UPPDATERING!
Jag hade helt fel här – Kenza har inget samarbete med Silja Line utan valde bara att haka på sina vänner på en liten mini-semester!
Jag vet inte vad som framstår som mest desperat här…
Att SiljaLine vänder sig till Kenza och gänget – vars content brukar vara raka motsatsen från finlandsbåt Gotlandsbåt – för att ragga nya kunder, eller att Kenza, Dani, Daniel Paris och Lojsan faktiskt tackar ja till samarbetet?
Borta är bilderna på turkosa hav och kritvita stränder, blandat med storstadspuls och att flyga förstaklass som nu fått ge plats för korridorer med tveksam heltäckningsmatta, taxfree-shopping och Jack Vegas-maskiner.
Inget fel med det, absolut inte, jag gillar själv att åka på liknande kryssningar (så är det utrett) men ser man inte hur en sådan här resa sticker ut som en katt bland hermeliner i exempelvis Kenzas flöde så är det nog dags att besöka Specsavers trots allt.
Jag undrar vad Silja Line fick betala för att Kenza skulle acceptera samarbetet och hur många av hennes följare som behöver boka en egen resa för att samarbetet ska löna sig?
Slija Lines målgrupp finns säkert bland Kenzas följare, jag undrar mest hur hon tänker att det här passar in i hennes flöde.
Är Gotlandsbåt bättre än Finlandsbåt?
Vilket av följande alternativ tror ni är mest gynnsamma för Silja Line?
Att betala för att EN stor influencer som Kenza åker finlandsbåt Gotlandsbåt eller att ta samma summa och betala för att 25 mindre influencers gör det?
Vad tror ni? Hur tänker ni?
