efteråt. Eller egentligen känner jag mig äcklad från att han är på väg att komma. Jag tycker inte sperma är så trevligt heller, mest äckligt, fler som känner/känt så?
Acceptera att du föredrar tjejer? Är väl inget måste ligga med killar?
Om man vill skaffa barn kan det vara en bra idé att ligga med killar
Ja för det går ju absolut inte utan att ligga med en man såhär 2025
Man kanske vill att ens barn ska ha en pappa
Haha inte denna diskussionen igen
Det är en personlig åsikt men du/ts skrev att det kan vara en bra idé att ligga med en man om man vill ha barn, vilket mitt svar var ett svar på. Om du vill ha en pappa till ditt barn eller inte är upp till dig.
Men varför ligger du med män om du blir äcklad av dem? Ingen tvingar dig 😂 Jag attraheras inte av kvinnor och håller mig därför ifrån att ligga med en, enkelt!
Var bara tydlig med att han inte får komma då.
Haha va? Du tycker inte att det är lite konstigt att ligga med någon som inleder med att säga ”jo förresten, du får inte komma” 😂 fan ska man då ligga för?
Använd kondom så slipper du sperma-problemet 👍
Nä kan inte relatera. Men en tidigare kk gillar sex och skulle väl ha det varje dag om han fick bestämma. Han äcklas av sin egen sperma haha och skäms alltid när han har kommit. Tycker lite synd om honom som tycker det är så äckligt😅
Jag har förstått att inte alla människor använder tungskrapa. Jag får mycket vita beläggningar på tungan och använder tungskrapa i både plast och metall minst 1 gång om dagen. Är det normalt? Jag får dock mindre beläggningar när jag utesluter mejeriprodukter.
Använda tungskrapa borde alla göra, bakterier där också. Att bara borsta tänderna är som att bara tvätta halva kroppen när man duschar.
Nånstans som det sitter mängder med bakterier är mellan tänderna.
Tandtråd och tändstickor är ett absolut måste!
Om du aldrig använder det, bara testa och lukta sen på tandtråden…
Den lukten… som omgivningen känner, eftersom det inte blir rent med bara tandborstning.
I början kommer det antagligen att blöda lite men det försvinner efter en tids användande.
Oftast kommer lukten faktiskt från magen men ja oxå från mellan tänderna om man aldrig tar med tandtråd
Det är för jobbigt med båda tandtråd och tungskrapa för många här 😭 Bäst vi inte pratar om det mer. Säkert något trauma de har med hygien.
Känner ingen som använder tungskrapa 😬
Testade själv det några gånger men det blev typ infektion på tungan 🤷🏻♀️
Euw, fräscha personer. Hur hårt tryckte du egentligen?
Haha fräscha.. De flesta gör nog inte det, går bra ändå.
Ja, ser det på antal likes du får. Yikes!
Sluta nu. Det är helt normalt och ingen fara. Alltid dessa larviga besattheter av extremhygien. Alla kanske inte har lika stora problem som du?
Handlar absolut inte om extremhygien. Bara att googla hur mycket bakterier som samlas på tungan. För ALLA, handlar inte om att vissa har problem eller inte. Men ni behöver inte såklart om det är jobbigt!
Har aldrig använt tungskrapa och får aldrig någon beläggning på tungan?Har säkert en massa bakterier i munnen men har överlevt ändå. 😂
Stort grattis!
Och ändå överlever folk och mår bra! Helt otroligt.
Haha vad ni överdriver. Folk som inte duschar på ett år överlever också.
Lite skillnad…
Hur får man folk att förstå att alla välmenande ”har bebisen kommit än-samtal” och meddelanden är väldigt stressande? Har givetvis sagt det till dom, men det fortsätter rulla in ändå. Är det för ohyfsat att sätta telefonen på stör ej och bara ignorera?
Nej tycker inte det är ohyfsat. Det som är ohyfsat är ju att folk inte respekterar och fortsätter fråga kring det trots att du signalerat att du upplever det som stressande.
Har du sagt till så är det inte ohyfsat. Skriv en sista gång att du sätter den på ljudlös och hör av dig när du är redo helt enkelt. Borde inte vara ett stort problem om du har normala vänner.
Ignorera alternativt svara att du hör av dig när bebisen kommit!
Svara ”Nej, ingen bebis än! Det är lite stressigt för mig att få den frågan nu (många som frågar), så jag tänker att jag hör av mig när den lille kommit :)”. Ha i anteckning och klistra in. Eller skit i att svara men misstänker att de kanske hör av sig igen då!
Svara att du kommer sätta mobilen på stör ej för nu behöver du lugn och ro men att du kommer med glädje berätta när den väl är här
Vaddå, ringer folk och frågar det?? Galet. Att skriva är också konstigt, de lär väl få veta när det hänt liksom. Vilka är alla dessa personer som är såå intresserade?
Ja, både min och min mans telefon går varma. Det är mamma, svärmor, min syster, min bror, min mans bror, svägerskor, kompisar, kusiner osv osv. Personer som absolut får veta när bebisen har kommit, med andra ord.
”Ja jag vet att bf har passerats, nej jag vet inte när han tänker komma, nej jag känner ingenting, ja jag är varm, obekväm och frustrerad. Sluuuuuuuta tjata!” Vill jag svara.
Haha men gud! Låter jättekonstigt. Skulle inte bry mig om en kusins barn kommit än liksom 😄 Har de inga liv?
Men bara att sätta på ljudlös och utan vibration. Så har jag jämt 😄
Tack för alla svar! Får lite dåligt samvete när jag vet att alla bara menar väl, men ska absolut bli lite bättre på att ”protect my peace”. Det är ju väldigt frustrerande att passera bf.
Vad fint att du har så många som bryr sig om dig, tänker jag.
Gick över tiden med mina och blev också trött på att få den frågan jämt och ständigt. Den bästa frågan var ändå ”när tror du att bebisen kommer då”? Herregud! Det kunde väl inte jag veta.
Ba gör’t!
Jag hade fräst ifrån och sagt att låt mig vara ifred. Och att ni hör av er när det är klart.
❤️
Sluta vara så känslig. Dom bryr sig. Är det så svårt att bara säga, nej inte än?
Blev erbjuden att få träffa psykolog i veckan med anledning av en kronisk åkomma jag har. Men där och då tackade jag nej för att jag har aldrig riktigt sett vitsen med att prata om saker. Det är som det är mentalitet skulle man nog kunna kalla det. Men såhär i efterhand känner jag att det kanske var dumt. Alla skulle nog egentligen må lite bättre av att få träffa någon professionell.
Jag kanske mest är rädd för att jag inte vet hur det går till, som vanligt. Jag tycker ju inte själv att jag mår dåligt (så dåligt att jag behöver träffa en psykolog), men samtidigt så kanske man inte kan påstå att jag mår direkt bra heller. Det är jämnjävligt.
Jag vet inte vad syftet med det här inlägget är. Jag känner mig lite vilsen. Jag kanske borde säga att jag har ångrat mig.
Testa ett par gånger? Går ju alltid att sluta om det känns fel, men tänk om det är något av det bästa som hänt dig? (Så kände jag)
Jag ska få träffa en kurator om några veckor då det erbjuds när man som jag har gått in i ett nytt stadie i min sjukdom. Kuratorn ringde upp mig och talade om vad jag kunde förvänta mig. Jag tackade ja som ett led i acceptans för min sjukdom och få verktyg hur jag ska hantera framtiden som kommer att förändras.
Man behöver ju inte må jättedåligt för att gå till psykolog, det finns ju många människor som går regelbundet (kanske mer privat för egna pengar då i och för sig), för att de vill jobba med sig själv som personer, utvecklas, reda i jobbiga erfarenheter från förr osv. Och i spannet må dåligt finns ju allt från personer som mår väldigt dåligt, till personer som har problem med olika saker som de kanske kan hantera själv, men skulle vara hjälpta att få bättre verktyg för. Säg att du har ångrat dig och gå dit och testa. Berätta om dina tankar och funderingar, säg att du aldrig gått ocg pratat med någon tidigare, att du tycker det känns obekvämt och inte alls vet hur det går till. Det är deras jobb att hantera det! Och känns det inte bra efter ett par gånger, så tvingar ingen dig att fortsätta.
Jag går till en psykolog som vårdcentralen hänvisade mig till efter att jag varit sjukskriven i mer en ett år pga kronisk sjukdom. Tänkte precis som du att det inte var någon mening med det, jag är ju fysiskt sjuk och inte psykiskt så vad ska det löna sig till?
Men nu i efterhand är jag så glad att jag gick dit. Har nu gått hos min psykolog i över ett år och tycker det är jätteskönt. Vi ses typ en gång i månaden.
Jag tror att många (jag själv också tidigare) tänker att man måste ha en psykisk åkomma för att få ut nåt hos en psykolog men för min del har det bara varit skönt att ha någon som stöttar, nån att bolla idéer med och ibland bara få prata av sig. Visst har jag ju familj och vänner att prata med men alla har ju också sina egna liv och problem så tycker det är ganska skönt att ha en inbokad tid varje månad med någon som bara fokuserar på att stötta och lyssna 😊
Vet inte om det här gav dig nåt, men jag tycker ändå att du kan ge det ett försök och passar det inte för dig är det ju bara att avboka ❤️
Bianca som lägger upp bild på hur ”svullen” hennes mage blir efter hon ätit jordgubbar, det är liksom en helt platt mage. Sen kan hon säkert ha ont i magen (det är såklart jobbigt) men herregud handen på magen som om den är så stor. Detta ständiga kroppsfokus.
Så fruktansvärt skadligt. Alla hennes följare som tänker att deras mage ser ut sådär normalt och så slutar de äta. Fyfan. När ska det ta slut? Kan någon radera alla hennes sociala medier helst igår
Man kan få problem med tarmarna sjuk mage av långvarig svält? Har jag för mej. Klart kroppen inte mår bra av att svälta sej.
Ja finns en annan influencer, minns inte vad hon heter, men hon skulle eventuellt få stomi för hennes mage var förstörd.
Svensk?
Fridasvegobak
https://www.sverigesradio.se/artikel/fridas-atstorning-forstorde-tarmen-nu-riskerar-hon-stomi
Börjar nästan tro att hon medvetet vill provocera fram reaktioner. Helt sjuk bild att lägga upp när det pågår en sådan diskussion just nu i ämnet, som hon dessutom är högst aktuell i.
Ja det är ju varken första eller sista gången hon gör så.
Bianca ser ut och beter sig som ett barn.
Ingenstans skrev hon att magen är svullen, det är något du hittar på. Hon skrev att magen mår skiiiiit efter två pkt jordgubbar. 🍓
Det är ju uppenbart hur hon poserar att hon vill visa hur ”svullen” hennes mage är haha.
Haha men snälla, det brukar hon säga och skriva andra gånger hon gör det. Och såklart hon menar det när hon tar en bild så i profil och håller på magen. Sluta försök bortförklara hennes skadliga beteenden.
Då måste hennes mage hänga jävligt långt ner på benet😂😂
Du får nog kolla igen om du tror det är hennes ben.
Ville själv diskutera detta ikväll! När jag såg tråden om henne typ förra ÖS så började jag tänka på när hon var gravid sist och hon fick det där smset, någon som minns? Någon hade skrivit till Sara om att hen förstd att hon mådde dåligt pga graviditeten men att fler gjorde det också och Sara tillängnade både story och eget inlägg åt detta. Såhär i efterhand har jag funderat en del kring det och undrat om något annat låg bakom smset.
Läste hos Tingelings ex att barnet har börjat gilla Spiderman. Det har man ju inte märkt av alls hos Linn. Kan ni tänka er en Spidermanfigur i hennes prinsessrum? Det går ju inte! Tror Linn gör allt i sin makt för att barnet ska börja gilla något annat nu.
Kollar på lyxfällan – och det är så intressant hur dålig koll familjer har – och nästan ännu mer otroligt hur situationen går att lösa.
Tycker det ofta känns lite dåligt i magen att kolla. Många som är med har underliggande problem tror jag, som lindrig IF. Det känns så sunkigt att så många sitter och föraktar dem. Bra att de får hjälp med struktur och budget etc, men det känns som lyteskomik.
Min katt väcker mig klockan 04:10 varje morgon. Varför har hon lärt sig klockan? 🥲
Tur att hon är förjävla söt för ibland håller jag på att bli galen på henne😂
Vilket supergeni till katt som kan klockan! 😺
Hon är inte så dum som hon ser ut😼
Ställ tillbaka klockan 3 timmar och se om det blir 7:10.
Hon är som Skalman med inbyggd mat- och sovklocka 😅
Haha verkligen 😂
Jag ställer mig samma fråga. Min ena katt väcker mig 03.00 varje natt. Då har matte sovit för länge så man måste få lite kel. Jag har nog testat allt för att få han o sluta väcka mig men utan resultat.
Sov med stängd dörr?
Du har inte ägt katt antar jag. De kan jama och skrapa på dörren om de vill in. Hjälper inte att stänga något 😅
Stänga dörren? Är du galen!?
Med katt så känns det som att man är inneboende och katten bestämmer 😂
Hur fn orkar man ha det så? Har ni inget jobb ni måste gå till på morgonen?
Blev full i skratt av Kenzas story med ett av sina barn där hon skrev typ ”gissa vem som klätt barnet idag, jag eller Aleks” (minns inte exakta ordval) och ungen hade en spiderman tröja, blå shorts, blå strumpor och sandaler…
Anledningen till mitt skratt var att det var så absurt att det var så ”skojjigt” eller liksom galet för henne att barnet var klädd som ett BARN, och inte en vandrande content 😂 Går ju inte att göra snyggt content av ett barn med spiderman tisha och inte helt matchande super fashion outfit!! 🙂↔️ Nej men det visar verkligen hur verklighetsfrånvänd även hon är och då gillar jag ändå Kenza!
Var tvungen att kolla fast jag inte följer henne. Ja det såg ut som ett helt vanlig barn. Sjukt egentligen när man tänker efter att ingen influencers barn ser ju egentligen ut som ett barn. Finns det någon som får klä sig själv och har lite tokiga kläder? Nej? Allt ska stämma in i flödet eller vara gulligt/fint. Stackars barn.
Tycker Petra Tungårdens pojke ser ut som ett barn. Det är visserligen mycket mini rodini men det är mönster både byxor och tröjor och jag tycker det är härligt att hon skippar beige!
Haha jag tycker det är så kul när barn börjar få sån egen vilja att de väljer egna kläder och man känner paniken stiga hos de estetiskt tillrättalagda influencerserna 😅
Jag är förvånad hur typ Linn och Victoria får sina ändå stora barn att ha på sig det de vill för att passa deras flöde. Också kul hur olika de är när jag tänker efter nu, hahaha
Skulle älska om alla influenser- barn gör revolt sen och börjar gå i vardagliga omatchade kläder. Hoppas !
Men vem går runt i kläder som inte matchar?
Men har du sett bilden? Det såg verkligen inte konstigt någonstans, såg bara ut som helt vanliga barnkläder till ett barn! Var dessutom blå shorts och blå strumpor så matchade väl rätt då ändå 😅
Nej förlåt, är tydligen färgblind! Shortsen var typ beiga, inte blå. Ja ja, såg i alla fall inte alls konstigt ut!
Barn som får klä sig själva
Men vuxna. Vilka vuxna går runt i kläder som inte matchar?
Det är väl bara att inte köpa såna kläder om man inte vill att ungen ska ha sånt?
Barn brukar ha en egen vilja och önskan om vilka kläder föräldrarna köper. Min 5-åring älskar olika färger och tryck och skulle bli superbesviken om jag bara köpte beiga kläder. Det är väl ändå viktigare att de själva trivs i kläderna än att de ska passa in i föräldrarnas färgschema…
Ja men man måste ju inte. Man kan ju inte köpa dem och sen klaga på att barnen har dem på sig…
Själv är jag starkt emot tryck med superman och andra kommersiella figurer, man får säga nej till barn, de dör inte.
Självklart kan man säga nej, men att helt neka ett barn att klä sig i färger/tryck/mönster för att en själv föredrar neutrala färger är enligt mig inte bra föräldraskap.
Låg nivå för dåligt föräldraskap… Du skulle bara veta hur många föräldrar är, som är mkt värre…
Man behöver ju inte ha beiga kläder bara för att man inte har massa superhjältar och annan skit.
Har dock inte skrivit att man måste ha superhjältar, det finns ju massa andra mönster och färger. Och självklart finns det mycket värre saker man kan göra som förälder men det var inte det vi diskuterade här.
Min 5-åring bryr aig absolut ej vad han har på sig. Har förvisso lite tryck med figurer han gillar. Men han tar på sig kkäder själv och varenda dag tar han bara det översta i högen. Nytvättat hamnar längst ned så rotation uppstår. Skulle nog kunna klä honom i absolut vad som helst. Han har aldrig kommenterat kgt klädesplagg och finkläder är noll problem få på
Eller så är barn olika helt enkelt. Min 5-åring gillar kläder och har ganska bestämda åsikter om vad hen gillar. Är själv inte särskilt intresserad av kläder så tror inte vi föräldrar har påverkat så mycket. Men sen får barn ju idéer från sin omgivning, kompisar, förskola etc såklart. Min poäng är i alla fall att jag tycker barn kan få vara med och bestämma vilka kläder som köps om de är intresserade av det. Vilket givetvis inte betyder att man måste säga ja till allt de önskar.
Tänkte eftersom ursprungskommentaren handlade om det. Tycker kläder är en ganska oviktig grej, tror inte barnen bryr sig om vi inte får dem att bry sig.
Mammor som exponerar sina barn är inga bra mammor. Punkt slut.
Greta Thunbergs val av T-shirt när hon intervjuas efter sin båtresa är helt sjuk. Hennes T-shirt föreställer en bläckfisk och just bläckfisk har används i antisemitisk propaganda av ingen mindre än Nazityskland. Det ska föreställa att bläckfisken ”tar över världen” etc.. HUR kan typ ALLA influencers dela den videon på greta? Hur hur hur?
Men snälla rara. Vem associerar ens en bläckfisk till en sån sak? Och vad är din poäng, att Greta är nazist och valde att gå ut med det på detta sätt?
Greta gjorde det ”misstaget” en gång tidigare med att ha med en bläckfisk när hon uttalade sig i frågan. Hon klippte då om inlägget så att bläckfisken inte längre syntes och looooovade att hon inte visset vad den betydde.
Hon har alltså fått det påtalat för sig tidigare och fick strak kritik bla från jud*sk ungdom. Hon visste alltså att den är en naz*stisk symbol mot jud*r.
Du frågar vem som associerar den med det. Svaret är, alla som kan sin historia.
Hade faktiskt aldrig hört det. För mig är bläckfiskar steam punk om något.
Tänkte vaxa bikinilinjen för första gången, har ni några tips?
Ta ett glas vin före och ett under behandlingen😅
Det kommer gå bra, det gör lite ont men går fort.
Vilken typ av vax ska man använda?
Sockervax!
Hej! Vilka airpods ska man satsa på? Vill nog inte ha de dyraste. Just nu har jag ett par jättegamla så allting kommer vara en upgrade. Är det värt med noise cancelling?
Min man har de som är noise cancelling, de verkar toppen för han hör mig ALDRIG när han har dom i. Har skrämt honom flera ggr helt ofrivilligt när han står i köket o hackar lök med en podd i öronen. Jag har air pods 4 och gillar dom! Bra ljud men jag hör också annat i bakgrunden som kan vara bra att höra 🙂
Ja! Kör på noice cancelling! Så skönt. Jag höll på att få en hjärtattack häromveckan när jag hade lurarna i och helt plötsligt stod det en människa i hallen (städerskan) som jag inte hörde gick in.
Jag köpte ett par AirPods Pro för kanske fem år sen. Det har kommit åtminstone en nyare variant efter det. Bästa hörlurarna jag haft, saknar dem varje dag. Försvann tyvärr efter en utekväll och har inte råd med nya.
Noise cancelling är så himla bra, även på en äldre variant. Köp om du har ekonomin! 😍
Alltså, jag är förbannad. Vi skriver 2025 och så pratar vi om mobbning av vuxna människor på en för en del människor en av den viktigaste dagen i deras liv. Studenten. Jag pratar om … hur man utser ett omdöme om sin klasskompis. De där papptallrikarna. Och så skäms man för hur det gick till förr i skolan när lag skulle delas in. Några stackare stod där till sist.
Ni som är i skolvärlden, lärare, ni som är föräldrar till studenter; hur tänker ni? Jag är så arg att sånt förekommer.
Ja, är det nått nytt? Fanns inte när jag tog studenten. Är det från USA?
Det gör eleverna själva och är alltså inget som skolan uppmuntrar till eller deltar i. Som lärare har jag dock pratat med dem om att det ska gå schysst till, men de är ju 18-19 och alla typer av traditioner är såå viktiga för studenttiden, bra som dåliga tyvärr.
Möjligen kan skolor försöka säga till eleverna att det är förbjudet med tallrikarna på skolans område men osäkert hur det skulle funka i praktiken…
Det klassas väl ändå inte som mobbing? I den klassen min son gick i fick alla bara snälla och positiva omdömen. Typ ”klassens kompis” ”klassens stjärna” ”klassens komiker” osv, menar du att det förekommer elaka såna?
Har du levt under en sten senaste månaden?
Ja? Bara för det var snälla och positiva omdömen i din sons klass så kan du väl inte ta för givet att alla är snälla.
Jag har också bara sett fina omdömen.
OM det gör.
Det där brukar väl delas ut på champagnefrukosten innan ens skoldagen ens börjat, så känns lite orättvist att blanda in lärarna i det. Är ju eleverna själva som fixar med det.
Det är ju inte bara studenten de får dessa tallrikar. Niorna får också omdömen skrivna av den grupp elever i klassen som har högts rang. Aldrig att töntarna i klassen som ska få bestämma vad de ”coola” ska ha för något på sina tallrikar. Eleverna vet att de inte får skriva exempelvis ”Klassens tönt” utan skriver något allmänt och intetsägande som Klassens bok ”för att du tycker om att läsa” Dvs eleven har kanske suttit själv i korridoren och läst för att den inte har någon att vara med. I mitt barns klass var det den gapigaste och kaxigaste tjejen som helt bestämde tallriksnomineringar. Hennes kompisgäng fick givetvis tallrikar som exempelvis Klassens Barbie ”du är inte bara snygg utan du är så smart också och din framtid är så ljus”.
Haha men hur är det taskigt att bli klassens bok men snällt att få klassens barbie?
Vad håller Molly Sandén på med egentligen? Känns som hon blivit en helt annan person? Känns som att hon är singel och bara vill festa och visa upp sin kropp? En låt som hon släppte idag handlar ju om att ha ett öppet förhållande, ligga med andra osv
Hon och hennnes kille är ju inte skrivna på samma adress heller?
Hon är väl skriven hos sina föräldrar för att undvika stalkers. Men tycker det också blir fel för då kommer väl folk till hennes föräldrar istället..
Ja att hon har barn kan man inte misstänka på hennes instagram iaf. Bara resor och supa
Men folk klagar ju på att influencers lägger upp bilder på sina barn? Hur ska ni ha det?
Haha antagligen inte den personen då? Du vet att alla anonym är inte samma person med samma åsikter.
Men låt henne? Vad är fel med det?
Haha vadå håller på med? Låt en kvinna leva!!
Vilken låt?
Är tjej 35 år och har alltid varit slätrakad där nere. Hur länge kan man fortsätta med det? Finns det någon gräns i ålder tycker ni?
Jag gillar att inte ha för mycket hår för tycker det kliar.
Typ Max 40? Ser perverst ut
Perverst? 😄 Tycker det är snyggast och mest bekvämt också, skulle inte palla ha massa hår.
Ja det ser WT och perverst ut :/
Haha va? Varför det?
Association till porrfilm antar jag. Ser verkligen sunkigt ut.
Ja, det ser ut som en plockad kyckling, så otroligt fult. Men smaken är som baken…
Sexigt tycker jag. Hellre det än en buske med massa hår…
Haha sunkigt och porr. Känns som
åsikter från lite äldre människor…
Folk i alla samhällsklasser tar bort hår där.
WT? Det handlar om ett KÖN. Men visst, ska man klassa ett kön som white trash tycker jag en vildvuxen buske är det mest trashiga man kan ha.
Hur länge du vill. Ditt kön, du bestämmer.
Jag fyller 43 i år och är helt slätrakad. Har alltid kört på det. Har inte särskilt mycket hår ändå men gillar inte alls hår. Känner att det har väl inte med åldern att göra utan ens preferenser. Då har jag inte ens legat på många månader.
Finns absolut ingen åldersgräns, kör så länge du vill.
Hur länge du vill!
Aisha fick frågan i live om hon bor med barnens pappa igen. Hon ville inte svara för sist skrevs det om dom så hon håller det privat, betyder inte det ja då? Annars säger man väl nej? Eller inte läser den kommentaren och är tyst?
Vilka vett- och etikettsbrott märker ni har ökat hos omgivningen?
De flesta (enligt tidigare diskussion) nu för tiden tycker ju tex att par ska få ”rabatt” och betala mindre än ensamma personer. Tycker också det är rätt vanligt nu för tiden med grannar som inte hälsar när man möts i trappuppgången?
Framförallt artighets-relaterat, som att hälsa, erbjuda säte på buss/tunnelbana osv, erbjuda hjälp med väskor/barnvagn/äldre.
Upplever också folk girigare, begär eller förväntar sig swish/gåvor i helt fel sammanhang t.ex
Håller med om allt.
Folk skäms inte för att be om Swish i typ present? Tycker också att folk med hög lön ofta öppet vill diskutera privatekonomi, förr höll man sånt för sig själv.
Sjaskig klädsel. Folk som går på stan i bar överkropp, gå på födelsedagskalas i mjukisbyxor osv… Så opassande.
Håller med att många inte hälsar. Köpte lägenhet för 3 år sedan och så många bara går rakt förbi i hissen utan hej eller minsta blick på en. Obehagligt.
Sååå konstigt att inte hälsa i hissen, hur kan det vara jobbigt att säga hej? Och mjukisbyxor på kalas, bara nej!
Tycker folk i allmänhet klär sig dåligt, även när de försöker vara finklädda. Typ billiga och noppiga polyesterklänningar, illasittande kostymer osv.
De kanske inte har råd med finare material?
Usch vad dömande.
Jag har en ofostrig graviditet, upptäcktes vecka 10+4. Har tid på abortmottagningen (Östra Gbg) i vecka 11+5. Någon som vet om de kommer gå med på kirurgisk abort och om man måste vänta länge? Vill inte behöva blöda i juli…
Vad är det du snackar om? Du kommer ju blöda oavsett abortmetod?
Medicinsk abort brukar orsaka blödningar upp till flera veckor medan kirurgisk abort generellt sett ger kortare blödning.
Du blöder 1-2veckor, samma som med medicinsk abort?
Finns flertal källor (vårdgivare) som anger att man i regel blöder kortare vid kirurgisk eftersom man säkerställer att allt kommer ut på en gång, till skillnad mot medicinsk där man riskerar att behöva upprepa behandling och till sist behöva göra skrapning. Tack för hjälpen, du behöver inte svara om du inte har någon som helst erfarenhet.
Du får så klart föreslå behandling och lyssna in vad de har att säga. Inte säkert du blöder länge om du tar tabletter. Jag tog cytotec och blödde i typ 9 dagar och kanske 5 av dem var blödningen minimal.
Samma här. Fått tyvärr göra två medicinska pga MA av fostren. Blödde knappt 1vecka totalt båda gångerna.
Tack, men i vilken vecka var du i och var det ofostrig graviditet? Läst att det kan vara värre ju längre gången man är samt om det är ofostrig graviditet eftersom det inte finns något foster.
Kan man förboka inträde på Grönan när man har guldkort? Stod att man inte kan göra det, så det funkar bara om man köper biljetter?
Kom inte in på konserten ikväll, trots flera timmar innan…
Sett klart Förrädarna nu äntligen. Yanjaa var det största cry-babyn någonsin! Det är en LEK?! Och fingret när hon gick? Skäms…
Kaeli var ju liksom sämst under hela säsongen, så blev väldigt förvånad när hon var lite smart de sista 3 min av spelet, innan tänkte jag att hon var lika trög som Samir. Kul säsong!
Fast hon var inte så smart som en del tror. Hon visste hela tiden att hon bara ville vinna med Samir. Det var planen från början.
Hon var inte smart. Hon ville bara vinna tillsammans med samir, hon hade bara tur att en av dom hon tog ut var en förrädare. Men hon hade tagit ut båda oavsett 😅
Vill bara skriva av mig, och kanske ge någon annan i samma sits hopp…
Från att ha varit hemmasittare från 7:an till våren i 8:an har min son idag gått ut nian med fördubblade betyg sedan förra våren.
Har aldrig varit så stolt som idag och så oerhört tacksam för hans lärare som hjälpt honom dit.
Från att inte velat leva ser han nu fram emot att börja gymnasiet i höst. 🌸
Fy fan vad härligt!! Det här gör mig varm ända in i hjärtat. Helt underbart!
Jag befarar att min son inte kommer ta sig till skolan vid skolstart. Vi kämpar på men det är tufft.
Så underbart! Den läraren borde finnas i varje klass. Kan du berätta lite om vad hans lärare gjorde som fick det att vända?
Tyvärr ohållbart då läraren oftast behöver prioritera eleverna som faktiskt är på plats vilket är ganska rimligt.
Så glad för er skull.
Hur går man tillväga för att separera med ett litet barn? Har efter många år insett att min sambo utsätter mig för psykisk misshandel. Vår son är 6 månader gammal och jag är föräldraledig till och med januari nästa år.
Han hotar med att han kommer ta vår son varannan vecka, men gäller sånt verkligen för så små barn?
Vill tillägga att jag har försökt att få det att fungera, men jag är olycklig och står inte ut med tanken att behöva vakna upp bredvid min sambo varje dag för resten av mitt liv bara för att vi har ett barn ihop. Jag är bara 27 år och känner att jag förtjänar bättre och har hela livet framför mig. Vart börjar man ens? Vart vänder man sig? Jag är helt lost
Låter fruktansvärt. Beklagar din situation! Så synd att ett litet barn är inblandat. Hoppas det kan bli bättre i framtiden. Du kanske ska börja med att vända dig till en kvinnojour för att få hjälp och stöd? Samt att ni omgående bokar tid till familjeterapi? Varmt lycka till.
Nej han kommer absolut inte få ta ert barn varannan vecka. Tror inte dom rekommenderar att barn under 2 år bor så. Kontakta familjerätten och fråga. Ta hjälp av din familj om du har någon och börja med att få nytt boende. Hoppas det löser sig <3
Dubbel-fomo ikväll 😔 Hade inte en chans att komma in till Maggio på Grönan då det va fullsatt redan vid 16 och då va jag fortfarande på jobbet. Möts nu av nyheten att jo, ryktet stämde, Benji gästade Håkan ikväll 😭
Hur ska du överleva 😭
Det var bra men du missade inte SÅ mycket. Håkan är och förblir bäst ensam utan sina gäster.
https://www.breakit.se/artikel/43488/backing-minds-grundaren-sara-wimmercranz-extraknacker-som-influencer
TACK HÅKAN VILKEN KVÄLL ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Tror inte att han läser här.
Idiot
Haha oj oj. Lugn.
Helt fantastiskt! Men förra fredagen var bättre❤️ älskar att Kicki Danielsson var med😂 sen att hon inte var så bra är en annan femma, men det var lite otippat. Vi satt hemma innan på vår lilla ”förfest” och gissade gästartister. Benjamin var ju given men det var faktiskt en av oss som gissade på Kicki, som ett skämt men ändå. ”Vore kul med nån man inte tror ska komma, typ Malena Ernman eller Kicki Danielsson”👏🏼👏🏼😂
Gick du två gånger? Haha hur kan man vara så besatt av en artist, helt sjukt.
Sjukt? Inte konstigt alls, man vill väl uppleva sina favoriter så mkt som möjligt.
Hur kan en person utan sångröst som stjäl låtar vara en favorit
Nej förlåt, ”lånat” menar jag
https://nyheter24.se/debatt/848160-44-latar-hakan-hellstrom-har-lanat-utan-att-gora-ratt-for-sig
Är du dum eller gör du dig till?
Vem är dum? Någon som stjäl låtar eller någon som har denna som idol?
Han stjäl ingenting. Låt oss granska alla andra artister i så fall som gör EXAKT likadant. Och hade han inte kunnat sjunga hade han inte haft tre utsålda konserter med 73.000+ personer varje gång. Det här var en tråd för oss som älskar Håkan så ta din bitterhet och gå någon annanstans.
Det är så jävla märkligt hur det är så ”okej” att hata honom, men att komma med negativitet kring någon annan artist, neeeeej men det går ju inte. Blir bara så fruktansvärt trött på dessa människor, särskilt den här negativa anonym som verkligen inte kan vara frisk, man håller inte på så om man är det.
Nej verkligen inte. Borde blockas men Camilla suger på att hålla koll på sådant.
Det enda som är sjukt är hur du bara MÅSTE vara elak. Är det du som har förpestat hela kommentarsfältet eller? För inte är det särskilt trevligt.
1177. Du borde ringa dit och rådfråga, något är fel på dig.
😂😂😂😂 Jag har varit på så många konserter med Håkan och Miriam Bryant är alltid med så lite skönt att hon inte var med denna gång. Men Håkan Hägg var inte min grej det var vidrigt 😂
Ja hon är alltid med. Har så svårt för henne så det var skönt att hon för en gångs skull inte var där…men håller med om Håkan Hägg…fast han var bättre igår, men nja. Kul upplevelse för honom i alla fall!
Han är inte riktigt min stil 😂😂😂 Men Nisse ❤️❤️❤️❤️
Jag är nöjd med hur jag litade på Dr. Sunny när det gällde att få tillbaka min exman efter nästan ett års separation. Innan jag träffade Dr. Sunny sökte jag på många webbplatser för att hitta sätt att få tillbaka min exman efter att han ville skilja sig från mig utan någon anledning. Jag var förkrossad, men Dr. Sunny gav mig hopp och en försäkran om att han skulle komma tillbaka till mig. Efter att ha utfört försoningsbesvärjelsen ringde min man två dagar senare och bad att få komma hem till mig och våra fyra barn. Nästa dag kom han hem och jag var väldigt glad att träffa honom igen. Jag använder den här resursen för att uppskatta Dr. Sunny för vad han har gjort för mig och även för att han har hjälpt så många andra människor. Jag lämnar hans kontaktuppgifter så att du kan kontakta honom om du har liknande problem. Whatsapp +2348082943805 eller e-post: drsunnydsolution1@gmail.com)