Är det lämpligt att en 6-åring har ett Youtubekonto?

Dessie skriver om hur hennes sexåriga son vill ha ett Youtubekonto och hur hon känner att hon är den som krossar hans drömmar om hon säger nej.
Det känns det kanske som att hon gör, men vid sex års ålder är man inte kapabel att inse riskerna som ligger till grund för att sociala medier har en åldersgräns.

Anledningen till Youtubes åldergräns på 13 år är att det är lagstadgat i USA där de flesta servrar ligger, och då gäller amerikansk lagstiftning. 
The COPPA law eller  Children’s Online Privacy Protection Act stipulerar att det är olagligt att samla in användarinformation av alla som är under 13 år utan föräldrarnas tillstånd. (Vilket Google, som äger Youtube gör)
För att slippa allt krångel som det faktiskt innebär att få föräldrarnas tillstånd så har de flesta sociala medier valt att sätta en åldersgräns på minst 13 år.
GDPR har fått Whatsapp att ändra sin gräns till 16 år för sina europeiska användare.

Givetvis finns det fler anledningar än ålder att neka sitt barn en egen Youtubekanal, men nu vet ni i alla fall att gränsen är satt vid 13 år, enbart för att följa relevant lagstiftning.
Det har alltså ingenting att göra med att barn anses redo och mogna nog att skaffa ett Youtubekonto vid 13 år, vilket många verkar tro.
Det är upp till varje förälder att besluta kring, även efter barnet fyllt 13 år.

Dessie är orolig att hon ska krossa sonens dröm genom att neka honom ett eget Youtubekonto, men frågan är om problematiken inte är lite mer komplex än så.
Sonen vill ha en Go Pro-kamera för att kunna skapa häftiga videos, och det finns ju ingenting som hindrar honom från att göra det.
Varför måste hans filmer nödvändigtvis ut på Youtube när han är så här ung?
Är det inte bättre att istället förklara för honom hur det inte spelar någon som helst roll vad främlingar på nätet tycker om hans videos.
Fastna inte i ATT han vill publicera videos på Youtube utan fråga honom istället VARFÖR han vill göra det.
Varför är det så viktigt?
Likes definierar inte vem man är, om man duger eller hur bra man är på någonting, och det gäller alla, oavsett hur gammal man är.
Trots det så är det skrämmande många vuxna som lever sina liv, upptagna med att jaga likes för bekräftelse, där mängden likes är direkt avgörande för det egna värdet.

Låt en sexåring slippa det.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *