My Martens menar att människor i hennes närhet försöker förstöra hennes relation

Redan från första dagen så var det folk som la sig i. Folk i våran närhet som inte ville se oss tillsammans. Hade någon av oss lyssnat på ”alla andra” så hade vi aldrig gett varandra en ärlig chans. pga av föredetta vänner till mig som aktiv försökt att förstöra (även idag??‍♀️)// My Martens

Jag förstår inte, varför skulle människor man haft i sitt liv aktivt försöka förstöra ens relation?
Min erfarenhet säger mig att människor i grund och botten ärt själviska – särskilt när det kommer till före detta relationer, så att någon aktivt skulle lägga tid på sådant känns bara främmande för mig.
Eller håller vuxna människor på så här?
Är detta en reality-version av Dallas vi får bevittna där intriger, vendettor, relationskaos och kniviga ryggar är vardagsmat?

Jag orkar knappt hålla liv i mina egna relationer vissa dagar, att lägga energi på någon annans känns högst osannolikt, hur försmådd jag än skulle känna mig.
Hur ser ni på saken?
Har ni lite extra, undanstoppad energi någonstans i gömmorna att plocka fram för att att sabotera en fd väns relation när andan faller på?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *