Bingos nya företag och vitamininjektioner

Bildkälla: Stella Pictures // Bingo Rimér Instagram
Bildkälla: Bingo Rimér Instagram

Bingo Rimér gör reklam för sitt nya företag Lejonkliniken på Instagram, och har missat helt att all text faller bort när en reel bäddas in. Han kan med andra ord fällas för smygreklam om inlägget bäddades in, men det är inte vad det här inlägget ska handla om.
Anyways…
Eftersom Bingos inlägg är privat så kommer här en kort beskrivning av vad vad som står i inlägget – för er som inte följer honom.
Bingo berättar att han själv testat en behandling på den egna Lejonkliniken bestående av en högdos vitamin C intravenöst för att kunna dela sina erfarenheter. Han beskriver att det fått honom att känna sig piggare, starkare och mer rustad inför höststarten.

Inlägget förklarar att vitamin C är en antioxidant som kroppen inte kan producera själv, och att behandlingen hos Lejonkliniken utförs av legitimerad vårdpersonal efter en bristutredning. Syftet sägs vara att stödja kroppens funktioner och välmående.
Bingo uppmanar följare att mejla om de vill veta mer eller boka behandling när kliniken öppnar, och avslutar med en fråga om de skulle våga testa behandlingen gratis och om de tror att de behöver fylla på vitamin C.

I kommentarsfältet har vi återigen ett ”Rött hav” där den ena halvan är supernyfikna och gärna vill testa på en behandling, medan den andra tycker att det låter som rent humbug, men det finns en ytterligare aspekt att ta hänsyn till och det är den om huruvida det ens är lagligt att sälja och administrera den här typen av behandlingar, och det kommer jag till längre ner i inlägget.

Positiva och nyfikna kommentarer
– ”Vågar och vill absolut testa C-vitamin. Finns magnesium och zink också?”
– ”Det skulle jag absolut våga… det är väldigt bra i samband med läkning från cancer… Vet många som använder C-vitamininjektioner kontinuerligt men svårt att hitta vart man kan göra det.”

Kritik och ifrågasättanden
– ”Satsa på kvalitativt och högdoserat tillskott av vitamin-D istället. Betydligt enklare och garanterat ge bättre effekt!”
– ”Tips är att verkligen inte lägga pengar på att intravenöst få C-vitamin… det enbart blir dyrt piss… Känner fasen ingen med skörbjugg.”
– ”Man kan tjäna pengar på mycket men detta var nog det dummaste jag hört.”
– ”Livsfarligt. Innehåller svartmögel. Tur att din lever och njurar fungerar.”
– ”C-vitaminet de tillsätter i droppet är tillverkat av askorbinsyra som är svartmögel… droppet innehåller bensiner… kan leda till död.”
– ”Idioti, ät C-vitamin kost. Ta inte hit ovanor från US!!!”
– ”Vart är vården på väg… helt galet om du inte har skörbjugg.”
– ”Var källkritisk och lyssna på er egen doktor om ordination på infusion behövs för just dig.”
– ”Kroppen kan bara ta upp 1 gram.”

Bingos bemötanden
– ”Vi erbjuder även infusioner med bland annat magnesium och zink. Vi kan anpassa innehållet efter vad din kropp behöver.”
”Vitamin D är absolut viktigt… Men det som gör C-vitamin extra spännande för mig är att det är vattenlösligt, helt ofarligt att överdosera… Jag kan inte bevisa att det fungerar för dig, men du kan heller inte bevisa att det inte gör det.”
– ”Det här handlar om något helt annat för mig” (på kritik om att det skulle vara pengadrivet).
– ”Infusionerna vi använder är medicinskt kontrollerade och fria från gifter eller mögel. Allt ges under säkra och hygieniska förhållanden.”
– ”Allt C-vitamin vi använder är godkänt av Läkemedelsverket… från auktoriserade tillverkare, utan gifter eller mögel.”
– ”För mig handlar det inte om skörbjugg utan om att ge kroppen en högre dos C-vitamin än vad maten kan ge, vilket vissa… upplever ger extra energi och stöd.”
– ”Man ska alltid rådgöra med läkare innan, och vi jobbar bara med medicinsk ordination och uppföljning.”


Jag har tidigare skrivit om just vitamindropp – vilket ni kan läsa om härefter att Jonna Lundell visat upp sponsrade vitamininjektioner före sin 30-årsfest i april 2024 och jag vill även minnas att jag skrivit om att Elene Belle använde det för att orka festa nätterna genom på en musikfestival men det inlägget kan jag inte hitta.
Anyways…. När jag ställde frågan till Läkemedelsverket – i samband med Jonnas fest – om huruvida det här är tillåtet eller ej så fick jag följande svar från en utredare på förvaltningsmyndighetens avdelning för marknadsföringstillsyn:

Hen skrev att man ”kan anta att det här bryter mot läkemedelslagen”, eftersom vitamin-dropp/injektioner i regel kan antas utgöra receptbelagda läkemedel.
Men… eftersom man då inte inlett ett eventuellt tillsynsärende än och heller inte prövat det rättsligt, så kan man på Läkemedelsverket inte uttrycka sig mer definitivt än så här, och inför publiceringen av det här inlägget så ställde jag frågan till samma utredare om det skett någonting i frågan eller om samma svar kvarstår.
Svaret jag fick är att informationen som Läkemedelsverket gav mig fortfarande är i högsta grad aktuell, samt att man faktiskt inlett tillsynsärenden mot företag som marknadsför och administrerar vitamindropp då de anses vara läkemedel. Marknadsföring och försäljning av receptbelagda läkemedel bryter mot läkemedelslagen – bortsett från marknadsföring av vaccinationskampanjer.

Jag kontaktade Bingo Rimér för en kommentar och han svarade mig så här:

Lagligt eller inte lagligt – vad är era åsikter om den här typen av injektionsbehandlingar? Någon som kanske till och med testat? Bingo erbjuder ju mig att testa, men i nuläget är jag inte intresserad eftersom det hela omfattas av tja…problematiken som beskrivs i det här inlägget. Så det är tack, men nej tack för nu.

Jag är absolut nyfiken, men samtidigt väldigt skeptisk, och kan inte låta bli att undra över en eventuell placebo-effekt bland kunderna/patienterna.

Viktigt att notera är att Läkemedelsverket inte uttalat sig om Bingos företag specifikt.

107 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Åh så dumt. Den största studien som någonsin är gjord på vitaminer med nästan 400 000 deltagare och med kontrollgrupp visar att vitamintillskott hos friska utan påvisad brist inte ökar livslängden, däremot ökar total dödlighet med ca 4% hos de som tar vitaminer jämfört med de som inte tar. Mest pga ökad risk för cancer, då doser över de fysiologiska doserna antas vara toxiska.

    Källa kommer strax!

        Och här: https://www.nccih.nih.gov/health/antioxidant-supplements-what-you-need-to-know

        Snälla, ta inte antioxidanter i onödan.

          Antioxidanter Raketbränsle för Cancerceller
          https://www.cancerfonden.se/nyhet/cancerforskaren-varnar-for-hog-koncentration-av-antioxidanter

          Antioxidanter förhindrar den hälsobefrämjande effekten av fysisk träning för personer med diabetes.
          Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans
          https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2680430/

          Motionens anti-diabetiska effekter blockeras av vitaminer
          https://www.diabetesportalen.lu.se/artikel/motionens-anti-diabetiska-effekter-blockeras-av-vitaminer

      Har också läst att c-vitamin för friska personer gör knapp skillnad men har man tumörer/cancerceller så hjälper man deras tillväxt med c-vitamintillskott. En stor anledning att inte peta i sig dyra kosttillskott

        Information för människor som är villiga att lyssna till nyare forskning än sådant som bara lever kvar sedan gammalt: A-, C- och E-vitaminer är antioxidanter och är precis som tidigare beskrivet raketbränsle för cancerceller (vilket de allra allra flesta inte är medvetna om i begynnelsen av cellerna).
        Att ta tillskott av detta är rent ut sagt mer än dumt. Något många glömmer, eller av olika anledningar missar är att det är vanligt förekommande även i hudvård. Retinol som är så populärt till exempel, är A-vitamin.
        Med en nära anhörig som forskar kring lungcancer och varför delen unga kvinnor som aldrig rökt skjutit i höjden, skulle jag aldrig någonsin rekommendera ens min värsta fiende att använda sådan typ av serum eller hudkrämer ens. Så att frivilligt injicera sig med dessa mängder ger mig nästan ångest å era vägnar.

          Så sant. Jag har fått bröstcancer, strikt förbud mot alla typer av kosttillskott. Har man fått cancer är det livsfarligt med antioxidanter i tillskottsform. Och man vet ju inte på förhand om man har cancerceller i kroppen, de har troligen varit där länge innan de upptäckts. Var rädda om er!

    Snälla gå dit! De blir kul!

    Har man inga vitaminbrister gör dessa infusioner noll skillnad. Kroppen tar bara emot så mycket C-vitamin som den ”behöver” och resten kommer du kissa ut. Komiskt att folk ens går på detta… Ännu ett företag som tjänar pengar på folks fåfänga och dumhet.

      Väldigt dyrt kids dessutom🤣🙃😊

      Det stämmer inte riktigt. Man ger inte c-vitamindropp för att man har brist på c-vitamin utan för att det är en antioxidant. I många länder ger man exempelvis det efter operationer i ryggraden eftersom många patienter upplever stark fatigue efter operationen. Jag har själv använt det som behandling av fibromyalgi. Det finns inga studier på att det hjälper men jag hade väldigt goda resultat. Jag hade absolut ingen c-vitaminbrist 😜

    Är det inte bättre att äta frukt och grönsaker med mycket vitaminer i? Lev sundare.

      Självklart för oss båda tydligen 👍 Hur kan någon inte förstå det?

        Vissa tror kanske att c-vitamin är antingen söt apelsinjuice eller sur citron. När broccoli är en av de bästa c-vitaminkällorna. (jättegott!)

          Och vitkål

          Samt paprika

            Och kiwi.

    Gå dit. Det vore roligare för bloggen om du började testa lite saker som folk marknadsför. Gratis behöver inte alltid betyda köpt.

      Vem vill injicera nåt helt i onödan bara för att ha nåt att skriva om? Det är väl bara nätnasare som är så dumma.

    ”Man kan inte bevisa att…”

    Kan man inte bevisa behövs en studie, som jag gissar redan FINNS och som inte bevisar att det fungerar = totalt onödigt.

    Det finns ju en ANLEDNING att all vård som FUNGERAR är evidensbaserad på ordentliga studier och att all vård som är experentiell noga studeras och analyseras om det fungerar eller ej.

    Är det verkligen seriös och utbildad vårdpersonal? Han som syns på bilden har klocka/armband på sig, vilket inte är okej inom vården pga hygien.

      ”Den här injektionspersonalen har genomgått utbildning sponsrad av Daniel Wellington”

        DW är så WT.

      Man får hoppas att det är en sjuksköterska som sätter en infart! 😳

    Tully tog upp i deras podd om Hanna Schönbergs påstådda ätstörning: Citat Tully: Alla kakor, all choklad är slut, Hanna äter upp allt. Vid middag är hon först inte hungrig sen äter hon allt och mest av alla. Så nej ni behöver inte vara oroliga”

    Grym ämnesomsättning med andra ord….eller väldigt ätstört att först inte vara hungrig och sen äta mängder…

      Haha hörde också detta och kände bara men SURE. Också Tully ”hon äter mest av oss alla”.

      För det första ska man inte lita på något som flunsor säger. För det andra kan hon absolut äta mycket om hon har en viss sorts ätstörning… bevisar ingenting. Med tanke på att hon inte var extremt smal innan så handlar det inte om ämnesomsättning, för den ändras väl inte till ”det bättre” bara sådär.

        Blir bara fånigt av Tully att ta upp det.

          Ja hon ska alltid gå in och försvara. Försvara att Lojsan och Buster inte tar ozempic, försvara Hanna, försvara alla dygnet runt man bara snälla låt folk besvara sitt shit själva.

          Det ve någon som skrev en kommentar här för ett tag sen att man hade
          Lojsan hade sagt ”nej ta inte med kakor och bullar till Hannas födelsesag hon blir så stressad då”

            Det var Hanna Friberg. Hon vloggade o man såg sms från deras gruppchatt, alla tjejer skrev nej till fika

      Bulimi?

    Men alltså Lisa Borg?? Vad händer? Är förlossningen igång? Har de hänt något? Blir på riktigt nervös

      Varför blir du nervös???

        Jag undrar också. Fast Fm är kanske någon anhörig som inte vill störa?

          Självklart inte. En anhörig hänger inte på bloggbevakning och undrar bland okända människor om vad som händer med en influencers förlossning 😂

            Det var ironisk menat 🤣

              Haha bra😂 blev orolig

      Förlossningar tar tid!
      Min tog 1 dygn från första känning.

        Tack då vet vi att det kan ta tid. Vi hade ingen aning!

          Det verkar inte som folk förstår det. Så fort en influencer inte har uppdaterat på en viss tid så blir man orolig. Det är väl bättre att hon fokuserar på förlossning och familj än att uppdatera sociala medier.

          Min tog nästan 3 dagar 🤪

      Hon kommer väl kanske inte visa något innan det kommer ut på SVT? Likt den där flunsans bröllop som var så hemligt.

      Äsch hon trodde väl att förvärkarna var riktiga förlossningsvärkar. De ska sätta igång henne nu. Källa snapchat.

        Hon kommer antagligen gå på o-pic efter amningen är klar. Hon verkar må dåligt av extrakilona, Men inte så sugen på att träna. Enligt snapchat iaf. Inte för att hon kan träna just nu heller. Men Henrik verkar lite orolig.
        Hoppas Bebisen kommer snart.

        Jag förstår ingenting. Har tolkat det hela dagen som att det har dragit igång på riktigt eftersom hon fått ett rum och spenderat natten där, badat osv.

          Nä kollade precis, hon har massa värkar men har inte öppnat dig mer. Tycker synd om henne nu. De har gett morfin för att hon ska få vila sen ska hon få värkstimulerande och någon ballong, vet inte hug det fungerar. I värsta fall kejsarsnitt. Hoppas inte.
          Källa snäpchät Henrik

            Fått morfin inför förlossning? För att?

              Mot smärtor, hon har haft väldigt långa värkar. Det är otroligt jobbigt att föda barn. Epidural är morfin

      Verkar vara latentfasen som är lång, väl hållt på i 1,5 dygn nu med intensiva värkar. Verkar som som hon hade börjat kräkas och behövde glukosdropp nu (känner igen den känslan🥲).

        Aha tack för info, nej bara tänkte att allting har ju uppdaterats varannan sekund hela graviditeten så tänkte de kanske skulle bli lite mer uppdatering. Vet att det tar tid, tro mig 🤭 men spännande då helt enkelt

          Ja, jag tror man (främst som influencer kanske?) att man tror att man kan uppdatera som vanligt, sen kommer dödligheten över en och den där brutala smärtan. Så helt plötsligt så är det väldigt oviktigt att uppdatera.

          Känns ändå skönt att uppdateringar är så sparsamma (även om det är jättetråkigt för en annan hehe).

        Man kan ju ha det de kallar pinvärkar. Eftersom det gör riktigt ont tror man det händer mycket. Men med den sorten händer inget mer än att man blir uttröttad, för ingenting.

      Hon fick väl åka hem igen? Spenderat en natt inne.

        Varför bli man hemskickad om man spenderat en hel natt på förlossningen? Låter märkligt

          Det är inget hotell, på min tid var det ont om platser med.

          Om du inte utvidgar dig, är det ingen bebis på gång. Man får åka hem och vänta på mer intensiva värkar, innan man åker in igen.

            Ja men då brukar man få åka hem på en gång, inte spendera natten där för att sen åka hem och fortsätta ta värkar hemma igen.

              Om du kommer in och är ex 4 cm öppen och har ont, är trött, är det inte säkert du får åka direkt hem. De kanske vill de vad som händer, om det får lite fart när du trampat korridoren någon km. Nej, jag överdriver, det bara känns så. Ovan omtalade pinvärkar är såklart med också.

                Lisa har ju också haft en ganska besvärlig graviditet vad jag har förstått så då vill man väl kanske vara på säkra sidan innan man skickar hem igen.

      Vad är det som är så kul med att följa en främlings förlossning? Vill ni veta hur mycket hon spricker också? Sjukt vad besatta folk är

        Det är intressant. Speciellt om man har barn själv. Tycker jag iallafall. Det är kul att se dynamiken i förhållandet och hur deras värderingar förändras efter resan med barn.

          Nu pratade jag om förlossning. Men du stöttar alltså att exponera barn?

            Man jan följa allt det här utan att visa barnet särskilt. Är mer intresserad av deras relation än just barnet. Du behöver inte läsa in en massa skit vafan.

              Varför är du så intresserad av deras relation? Har du ingen egen att fokusera på?

            Är du Quetzala eller? Annars undanber jag mig din tråkiga energi. 😒

              Eh. Är det tråkig energi nu och ifrågasätta exponering av barn och de som stöttar? Åh herregud.

        Håller helt med? Varför liksom??😂🤷🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

    C-vitamin som överdoseras kissar man helt enkelt bara ut. Så, dyra pengar rakt ner i toaletten.
    Ingen som inte behöver sjukvård är i behov av vitaminer och mineraler i form av dropp. Kroppen reglerar det där så fint på egen hand. Genialiskt hur det fungerar utan att vi lägger oss i.

    Så, ta en c-vitamin brus om du har lust. Kostar inte många kronor, du behöver den antagligen inte men det kan vara gott.

    Jeeeeez.

      +💯 på den kommentaren. Eller kanske äta en god apelsin eller nåt?

        Paprika är bättre.

          Rönnbär bäst men inte fullt så gott.

            Kan man äta dem året om?

              Det är möjligt om man plockar och fryser in. Men det är inte gott.

    Är oslo skin pulver lika verkningslöst som bingos produkt?

      Ja.

    Vad är det för nytta med att få EN C-vitamininjektion? C-vitamin lagras inte i kroppen. Ska man springa dit varje dag? Lättare att äta mat med c-vitamin eller att ta en vitamintablett varje dag,

      Haha ja!😅

      Man tar inte det för att man har brist på c-vitamin utan för att det är en stark antioxidant. Men Bingo är ju inte den skarpaste kniven i lådan och framstår som oehört okunnig. Själv skulle aldrig jag gå rill honom utan en seriös klinik med utbildad vårdpersonal.

    Om man har lätt att få njursten skulle jag vara lite försiktig med just C-vitamin i höga doser.

    Överdriven konsumtion av C-vitamin kan leda till att kroppen omvandlar överskottet till oxalat, en vanlig komponent i njursten.

    Vidare är det fullständigt korkat att etablera en access till blodbanan i onödan. Hej sepsis om du har otur. Kan låta löjligt men man ska verkligen inte sticka i vener om det inte finns en medicinsk indikation. Oavsett personalens utbildning (torde vara sjuksköterskor eftersom de sätter infart i kärl).

      Undersköterskor sticker också i kärl/vener.

        C-vitamin lär man dock få via en infart (pvk) och det är vanligast att sjuksköterskor ansvarar
        För att en pvk sätts på rätt sätt

          Vanligast ja, men det måste inte vara en ssk.

            I ett sånt fall ska de ha delegering och extra kompetensutbildning innan. Är osäker på vad reglerna säger här faktiskt.
            Har aldrig jobbat där usk sätter nålar.

        Ja, de tar venprover och kapillära prover.
        De sätter dock inte infarter (dvs en kateter som ska sitta kvar i kärlet).

          Jo, det händer på vissa arbetsplatser. Jag har jobbat som uska på sjukhus och fick göra det regelbundet.

            Jag har varit patient på olika avd på sjukhus och det har varit både uska och ssk som satt infart på mig. Det är mer gått efter någon som är väldigt skicklig på att sticka.

        Det är ju om det ska tas blodprov, då kan undersköterskan göra det. Om det ska in läkemedel eller dropp då gör sjuksköterskan det. Det är alltid en läkare som ordinerar alla typer av läkemedel, oavsett om det är i flytande form eller tablett

      Hahaha läste först blodbanan som blod🍌. Fattade noll 😅

    Det är väldigt lätt att få i sig c-vitamin genom kosten. Finns i massa grejer och människor med normal kost har sällan brist på just c-vitamin.

    Men herregud. Ät lite paprika bara så får du din C-vitamin

      Jag, man fyller lätt det rekommenderade dagsbehovet via kosten. Bara idag har jag ätit följande c-vitaminrika livsmedel: nektarin, broccoli, paprika och potatis. Så jag förstår inte ens de som säger att man ska ta en brustablett. ÄT en allsidig kost istället för att köpa brustabletter.

      Potatis är för övrigt en väldigt bra c-vitaminkälla.

    Men åååh vad han fjäskar!! 🙈

    Totalt meningslöst och man får hoppas att ingen går på den här dyngan.
    Att köpa eller ens testa något som Dumbo-Bingo gör reklam för, är nog dessutom bland det sista jag skulle göra i livet.

    C-vitamin boostar cancerceller, speciellt hudcancer.

    Kul dock att han faktiskt svarar och tar till sig av kritiken. Är ju långt ifrån alla flunsor som gör det

    Man får ge han att han är smart. Kill with kindness är så otroligt effektivt.

    Som folk redan skrivit, blir extremt dyrt piss.
    Skänk de pengarna till välgörenhet istället och köp en apelsin !

    https://nyheter.ki.se/antioxidanter-okar-blodflodet-i-cancertumorer

    Min bästa väninna gick bort pga hudcancer och hon tog c-vitamin brustabletter varje morgon…

    Cancerfonden — se artiklar om spridning av cancerceller vid intag av c-vitamin bla

    Känns kanske mer ”imponerande” att få något intravenöst men ärligt – C-vitamin? Har hört om det förr men fattar inte grejen. Intravenöst är ju bra om man antingen har svårt att ta upp något den vanliga vägen, alternativt att man måste få upp nivån av något väldigt fort. Annars är det ju helt onödigt.

    Helt vansinnigt att influenser leker vårdgivare och ger råd. Toftby kan skriva precis vad som helst, sant eller inte, för att kränga hälsokost. Nu får hon följare som har diabetes 2 att vilja laborera med att skippa måltider för att få ett lägre blodsocker när det är precis tvärtom. Äta regelbundet och hellre mindre varje gång för att få det så jämnt som möjligt. Hon tror hon har alla svaren när det gäller hälsa och viktnedgång. Massor av råd för att gå ner klimakteriekilona och inte ett ord om hur mycket kalorier det är i alkohol.

    All typ av information / marknadsföring som potentiell kan innebära / leda till en ökad användning av receptbelagda läkemedel är olagligt. Dessutom är dessa behandlingar inte godkända för de indikationer som anges i Sverige.
    INSANE!
    Viten kan bli sexsiffriga…

    Det var Rebecca Stella som började med denna hajpen i US. Skulle aldrig i livet få för mig att gå till en influenzer som Bingo o låta sätta en nål rätt in i ens blodflöde, C-vitamin som bara kissas ut. Dessutom påstår Bingo legitimerad vårdpersonal? CV på det? Kan vara allt från undersköterska, alltså inga leg.läkare el. leg sjuksköterska!!! Låt er inte luras att gå på detta onödiga penningmjölkande. Det enda man kan lita på är VETENSKAPLIGT LAGDA BEVIS!

    Om du är seriös Bloggbev så låter du inte Bingos ord om detta stå oemotsagd, för då tappar du för all framtid all trovärdighet. Du bör naturligtvis vara OBJEKTIV, gm att kontakta ex. forskare från Karolinska institutet o låta dessa högutbildade firskare o specialister i medicin uttala sig om Bingos C-vitamindropp!! Finns sååå mycket humbug inom denna flunsamarknad där folk verkligen bör tänka till! Räcker att äta allsidigt, så får man i sig allt vad kroppen behöver gällande vitaminer o mineraler. Bingo är ingen läkare eller medicinskt kunnig person, utan en levande reklampelare o inget annat som naturligtvis ger sig på allt för att tjäna pengar. Att sätta nålar direkt in i en ven i ens blodomlopp ska definitivt inte en flunsa syssla med, utan ska ske på ett sjukhus eller vårdcentral, o Cvitamindropp är endast ett enda stort skämt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *